суддя-доповідач 1 інстанції – Лінник О.П.
суддя - доповідач - Радіонова О.О.
ДОНЕЦЬКІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року справа № 2-а-37/ 09/0533
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: Радіонової О.О.
суддів : Яманко В.Г., Міронової Г.М.
при секретарі судового
засідання
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1
від відповідачів Ковальчук Г.Л.
не з'явився(повідомлений належним чином)
не з'явився(повідомлений належним чином)
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в
Мар’їнському районі Донецької області
на постанову Мар’їнського районного суду Донецької області
від 0 6 квітня 2009 року
по справі № 2-а-37 /09/0533 (суддя Лінник О.П.)
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в
Мар’їнському районі Донецької області
про визнання дій неправомірними, зобов’язання
здійснити перерахунок пенсії як інваліду 3 групи,
учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ,-
ВСТАНОВИЛА:
28 січня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Мар’їнського районного суду Донецької області з вищезазначеним позовом.
Постановою суду першої інстанції від 06 квітня 2009 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області було задоволено в повному обсязі.
Суд першої інстанції встановив, що позивач належить до 1 категорії, як особа, яка потерпіла внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 3 групи і розміри пенсії йому визначаються ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 6 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, а розмір додаткової пенсії визначається ст. 50 вказаного Закону - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Мар’їнсько го районного суду Донецької області від 06 квітня 2009 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити (арк.спр. 33-34).
Сторони у судове засідання не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Колегій суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при вирішенні даного спору треба керуватися частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якою розмір пенсії для інвалідів 3 групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи не може бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком. А також, згідно ст. 50 вказаного закону щодо призначення щомісячної додаткової пенсії, згідно якої розмір такої додаткової пенсії для інвалідів 3 групи складає 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, у тому числі, до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Разом з цим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Стаття 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII згідно пункту 17 розділу І закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 5 жовтня 2006 року № 231-V, який набрав чинності з 31 жовтня 2006 року, була доповнена частиною 3 наступного змісту: у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".
Додаткового звернення особи за перерахунком пенсії вищенаведена стаття не передбачає
Таким чином для позивача, як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника що призначення пенсії повинно здійснюватися виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, оскільки вказані правовідносини регулюються Законами України, якими чітко вказані розміри вищезазначеної пенсій.
Твердження Управління про те, що ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо розмірів пенсій стосується лише пенсіонерів, яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності, оскільки виходячи з принципів адміністративного судочинства - верховенства права та законності, які встановлюють пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, колегія суддів вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області – залишити без задоволення.
Постанову Мар’їнсько го районного суду Донецької області від 06 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-37 /09/0533 – залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О.О.Радіонова
Судді: В.Г. Яманко
Г.М. Міронова
Згідно з оригіналом.
Суддя: О.О.Радіонова