КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-28842|08 р. Головуючий у першій інстанції: Нечипоренко Л.М.,
Доповідач: Мамчур Я.С.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,
при секретарі: Іващенко О.І.,
розглянувши апеляційну скаргу відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 25 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Рокитнянського районного суду Київської області з позовом доУправління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період.
Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 25 червня 2008 рокупозов– задоволено частково.
Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1 7238 грн. 83 коп., в тому числі: 5097,60 грн., доплати до пенсії за 2007 р. за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до ст.. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 687,63 грн. щомісячної додаткової пенсії за 2007 рік за шкоду, заподіяну здоров’ю, особі віднесеній до ІVкатегорії, відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 1453,60 грн. відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, що були чинними станом на 31.12.2007 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та просить прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції – скасуванню, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Так, колегія суддів зважає на наступне.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 3 цього ж Закону встановлено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в частині виплати підвищення до пенсії.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Отже, відповідно до резолютивної частини вищезазначеного рішення КС України визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Крім того, відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.
Посилання відповідача, викладені в апеляційній скарзі з приводу того, що видатковою частиною Державного бюджету України на 2007 рік не було передбачене фінансування виплат у розмірах, заявлених позивачами, судовою колегією до уваги не приймаються з огляду на те, що не визначення відповідних бюджетних видатків у законі про Державний бюджет України не може призводити до обмеження загальносуспільних потреб, порушення прав людини і громадянина, встановлених Конституцією України.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що період часу, за який позивач має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком становить на протязі 2007 року.
З таким висновком суду першої інстанції судова колегія не погоджується з огляду на наступне.
З урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, наявні підстави для здійснення підвищення до пенсії, передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Задовольняючи позов в частині зобов’язання проведення доплати до пенсії позивача, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч.1 ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі – Закон № 796-ХІІ), пенсія непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, підвищується у розмірі доплати однієї мінімальної заробітної плати.
Згідно ст.76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.1996 року ( в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 15.03.2007 р. N 749-V) розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2007 року становить 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року - 420 гривень, з 1 липня 2007 року - 440 гривень та з 1 жовтня 2007 року - 460 гривень".
Відповідно до ст.113 Конституції України, Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а отже, постанови Кабінету Міністрів України не повинні суперечити нормативним актам, які мають вищу юридичну силу.
Так, застосування постанов, які містять положення щодо розрахунку доплат до пенсії, що суперечить чинним законам, є неправомірними.
Крім того, інтереси і права громадян є основоположними факторами чинного законодавства, тому твердження про обмеженість бюджетних асигнувань не може слугувати підставою для порушення цих прав. Згідно зі ст. 101 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» Кабінету Міністрів України в 2007 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які за законодавством визначаються залежно від розміру мінімальної зарплати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами.
Ця норма закону, хоч і вимагає зважати на розміри асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами, проте вказує на те, що соціальні виплати за законодавством визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007р. визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», в тому числі п.30 ст.71 цього Закону, яким було зупинено дію статті 39 Закону № 796-ХІІ в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковим на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Згідно ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, що також визначено в п. 3 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп.
Таким чином, Позивач має право на одержання доплати до пенсії, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону № 796-ХІІ лише з моменту набрання чинності рішення Конституційного Суду України, тобто з 09 липня 2007 року.
Що стосується позову в частині проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, колегія суддів вважає зазначити наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що розрахунок пенсій позивачу УПФ у Рокитнянському районі Київської області районі провело виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року N 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при розрахунку додаткової пенсії Позивача, передбаченої статтею 51 Закону N 796-XII, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 51 Закону N 796-XII особам, віднесеним до категорії 4, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 51 Закону N 796-XII. А в пункті 2 постанови N 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей Закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону N 796-XII, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
З огляду на це, колегія суддів вважає, що положення частини 3 статті 28 Закону N 1058-IV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Таким чином, Постанова Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року, на яку посилається відповідач як на підставу обґрунтування вимог апеляційної скарги, в частині встановлення обмежень щодо розмірів виплати додаткової пенсії, не відповідає розмірам, встановленим іншими законами України.
Оскільки Верховна Рада України і Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті Закону № 796-ХІІ, а не вказана постанова Кабінету Міністрів України.
З огляду на це, колегія суддів погоджується з позовом в частині визнання неправомірними дій Відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку доплати до пенсії ОСОБА_1 в період з 09.07.07 року по 31.12.07 рік у розмірі, визначеному ст. 39 Закону N 796-XII та ст. 6 Закону № 2195-ІV, та в частині зобов’язання проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 рік у розмірі, визначеному ст. 51 Закону N 796-XII.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області – задовольнити частково.
Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 25 червня 2008 року – скасувати та постановити нове рішення, яким визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті недоотриманих сум щомісячної доплати та додаткової пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007р. виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 09.07.07 року по 31.12.07 рік у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати, з послідуючим перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області провести у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2007 року по 31.12.2007 рік з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий – суддя: Я.С. Мамчур
Судді: М.П. Зайцев
В.Г. Усенко
Постанову складено у повному обсязі 02.10.2009.
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-28842|08 р. Головуючий у першій інстанції: Нечипоренко Л.М.,
Доповідач: Мамчур Я.С.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,
при секретарі: Іващенко О.І.,
розглянувши апеляційну скаргу відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 25 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і виплати недоотриманої суми пенсії за минулий період, -
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області – задовольнити частково.
Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 25 червня 2008 року – скасувати та постановити нове рішення, яким визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті недоотриманих сум щомісячної доплати та додаткової пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007р. виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 09.07.07 року по 31.12.07 рік у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати, з послідуючим перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області провести у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2007 року по 31.12.2007 рік з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий – суддя: Я.С. Мамчур
Судді: М.П. Зайцев
В.Г. Усенко