- позивач: Матвієнко Катерина Сергіївна
- відповідач: Довженко Ольга Григорівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Гребінківський районний суд Полтавської області
___________________________________________________________________________________
Справа №: 528/205/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 квітня 2017 року м. Гребінка
11 квітня 2017 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Шевченко В.М.,
при секретарі судового засідання Кузуб В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про визнання права на житловий будинок в порядку спадкування за законом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що внаслідок відсутності оригіналу правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку (пай) вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в позасудовому порядку. Просить суд визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлого 20 листопада 2011 року ОСОБА_3 право власності на житловий будинок загальною площею 66,9 кв.м., житловою площею 37,0 кв.м. з допоміжними господарськими побудовами, який розташований в селі Сотницьке, Гребінківського району Полтавської області по вулиці Центральній, 41, та в цілому складається з: «А-1» - житловий будинок; під «Б» - погріб під частиною будівлі; «б» - прибудова; «Б» - літня кухня; «В» - вбиральня; «г» - сарай; «Г» гараж; «Д» - сарай; «№1» - яма вигрібна; «№2» - огорожа; «№3» - ворота.
У судове засідання позивач та його представник не з’явилися, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій свої позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву, в якій зазначає, що проти позовних вимог не заперечує, позовні вимоги визнає у повному обсязі, просить справу розглянути за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи в межах наданих письмових доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину по заповіту від 17.03.1991 виданого Гребінківською державною нотаріальною конторою та довідок виконавчого комітету Ульяновської (теперішня Почаївська) сільської ради Гребінківського району Полтавської області від 23. 09. 2015 № 514 та № 515 батько позивача - ОСОБА_3, був власником житлового будинку з допоміжними господарськими побудовами, який розташований в селі Жовтневе (теперішнє Сотницьке) Гребінківського району Полтавської області по вулиці Жовтневій, (теперішня Центральна), 41 (а.с.11-12).
20 жовтня 2011 року помер батько позивача - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 205241, виданим Великокручанською сільською радою Пирятинського району Полтавської області 24 жовтня 2011 року, актовий запис про смерть № 29 (а.с.10).
Факт родинних відносин ОСОБА_1 із ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії І-КЕ № 273131, виданим Великокручанською сільською радою Пирятинського району Полтавської області 18 січня 1995 року, актовий запис № 01 та свідоцтвом про шлюб ОСОБА_1 серії І-КЕ № 133355, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Пирятинського районного управління юстиції у Полтавській області (а.с.08-09).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на вищевказаний житловий будинок.
На випадок своєї смерті спадкодавець ОСОБА_3 заповіту не залишав.
Спадщину після смерті батька позивач як спадкоємець першої черги прийняла шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до частини другої статті 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 – 1265 цього Кодексу. Оскільки позивач є дочкою спадкодавця то відноситься до першої черги спадкоємців за законом. Згідно із частиною третьою статті 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. ОСОБА_1 спадщину після смерті батька прийняла та від неї не відмовлялася. Ці обставини підтверджуються довідкою від 22. 09. 2015 № 947 виконавчого комітету Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та письмовим роз’ясненням нотаріуса згідно якого після померлого ОСОБА_3 спадкова справа не заведена, а отже і заява про відмову від спадщини позивачем не могла подаватися. (а.с.05,21).
За свого життя ОСОБА_4 не зареєстрував в установленому законом порядку своє право власності на спадковий будинок, однак згідно свідоцтва про право на спадщину від 17. 03. 1991 та довідок від 23. 09. 2015 № 514 та № 515 Ульяновської (теперішня - Почаївська) сільської ради спадковий будинок рахувався за моїм померлим ОСОБА_3 Виходячи зі змісту частин першої, другої статті 331, частини першої статті 182 ЦК України, Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації. Окрім цього згідно довідки виконавчого комітету Великокручанської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 22. 09. 2015 № 947 разом з померлим ОСОБА_3 проживала і відповідач за позовом – ОСОБА_2 (дружина спадкодавця), яка не претендує на спадкове майно і не бажає оформляти право на належну їй частину у спадковому майні (а.с.36).
Подати до нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини відповідач не може, оскільки вже сплинув строк встановлений законодавством для подачі таких заяв. З огляду на те, що ні позивач, ні відповідач не обізнані в спадковому праві вони не знали, що обов’язковою умовою для спадкоємця який проживав зі спадкодавцем на час смерті та не бажає оформляти спадщину є подача такою особою до нотаріальної контори в установлений законом шестимісячний строк заяви про відмову від спадщини.
Відповідно до частини другої статті 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. У відповідності частини першої статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
В силу частини третьої статті 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз’яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
У відповідності до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. Згідно із частиною п’ятою статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись статтями 16, 392, 1223, пунктами 8, 9, абзацом другим пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року № 4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування», статтями 1265-1270, 1273ЦК України, статтями 10, 15, 30, 60, 76, 88, 158, 212-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на земельну житловий будинок в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в порядку спадкування за законом після померлого 20.10.2011 ОСОБА_3 право власності на житловий будинок загальною площею 66,9 кв.м, житловою площею 37,0 кв.м з допоміжними господарськими побудовами, який розташований за адресою: вул. Центральна, 41, село Сотницьке, Гребінківського району Полтавської області, та в цілому складається з: «А-1» - житловий будинок; під «Б» - погріб під частиною будівлі; «б» - прибудова; «Б» - літня кухня; «В» - вбиральня; «г» - сарай; «Г»- гараж; «Д» - сарай; «№1» - яма вигрібна; «№2» - огорожа; «№3» - ворота.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_5
- Номер: 2/528/185/17
- Опис: визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 528/205/17
- Суд: Гребінківський районний суд Полтавської області
- Суддя: Шевченко В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2017
- Дата етапу: 11.04.2017