ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 5020-12/592-3/299
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"22" вересня 2009 р. 18:25 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя в складі: Судді Головко В.О.,
при секретарі Дмитренко Т.М.
За позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у місті Севастополі
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості перед бюджетом в сумі 11054,00 грн.,
Представники сторін:
позивач –Бублик Л.М., заступник начальника управління –начальник відділу ліцензування, довіреність № 1233/9/32-050 від 17.06.2009, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Севастополі;
відповідач –не з’явився, ФОП ОСОБА_1;
Суть спору:
11.11.2008 позивач звернувся в порядку статей 17, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України до господарського суду міста Севастополя з позовної заявою про стягнення заборгованості перед бюджетом по фінансових санкціях у сумі 11054 грн. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, посилаючись на те, що відповідач порушив вимоги статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, у зв’язку з чим до нього застосовані фінансові санкції.
Ухвалою від 12.11.2008 відкрито провадження у справі №5020-12/592, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою суду від 10.12.2008 провадження у адміністративній справі №5020-12/592 було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №5020-4/383-7/049 за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі про визнання дій такими, що порушують права позивача, та визнання рішення частково нечинним.
Ухвалою суду від 02.09.2009 провадження у адміністративній справі №5020-12/592 поновлено, розгляд справи призначений на 22.09.2009.
Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя №111 від 21.09.2009, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю судді Харченка І.А., справа №5020-12/592 передана до провадження судді Головко В.О.
Ухвалою від 21.09.2009 адміністративна справа №5020-12/592 прийнята до провадження суддею Головко В.О. з привласненням №5020-12/592-3/299, розгляд справи призначений на 22 вересня 2009 року.
У судове засідання 22.09.2009 відповідач явку уповноважених представників не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, до початку судового засідання надав клопотання про розгляд справи без участі його представників.
Представник позивача висловив позовні вимоги, просить позов задовольнити за мотивами, вказаними в ньому.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд –
встановив:
Пункт 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень дається в пункті сьомому статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким –це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина перша пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, дана справа вирішується господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.
Відповідно до Наказу ДПА України від 25.12.2004 №722 “Про організаційну структуру органів державної податкової служби”, на державні податкові інспекції покладено функцію 1.45 “Забезпечення контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і сировини, парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового”, що містить процедуру щодо застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства у виробництві та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та стягнення акцизного збору” від 07.08.2001 №940 регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі (далі –департамент) здійснює контроль за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і сировини, додержанням норм втрат та виходу спирту, алкогольних напоїв суб’єктами підприємницької діяльності, які виробляють, імпортують, експортують, зберігають, транспортують та реалізують таку продукцію, а також додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів та технологічних інструкцій на виробництво спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, забезпечення розподілу спирту між споживачами в установленому порядку з оформленням нарядів на одержання та здійснення контролю за його цільовим використанням; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб’єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства з ліцензування, виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Положеннями статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” №481/95-ВР від 19.12.1995, з подальшими змінами і доповненнями, передбачено, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності ліцензій.
Пунктом 5 “Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Відповідно до статті 16 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законом.
13.06.2008 Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі була проведена перевірка додержання суб’єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 вимог чинного законодавства України, обов’язкових до виконання при здійсненні господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню.
За результатами перевірки складений акт № 270110/2705/65-32-129 від 13.06.2008 і встановлений факт здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Згідно з матеріалами перевірки 13.06.2008, в торгівельному об’єкті “бар на віллі “Магнолія”, розташованому за адресою: м. Севастополь, б. Казачґя, ділянка 144 садівничого товариства “Сатурн”, який належить суб’єкту підприємницької діяльності –приватному підприємцю ОСОБА_1, споживачам було реалізовано 1 пляшку “Шампанське Мускатне рожеве” за ціною 45,00 грн. та 200 г вина “Мускатель” за ціною 14,00 грн., на загальну суму 59,00 грн. Розрахунковий документ споживачу не був виданий, у зв’язку з відсутністю касового апарату. Також у ФОП ОСОБА_1 відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та супроводжувальні документи на алкогольні напої.
Крім того, на момент проведення перевірки встановлено, що алкогольні напої в асортименті виставлені на полицях пристінної вітрини за барною стійкою. На барній стійці знаходився прейскурант –меню (карта вин) із зазначенням роздрібних цін за пляшку, 100 грамів, 50 грамів алкогольних напоїв. Крім того, на барній стійці знаходились чисті фужери та стакани, призначені для алкогольних напоїв на розлив. Всередині бару розташовані 10 стільців на 40 посадочних місць.
