Справа № 2 -4670 /09
РIШЕННЯ
IMEHEM УКРАЇНИ
22 червня 2009 року Московський районний суд м.Харкова в складі: головуючого – судді Єлізарова І.Є., при секретарі Бузиннік Є.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення суми боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із заявою, в якої просить стягнути з відповідача суму боргу за договором позики.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та пояснив, що 05 грудня 2008 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в усній формі уклали безвідсотковий договір позики, згідно якого позивач передав відповідачу грошові кошти у сумі 3 000 (три тисячі) доларів США. Згідно офіційного курсу НБУ 1 долар США становить 7,7 гривень
Відповідно з угодою відповідач зобов'язаний повернути вказану суму до 25 грудня 2008 року. На підтвердження укладеного договору відповідач видав розписку на ім'я позивача.
Відповідач у вказані строки грошові кошти позивачеві не повернув , в звязку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення боргу та просить стягнути з відповідача 23100 гривен суму боргу, 3% за користування чужими грошовими коштами , що становить 66,45 гривен та витрати по оплаті правової допомоги в розмірі 5000 гривен.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився ,про день слухання справи був повідомлений в установленому порядку, за таких умов суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача , прийняти по справі заочне рішення
Суд, вислухав представника позивача, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як було встановлено судом, відповідач у справі за договором позики, по письмовій розписці від 05.12.2008 року отримав грошову суму в розмірі 3000 доларів США (а.с.6).
Дійсність даної письмової розписки підтверджується оригіналом розписки, представленою позивачем в судовому засіданні.
Згідно ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моментові передачі грошів або інших мов, визначених родовими ознаками.
Згідно ст. 1047 ЦК України договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
Згідно ст. 1049 ЦК України позичальник зобов язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості , такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем ) у строк та в порядку , що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встанолено договором .
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
На день подання позову прострочення відповідачем свого зобов'язання по договору складає 35 днів.
Згідно ч.1,2 ст.533 ЦК України грошове зобов'язання має бути виконано у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу. Згідно офіційного курсу НБУ станом на день подання позовної заяви, співвідношенні США до гривні становить 7,7 гривень за 1 долар США .Сума боргу за договором позики складає 23100 гривен
Згідно ч.1 ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов’язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.. 625 ЦК України.
Згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання та на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням трьох відсотків річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором.
Відповідач, повинен сплатити три відсотка річних від суми основного грошового зобов 'язання, що складає (23100 * 3 * 35 = 66, 45 грн. (шістдесят шість гривень сорок п'ять копійок)
Таким чином, на момент подання позовної заяви сума боргу ОСОБА_2 , з урахуванням трьох відсотків річних складає 23 166,45 гривен
Окрім того , позивачем були понесені витрати на оплату юридичних послуг адвокату у сумі 5000 гривен, які підлягають стягненню з відповідача .
Таким чином, вимоги позивача знайшли підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1047,1049 ЦК України, ст.ст. 209,218 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму боргу в розмірі 23100 (двадцять три тисячі сто ) гривен , три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 66 (шістдесят шість) гривен 54 копійок та витрати на правову допомогу в розмірі 5000 гривен.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Московський районний суд м. Харкова протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Єлізаров І.Є.