Судове рішення #6343181

?                                                                                      

                                                                                                                                                                                                             

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД  ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

   

Справа № 22ц- 2383 -2009 рік                             Головуючий по 1-й інстанції:

                                                                          Водолага А.В.

                                                                          Суддя-доповідач: Акопян В.І.

    У Х В А Л А

                       І М Е Н Е М      У К РА Ї Н И

                       

             

 30 вересня  2009 року м. Полтава .Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:


Головуючого: Акопян В.   І.                  

Суддів: Петренка В.М. Пікуля В.П.

при секретарі Фадєйкіній Н.Б.                                  

за участі адвоката ОСОБА_1

позивачки ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3.

представника відповідача ОСОБА_4

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      розглянула у відкритому судовому засіданні в м .Полтаві  цивільну справу за апеляційною скаргою  ОСОБА_3  на  рішення Зіньківського районного суду від 05 березня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання неправомірним користування жилим будинком , примусове виселення без надання іншого жилого приміщення та зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину , визнання недійсним свідоцтва про право власності , вселення

Колегія суддів, заслухавши  доповідь судді-доповідача, - Акопян В.І.


В С Т А Н О В И Л А :

   

В серпні 2007 року  ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання неправомірним користування відповідачем належним їй на праві власності жилим будинком АДРЕСА_1  та його примусове виселення без надання іншого жилого приміщення.


                                               -2-

В позовній заяві ОСОБА_2 вказала ,  що будинок  був спільною власністю її та померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка. Вона успадкувала 1\2 частину будинку , як спадкоємниця і 1\2 належить їй як частка спільного майна подружжя.

Крім нею спадкоємцями були  дочка ОСОБА_5 та син ,ОСОБА_3

Дочка проживає окремо , син на час смерті батька  був прописаний та проживав  в спірному будинку  до жовтня 1993 року. В жовтні 1993 року син разом з сім»єю перейшов проживати до батьків дружини , а в 1998 році виписався із будинку. З 2003 року син став проживати в спірному  будинку .

Оскільки відповідач створює неможливі умови для її проживання , самоправно займає її будинок , прохала виселити його без надання іншого жилого приміщення, визнати неправомірним користування відповідачем жилим будинком.

    В вересні –жовтні 2007 року ОСОБА_3 подав зустрічні позовні заяви про визнання свідоцтва про право на спадщину та свідоцтво про право власності на ім.»я ОСОБА_2 недійсним та визнання за ним права власності на 1\4 будинку та надвірних споруд , що знаходяться за АДРЕСА_1 .Просив вселити його в будинок  та зобов»язати відповідачку не чинити перешкод в користуванні будинком. ОСОБА_3. вказав . що він проживав на час смерті батька в будинку і фактично прийняв спадщину .Після подачі позовної заяви до суду дізнався ,що мати оформила спадщину тільки на себе і перешкоджає йому користуватися будинком.

    Позовні заяви об»єднані в одно провадження.

    В грудні 2008 року ОСОБА_2 подала додаткову позовну заяву , в якій просила її позовні вимоги в частині примусового виселення відповідача залишити без розгляду  ( відповідач на час закінчення розгляду справи в будинку не проживає ) ,а інші позовні вимоги задовольнити.

    ОСОБА_3. подав до суду заяву ,в якій прохав залишити без розгляду позов про вселення до вирішення питання про визнання свідоцтва про права на спадщину не дійсним , та подав заяву про виділення розміру частки у спадщині не розглядати.

    Ухвалою суду від 5 березня 2008 року провадження у справі у частині позовних вимог ,заявлених ОСОБА_3 в зустрічному позові про примусове вселення в житловий будинок ,належний на праві власності ОСОБА_2 , і щодо виділення розміру частин у спадщині –закрито.

    Ухвалою суду від 3 березня 2008 року провадження у справі в частині позовних вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3. про примусове виселення з будинку без надання іншого жилого приміщення закрито.

Рішенням Зіньківського районного суду від 05 березня 2008 року змінені позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 задоволені  в повному обсязі.

                                                 -3-


Зобо»язано ОСОБА_3 забрати з господарства по АДРЕСА_1 ,що належить на праві приватної власності ОСОБА_2 ,   мопед і інші належні йому особисті речі.

Позовну вимогу ОСОБА_2 про визнання неправомірним користування ОСОБА_3. ,належним їй на праві власності будинком і його примусове виселення з вказаного будинку залишено без розгляду в зв’язку з відмовою ОСОБА_2 від даної позовної вимоги.

    Позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання недійсним свідоцтв про право власності і про право на спадщину  від 8. 08. 1992 року виданих Зінківською нотаріальною конторою , спадкова справа  №244 на     ім «я ОСОБА_2 залишено без задоволення.

    Позовну вимогу ОСОБА_3. про визнання за ним права власності на  частку в розмірі 1\4 житлового будинку літера А -1 ,1\4 літньої кухні-сараю Б,1\4 веранди б,1\4 погріба Г,1\4 гаража Е,що розташовані АДРЕСА_1 залишено без розгляду , в зв»язку з відмовою ОСОБА_3. від позову.

    Позовну вимогу ОСОБА_3.  про стягнення з ОСОБА_2 на його користь судових витрат залишено без задоволення .

    Позовну вимогу ОСОБА_3. про прийняття рішення ,  яким зобов «язати ОСОБА_2 вселити його в житловий будинок ,розташований АДРЕСА_1  та зобов «язання не чинити перешкод в користуванні даним жилим приміщенням  залишено без розгляду в зв»язку з відмовою ОСОБА_3. від позовної вимоги

    Позовну вимогу ОСОБА_3. про стягнення судових витрат залишено без задоволення.

