Справа № 2-А-2145/09
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 вересня 2009 року Суддя Лутугинського районного суду Луганської області Шпідько В.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Лутугинському районні Луганської області про визнання дій посадових осіб незаконними і зобов’язання виконати перерахунок розміру пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ,-
ВСТАНОВИВ:
У червні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Лутугинському районі Луганської області, у якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 3 групи, інвалідність пов’язана з виконанням службових обов’язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважаю, що відповідач неправомірно призначив пенсію у меншому розмірі ніж встановлено законодавством для осіб, які постраждали в наслідок аварії на ЧАЕС.
Зазначає, що згідно зі ст.54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону від 06.06.1996 року) призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Статтею 50 вказаного закону передбачено призначення додаткової пенсії для осіб, віднесених до 1 категорії інвалідів 3 групи у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Відповідач нараховує та сплачує йому пенсію на підставі ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року та постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Позивач просив суд визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Лутугинському районі Луганської області незаконними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, встановивши її у розмірі основної пенсії 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової – 50 % мінімальної пенсії за віком.
Позивач та представник відповідача у судове засідання не з’явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю в порядку письмового провадження.
У наданих до суду письмових запереченнях відповідач позов не визнав та вказав, що діючим законодавством розмір мінімальної пенсії за віком невизначено.
Стаття 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, вказаний мінімальний розмір пенсії за віком застосовується лише за вказаним законом та при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу. До Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, а після визнання вказаних змін неконституційними розмір для інвалідів ЧАЕС регулюються постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року. Розрахована таким чином пенсія позивачу на день звернення становила 1041,60 грн., а прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність – 498 грн. Таким чином, вважав свої дії законними.
24 вересня 2009 року постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач належить до 1 групи осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням А № 007204 с (а.с.3) є інвалідом 3 групи захворювання, пов’язаного з аварією на ЧАЕС 13.03.2008 року безстроково (а.с.4).
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області від 18.08.2008 року № 1587/г – 012 позивачу в перерахунку пенсії відмовлено (а.с.5).
Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону 06.06.1996 року) розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону від 06.06.1996 року) таким інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Разом з цим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтям 50,54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 оку особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах інвалідам 3 групи – 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може користуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою: по ПІ групі інвалідності – 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст.54 Закону).
Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону .
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституції в Україні є ОСОБА_3 Суд України. ОСОБА_3 Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що віднесені до юрисдикції ОСОБА_3 Суду України.
Рішенням ОСОБА_3 Суду України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення ОСОБА_3 Судом України рішення про їх неконституційність.
Посилання відповідача на те, що розрахунок призначених позивачу основної та додаткової пенсій регулюються Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», якими встановлено конкретні розміри пенсій для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, на увагу не заслуговують.
Суд вважає, що ці Постанови суперечать Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, відповідно до пункту 1 та 6 статті 92 Конституції України, статті 71 спеціального закону, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом 2 преамбули, частиною 3 статті 4, пунктом 2 частини 1 статі 8 та пунктами 13,16 прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідність із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Постанови Кабінету Міністрів України є підзаконними актами та не можуть суперечити Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який має вищу юридичну силу у порівнянні з постановами.
Додаткового визнання вказаних Постанов КМУ такими, що не відповідають Конституції України, суд вважає недоречним.
У відповідності зі ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача 12.08.2008 року, інвалідність йому встановлена з 13.03.2008 року. Вказане вбачається з відповіді ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області від 10.04.2008 року та довідки до акту огляду МСЕК (а.с.4).
Таким чином, пенсія позивача підлягає перерахунку та виплаті йому в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю – у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 15 березня 2009 року.
Питання по судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням ОСОБА_3 Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.159,161,163,167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 незаконними.
Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 15 березня 2009 року, з урахуванням положень ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: