Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
м. Павлоград, вул. Дніпровська, 135, 51400, (05632) 6-28-66
Справа № 2-а-1073/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2010 року м. Павлоград
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Олефіренко Н.А., розглянувши зрядку скороченого провадження у м.Павлограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлоград Дніпропетровської області про поновлення строку для звернення до суду, визнання неправомірними дій та зобов’язати здійснити перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги особі, яка має статус "дитина війни",
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління нсійного фонду України у м. Павлограді Дніпропетровської області просить визнати неправомірною діяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку підвищення до пенсії згідно ст.6 Закону раїни "Про соціальний захист дітей війни" з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 12.2008 року, з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року , а також зобов’язати відповідача здійснити зерахунок та виплатити йому підвищення до пенсії, як особі, яка має статус "дитина війни" у розмірі % мінімальної пенсії за віком.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає , що він народився 1936 року і відповідно ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року є "дитиною війни", цповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відповідач повинен здійснювати дбавку до пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком як "дитині війни". В порушення .22 Конституції України пунктом 17 ст.77 та ст.110 Закону України "Про державний бюджет України 2006 рік" та пунктом 12 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" дію ст.6 кону України "Про соціальний захист дітей війни" зупинено на 2006 та 2007 роки. Пунктом 41позділу Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" положення ст.6 Закону України "Про іціальний захист дітей війни" було викладене у новій редакції, відповідно з яким право на державну фіальну допомогу дітям війни було обмежено. Однак, рішенням Конституційного Суду України від '.07.2007 року №6-рп/2007 та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення, що призупиняли дію ст.6 кону України "Про соціальний захист дітей війни" були визнані такими, що не відповідають вимогам знституції України та втратили свою чинність. На звернення позивача про нарахування щомісячної іржавної соціальної допомоги "дітям війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дповідачем було надано листа, відповідно до якого відмовлено у нарахуванні вищевказаної соціальної шомоги.
Позивач вважає що відповідач у нарахуванні щомісячної державної соціальної допомоги "дітям йни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком не виконав вимогу Закону, а його письмове іернення про збільшення пенсії відповідно до вимог Закону залишив без задоволення, незважаючи на :, що відповідно до ч.2 ст.З Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державні соціальні ірантії дітям війни не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Від відповідача надійшли заперечення щодо позовної заяви, відповідно до змісту якої відповідач юсить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, вказавши , що дійсно ст.6 Закону України "Про щіальний захист дітей війни" передбачено дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове гримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на ЗО ідсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей
війни" фінансове забезпечення вказаних державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України . Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни в ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто у розмірі 10% від прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратила працездатність на відповідний рік. Відповідно до вказаного дітям війни проведено перерахунок пенсії і встановлено підвищення в розмірі 47 грн. - станом на 01.01.2008 року, 48,10 грн. - станом на 91.04.2008 року, 48,20 грн. - станом на 01.07.2008 року, 49,90 грн. - станом на 01.10.2008 року. Для призначення і виплати підвищення дітям війни за минулий час управління ПФУ м.Павлоград не мало законних підстав, оскільки не було визначено з якої величини мінімальної пенсії за віком повинно було проводитись обчислення підвищення пенсій особам, яким встановлено статус "дитина війни". У 2008 році підвищення проводились на підставі постанов КМУ №530 від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Крім того, законом України про "Про соціальний захист дітей війни" не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку вказаного підвищення особам, які мають статус "дитина війни". Законами України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та "Про державний бюджет України на 2008 рік" відповідних коштів на виплату підвищення "Дітям війни" не передбачалося.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, надані сторонами як обгрунтування позовних вимог так і заперечення проти них, вважаю встановленими наступні обставини.
Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач народився 1936 року і відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, набув статус "дитини війни", а тому має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивач дійсно перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду м.Павлоград і отримує пенсію за віком при повному стажі.
Відповідно до ст. З Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави . Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі , в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Доводи відповідача про те, що мінімальний розмір пенсії за віком, який визначається відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовуються виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом і не стосуються осіб зі статусом "дитина війни" відповідно до ст.6 Закону є безпідставними. Положення ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, суд не враховує посилання представника відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та ст. Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на Пенсійний Фонд України зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових їх національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Вирішуючи питання стосовно заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що чинним онодавством у 2010 році не передбачено обмежень щодо застосування положень ст.6 Закону України ю соціальний захист дітей війни".
Вищенаведені висновки свідчать, що відповідач діяв не у спосіб передбачений чинним онодавством на певний період часу, рішення Конституційного Суду не виконано, що сприяло юренню підстав для звернення позивача до суду.
Отже, враховуючи зазначені вище обставини та надані сторонами докази, суд вважає, що зовні вимоги позивача підлягають задоволенню у межах шестимісячного строку для звернення до НУ-
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. З , ч. 2 ст. 19 , ч. З ст. 51 Конституції України, ст.6 кону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. ст. 2,6,8,9,69,94,104,159,160,163,183-2 КАС сраїни, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Павлограді ніпропетровської області про поновлення строку для звернення до суду, визнання неправомірними дій і зобов’язати здійснити перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги особі, яка має статус щтина війни" - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України м.Павлограда Дніпропетровської бласті щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно г.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 04 квітня 2010 року по 04 жовтня 010 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м.Павлограда Дніпропетровської області дійснити перерахунок та сплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону ^країни "Про соціальний захист дітей війни" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне іенсійне страхування" за період з 11 квітня 2010 року та у подальшому в розмірі 30 відсотків іінімальної пенсії за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з бюджету міста Павлограда Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2 витрати по оплаті судового збору у сумі 03 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
На постанову протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга через суд першо інстанції до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Строк для подання апеляційно скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копі постанови.
Суддя: Н.А. Олефіренко
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1073/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Олефіренко Н.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.02.2016
- Дата етапу: 15.02.2016
- Номер:
- Опис: "Діти війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1073/10
- Суд: Барвінківський районний суд Харківської області
- Суддя: Олефіренко Н.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2010
- Дата етапу: 25.11.2010
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1073/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Олефіренко Н.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.10.2010
- Дата етапу: 14.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1073/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Олефіренко Н.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.12.2010
- Дата етапу: 22.12.2010