      На  рішення   суду апеляційну скаргу подав ОСОБА_3  , прохає рішення суду  скасувати , справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції , посилається на порушення норм процесуального права .

    Колегія суддів вивчивши матеріали справи , перевіривши доводи апеляційної скарги ,приходить до висновку ,що вона підлягає частковому  задоволенню .При цьому колегія вважає за можливе вийти за межі апеляційної скарги  і переглянути в апеляційному порядку дві  ухвали суду від 5.03.2008 року , оскільки  в ухвалах  і в рішенні суду одночасно вирішено одній ті ж позовні вимоги, закриття провадження у справі позбавляє відповідача в подальшому на звернення до суду з аналогічним позовом  .

    Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим .Рішення є законним ,коли суд ,виконавши всі вимоги цивільного законодавства ,  вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення ,ухвалене на основі повно і всебічно з»ясованих обставинах ,на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень , підтверджених тими доказами ,які були досліджені в судовому  засіданні.

                                                      -4-


Із матеріалів справи вбачається ,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6-  чоловік позивачки ,ОСОБА_2 , та батько відповідача ,  ОСОБА_3. Сторони проживали разом з померлим , були зареєстровані  в будинку , що належав на праві приватної власності померлому . Крім сторін спадкоємницею є дочка померлого ОСОБА_5. , яка проживала і проживає окремо.

    Відмовляючи ОСОБА_3. в задоволенні позову про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину  на житловий будинок і господарські споруди , суд виходив з того  ,що не дивлячись на те  ,що відповідач  і проживав в  спірному будинку до і після смерті спадкодавця  тривалий час ,він спадщини не прийняв ,фактично повноваження по володінню і управлінню спадковим майном взяла на себе позивачка ,вона  подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

    Такий висновок суду є суперечливим   , оскільки згідно зі змістом ст. 549 ЦК України (1963року) визначається ,що спадкоємець прийняв спадщину ,якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

 Відповідач  до  смерті батька і на протязі 22 місяців після його смерті ,  фактично проживав в спадковому будинку ,  ним користувався (після реєстрації шлюбу там поселилась і  його дружина разом з дитиною)  , відповідач був зареєстрований в ньому з 1988року по 1998 рік .В  2004 році ОСОБА_3 поселився в будинку ,проживав там  ще 4 роки, на час розгляду справи там знаходяться його речі.

Суд також не врахував, що якщо спадкоємець в установлений ст. 549 ЦК України фактично вступив в управління або володіння майном ,але не подав заяву нотаріусу , він вважається таким , що прийняв спадщину . Подання заяви про прийняття спадщини особами,  перечисленими в ст. 549 ЦК України та оформлення права власності  в порядку спадкування є правом спадкоємця , а не його обов «язком.

ОСОБА_3. не відмовлявся від спадщини і його не можна вважати таким що відмовився від спадщини , так ,як це передбачено ст.553 ЦК України .

Позивачки ОСОБА_2, подаючи  заяву про прийняття спадщини до Зіньківської нотаріальної контори не включила  до числа спадкоємців сина , який був зареєстрований і проживав в спадковому будинку  , а нотаріус не перевірив  коло спадкоємців  при видачі  свідоцтва про право на спадщину.

Спадкоємницею після смерті  ОСОБА_6 є  також його дочка  ОСОБА_5., суд не залучив її до участі в розгляді справи .

Закриваючи провадження у справі за позовом ОСОБА_3. про вселення і визнання за ним права власності в порядку спадкування на частину будинку з господарськими спорудами , суд обмежив право відповідача на пред»явлення таких позовів в подальшому .Суд  порушив порядок вирішення питання про закриття провадження у справі ,  не роз»яснив  ОСОБА_3. та ОСОБА_2  наслідки закриття провадження .

                                      -5-

Крім того суд не врахував , що сторони , як позивачка так і відповідач не подавали  заяв про відмову від позову, тому у суду не було підстав для закриття провадження у справі.

Не можна визнати правильним і залишення цих позовних вимог позивачки і відповідача  без розгляду , оскільки на початку судового засідання провадження по них судом було закрито, позови ці не розглядались судом взагалі.

    Оскільки судом першої інстанції не вирішено позовні вимоги в частині позовних вимог ОСОБА_3. про визнання за ним права власності на 1\4 частину будинку і господарських споруд  а також про вселення в цей будинок , вони не були предметом розгляду суду першої інстанції  , тому колегія суддів позбавлена можливості винести по цих позовних вимогах і також по вимогах позивачки про виселення відповідача свого рішення .

     За таких обставин колегія суддів приходить до висновку , що рішення суду підлягає скасуванню  з передачею справи на  новий судовий розгляд до суду першої інстанції .


Керуючись ст. ст. 303 . 307 . п.5 ст. 311 . ст. 315 . 317   ЦПК України колегія суддів –

                                               

               

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу   ОСОБА_3  задовольнити частково.

Рішення Зінківського      районного суду   від 5 березня 2008  року та ухвали суду (дві) від 05.03. 2009 року   скасувати , справу  передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.


    Ухвала апеляційного суду вступає в законну силу з моменту її проголошення , на неї може бути подано касаційна скарга безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.



 Головуючий                                                                       В.І. Акопян



Судді апеляційного                                                           В.М. Петренко

 суду



                                                                                            В.П. Пікуль

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація