ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2009 року Справа № 2а-4303/09/2370
11 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Гаращенка В.В.,
при секретарі – Бондар Т.П.,
за участю:
представників позивача: Прилуцького О.І. – директор; Стадника С.В. – за довіреністю;
представника відповідача: Давтян Л.С. – за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Науково-виробнича фірма «Відлуння-Плюс» до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 1428 від 20.08.2009 року,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось приватне підприємство «Науково-виробнича фірма «Відлуння-Плюс», в якій просить скасувати рішення № 1428 від 20.08.2009 року виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перевірку проведено працівником виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а не Соснівської РВД ФСС з ТВП у м. Черкаси, у якому на обліку стоїть ПП НВФ «Відлуння-Плюс». Також, позивач зазначив, що підстава проведення перевірки по факту ризику є некоректною, внаслідок чого безпідставно винесено рішення № 1428 від 20.08.2009 року, яким застосовано штраф у розмірі 980 грн. та пеня в сумі 258 грн. Позивач, просить вищевказане рішення скасувати, як таке, що не відповідає нормам оформлення (виправлений номер) та прийняте безпідставно, тобто в зв’язку з відсутністю порушення ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Позивач, заявою №100 від 06.10.2009 року змінив прохальну частину позовної заяви та ч. 2 якої виклав в такій редакції: «скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 20.08.2009 року про застосування та зарахування до бюджету ФСС з ТВП сум фінансових (штрафних) санкцій та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 1238 грн., як таке, що не відповідає нормам оформлення (виправлений номер) та прийняте безпідставно, тобто в порушення ст.ст. 4, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та вимог постанови КМУ №502 від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, враховуючи внесені зміни, та просили суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача заперечила проти позову з мотивів викладених в запереченні.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Основного Закону України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В період з 21.07.2009 року по 05.08.2009 року посадовою особою відповідача проведено перевірку (ревізію) приватного підприємства «Науково-виробнича фірма «Відлуння-Плюс» в частині повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та використання його коштів на виплату встановлених видів допомоги по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей в суб’єкта господарювання з високим ступенем ризику за період з 01.01.2008 року по 01.07.2009 року
За результатами перевірки складено акт № 353 від 05.08.2009 року, згідно якого виявлені порушення ст. 7 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ (далі – «Закон № 2240-ІІІ»).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2240-ІІІ, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Зокрема, платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи (ч.1 ст.22 Закону № 2240-ІІІ).
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону № 2240-ІІІ, страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Пунктом 2 частиною 2 статті 27 Закону № 2240-ІІІ встановлено, що страхувальник зобов’язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а в силу п. 3 ч. 2 ст. 28 Закону № 2240-ІІІ, органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів.
Відповідно до п.15.5 Інструкції «Про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38 (далі - «Інструкція»), до участі в ревізіях страхувальників можуть залучатись працівники структурних підрозділів виконавчої дирекції Фонду та виконавчих дирекцій його відділень, а також в окремих випадках експерти і фахівці з окремих питань інших установ і організацій. На проведення кожної ревізії ревізору видається доручення на право проведення ревізії (перевірки) (п. 15.6). Ревізор (перевіряючий) зобов'язаний пред'явити керівнику підприємства (установи, організації), яке буде ревізуватись, посвідчення на право проведення ревізії чи перевірки та на його прохання проставити підписи в журналі реєстрації ревізій (перевірок) підприємства (установи, організації) (п. 15.7). У разі, якщо страхувальник відмовляється від проведення планової або позапланової перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених законами України та цією Інструкцією, ревізорами (перевіряючими) складається акт про відмову від допуску до перевірки в довільній формі.
В свою чергу, в силу п. 5 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобов'язаний допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.
Відповідно до п. 15.14.5 Інструкції, за матеріалами акта ревізії в разі виявлення порушень повноти нарахування та сплати страхових внесків та використання страхових коштів Фонду, приймається рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій.
Так, на підставі акту перевірки № 353 від 05.08.2009 року винесено рішення № 1428 від 20.08.2009 року., яким до позивача застосовано штраф за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 980 грн. та нараховано пеню в сумі 258 грн.
Відповідно до ст. 30 Закону № 2240-ІІІ, с трахувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.
Стосовно твердження позивача, що відповідачем порушені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та вимог постанови КМУ №502 від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року», суд передусім зазначає, що відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі – «Закон №877-V») затверджені заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Для встановлення періодичності здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Законом №877-V запроваджений ризик - орієнтований підхід до здійснюваної суб'єктами господарювання підприємницької діяльності.
Так, з метою визначення ризик - орієнтовного підходу до суб'єктів господарювання, орган державного нагляду (контролю), відповідно до статті 5 Закону №877-V, визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.
Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).
Стосовно сфери відання відповідача, такий критерій затверджений пунктом 3 частини 1 постанови КМУ від 15 квітня 2009 року №345 «Про затвердження критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття», яким визначено, що до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться ті, що:
• не подають робочим органам виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відомості про сплату страхових внесків;
• мають прострочену заборгованість із сплати страхових внесків.
За результатами перевірки та складеного на підставі неї акту № 353 від 05.08.2009 року вбачається, що позивач має прострочену заборгованість із сплати страхових внесків за: 1, 4, 6, 7, 8, 11, 12-й місяці 2008 року та 1, 2, 4, 5, 6-й місяці 2009 року.
Таким чином, відповідачем правомірно віднесено позивача до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику.
В той же час, постановою КМУ від 21 травня 2009 р. N 502 затверджені тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року, проте для суб’єктів господарської діяльності із високим ступенем ризику призупинення проведення планових перевірок, вказаною постановою не передбачено.
Більше того, призупинення проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок не розповсюджується на здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства щодо правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), оскільки здійснення контролю за дотриманням такого законодавства є запорукою вчасного наповнення державного бюджету та державних цільових фондів, що є вкрай необхідним.
Суд з розумінням ставиться до проблем позивача в частині складного фінансового становища та до його дій в частині забезпечення роботою осіб з вадами зору, проте з огляду на викладені вище обставини та норми законодавства перевіряючі мали право на здійснення перевірки позивача в межах їх повноважень, вірно оцінили встановлені перевіркою обставини та вірно визначили норми порушення Закону, а доводи, наведені позивачем в обґрунтування незаконності спірного рішення (не відповідає нормам оформлення (виправлений номер), не спростовують встановлені перевіркою факти та законодавством України не визначені, як такі, що є достатньою підставою для скасування спірного рішення.
Враховуючи вищевикладене та норми чинного законодавства суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись, ст.ст. 17, 71, 79, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 жовтня 2009 року.
Суддя В.В. Гаращенко