На момент проведення перевірки в господарській одиниці “бар на віллі “Магнолія” згідно з протоколом огляду, виявлення та вилучення б/н від 13.06.2008, складеного співробітниками управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у місті Севастополі, знаходилась партія алкогольних напоїв у кількості 76 пляшок на загальну суму 5527,00 грн. Факт реалізації підтверджується актом перевірки №270110/2705/65-32-129 від 13.06.2008, пояснювальною приватного підприємця ОСОБА_1 від 13.06.2008, пояснювальною приватного підприємця ОСОБА_1 від 20.06.2008, пояснювальною адміністратора ОСОБА_2. від 13.06.2008, пояснювальною покупця ОСОБА_3 від 13.06.2008, пояснювальною покупця ОСОБА_4 від 13.06.2008 та протоколом огляду, виявлення та вилучення б/н від 13.06.2008.
Акт перевірки №270110/2705/65-32-129 від 13.06.2008 підписано приватним підприємцем ОСОБА_1 без зауважень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною 4 вищевказаної статті Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
27.06.2008 керівником регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі було прийнято рішення від 27.06.2008 №270141/0005-32-036 про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансової санкції за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару –11054,00 грн., відповідно до п. 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2006 року № 10, далі –Порядок).
Невиконання приватним підприємцем ОСОБА_1 рішення про застосування фінансових санкції від 27.06.2008 №270141/0005-32-036 на суму 11054,00 грн. у встановлений строк і стало підставою для звернення позивача до господарського суду міста Севастополя з позовом про стягнення з відповідача 11054,00 грн.
Згідно з п. 10 вищезазначеного Порядку у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф –це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” №481/95-ВР від 19.12.1995 (із змінами) до суб’єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, –200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700,00 грн.
У листі Державної інспекції з контролю за цінами №32/3-7/1696 від 15.09.2003 визначено, що у відповідності до Державного стандарту України (ДСТУ) 3993-2000 “Товарознавство. Термін та визначення”, партія товару –це визначена кількість товарів одного або декількох найменувань закуплених, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом.
Проте, відповідачем не надано суду доказів того, що алкогольні напої, що знаходились у господарській одиниці –“барі у готелі вілла “Магнолія” у кількості 76 пляшок на загальну суму 5527,00 грн. були партією товару у розумінні вказаного стандарту та були одержані позивачем за одним товаросупровідним документом.
Постановою Господарського суду міста Севастополя у справі №5020-4/383-7/049 від 11.02.2009 за адміністративним позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі про визнання противоправним та скасування рішення відповідача від 27.06.2008 №27041/0005-32-036 в частині застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 9354,00 грн. –визнано противоправним та скасовано рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі від 27.06.2008 в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкції у сумі 9354,00 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.04.2009 апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі залишено без розгляду.
Постанова Господарського суду міста Севастополя у справі №5020-4/383-7/049 від 11.02.2009 набрала законної сили 24.02.2009.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вказаною постановою встановлений факт правомірності застосування до відповідача фінансових санкцій в мінімальному розмірі –1700,00 грн.
Таким чином, з відповідача на користь бюджету належить до стягнення 1700,00 грн., тому адміністративний позов в частині стягнення 1700,00 підлягає задоволенню.
Враховуючи відсутність підстави для нарахування та стягнення фінансових санкцій в розмірі 9354,00 грн., а саме рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі від 27.06.2008 №00270141/0005-32-036, яке визнано нечинним і скасовано постановою Господарського суду міста Севастополя від 11.02.2009 в частині застосування до СПД ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 9354,00 грн., позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості перед бюджетом у сумі 9354,00 грн. задоволенню не підлягають як необгунтовані.
Беручи до уваги вишевикладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (99028, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи –платника податків та інших обов’язкових платежів НОМЕР_1) на користь держави (р/р №31111106700006 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509, бюджет Гагарінського району, код ОКПО 24035612, код платежу 21081100) несплачену фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн., 00 коп.).
3. В частині стягнення суми 9354,00 грн. –в адміністративному позові відмовити.
Копії постанови направити сторонам у справі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністратівного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п’ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя В.О. Головко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
05.10.2009
Розсилка:
1. РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту,
алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у м. Севастополі
(99011, м. Севастополь, вул. Кулакова, 37)
2. ОСОБА_1 (99028, АДРЕСА_2)