ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2009 р. Справа № П-14/106
за позовом Чернівецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави
в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області
вул. Шевченка, 71А, м.Чернівці, 58003
до відповідача Приватного підприємця ОСОБА_2
с. Білоберізка, Верховинський район, Івано-Франківська область
Представники:
Від позивача: Книговський В.О., зав. юридичного сектору, (довіреність№6 від 05.10.09)
Від прокуратури: Верешко М.., прокурор
Від відповідача представники не з'явилися.
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про стягнення шкоди за порушення санітарних правил в лісах України в сумі 7 77,60грн.
Позивач в засіданні суду позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві, при цьому вказує на:
-договір-підряд №203 від 03.07.08, відповідно до якого відповідач є тимчасовим лісокористувачем, який проводив лісогосподарські роботи в Карпатському лісництві Карпатського ДСЛГ АПК в кв12 виділ 8 площа 1,3 га лісорубний квиток №70 від 03.04.08;
-порушення відповідачем п.52 Санітарних правил в лісах України при проведенні лісозаготівельних робіт, а саме: незадовілне очищення лісосіки від порубкових решток та хворосту;
- акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.05.09, яким зафіксовано порушення;
-ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" якими встановлено зобов"язання відшкодовувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.
Відповідач двічі в засідання суду не з"явився, причини неявки суду не повідомив, вимоги ухвал суду від 13.07.09 та 10.09.09 не виконав, а саме: не представив суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, а також не направив копію відзиву позивачу.
За наведених обставин та в силу ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами без участі відповідача, якого належно повідомлено про час, дату та місце проведення засідання суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень №12695389 від 14.09.09, №12931554 від 17.09.09.
Відповідач не скористався своїми правами наданим йому ст.22 ГПК України, а саме: знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, брати участь в господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення господарському суду, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу.
Заслухавши представників позивача та розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до договору-підряду №203 від 03.07.08 відповідач є тимчасовим лісокористувачем, який проводить лісогосподарські роботи в Карпатському лісництві Карпатського ДСЛГ АПК, в кв12 виділ 8 площа 1,3 га лісорубний квиток №70 від 03.04.08 та несе повну матеріальну відповідальність.
Перевіркою, проведеною 28.05.09 спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області встановлено, що при розробці лісосічного фонду в Карпатському лісництві Карпатського ДСЛГ АПК, в вищевказаному кварталі, допущено порушення п.52 Санітарних правил в лісах України при проведенні лісозаготівельних робіт, а саме: незадовільне очищення лісосіки від порубкових решток та хворосту. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.05.09, який знаходиться в матеріалах справи.
За виявлені порушення Санітарних правил в лісах України, позивач провів відповідачу розрахунок розміру шкоди заподіяної лісовому господарству держави, що становить
777,60грн. (на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.95).
Станом на сьогоднішній день відповідач борг в розмірі 777,60грн.не погасив
Беручи до уваги викладене вище суд приходить до висновку про задоволення позову і виходить з наступних підстав.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договір-підряд №203 від 03.07.08 укладений в межах чинного законодавства - є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом та він не визнаний судом недійсним (ст.204 ЦК України).
У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Статтею 526 частиною 1 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов’язання, а саме зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених законами або договором.
На Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області, відповідно до ст.ст.29, 94 Лісового кодексу України, покладено здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Статтею 93 Лісового кодексу України встановлено, що завданням контролю за охороною , захистом, використанням та відтворенням лісів є забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними та тимчасовими лісокористувачами, запобігання порушенням законодавства в цій сфері, своєчасне виявлення та вжиття заходів щодо усунення таких порушень.
Постійні та тисмчасові лісокористувачі зобов"язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, здійснювати використання лісових ресурсів за встановленими правилами та нормами, вести роботи способами, які забезпечують збереження оздоровчих та захисних властивостей лісів (ст.ст.19-21 Лісового кодексу України).
Згідно з Санітарними правилами в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.95, постійні та тимчасові лісокористувачі зобов"язані проводити санітарно-оздоровчі заходи та дотримуватись санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства.
Проте, проведеною позивачем перевіркою 28.05.09 встановлено, що при розробці лісосічного фонду в Карпатському лісництві Карпатського ДСЛГ АПК, кв12 виділ 8 площа 1,3 га лісорубний квиток №70 від 03.04.08, допущено порушення п.52 Санітарними правилами в лісах України при проведенні лісозаготівельних робіт (незадовільне очищення лісосіки від порубкових решток та хворосту).
Як наслідок, позивач провів відповідачу розрахунок розміру шкоди заподіяний лісовому господарству держави, що становить 777,60грн.
Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що відповідач несе зобов"язання відшкодовувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.
Пунктом 15 ст.48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009" встановлено, що грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до бюджетів місцевого самоврядування (сільського, селищного, міського).
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено обставини, на які він посилався. Отже, вимога позивача правомірна та підлягає задоволенню.
Досліджуючи вказані обставини та оцінюючи подані позивачем докази на їх підтвердження, з урахуванням вимог наведеного законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст. 11,202,204,509,526,629 Цивільного кодексу України, ст.ст.19-21,93 Лісового колексу, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п.15 ст.48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009" , ст.ст.33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 с. Білоберезка, Верховинський район, Івано-Франківська область (інд.код НОМЕР_1) на користь Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області, вул. Шевченка,71 А, м.Чернівці (код ЄДРПОУ 34944754), що підлягають зарахуванню до бюджету Усть-Путильської сільської ради Путильського району, р/р 31517921700201 в УДК у смт.Путила, МФО 856135, код ОКПО 23246040, код платежу 24062100) заборгованість в сумі 777,60грн.
Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 с. Білоберезка, Верховинський район, Івано-Франківська область (інд.код НОМЕР_1) в дохід державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) 102,00грн. державного мита .
Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 с. Білоберезка, Верховинський район, Івано-Франківська область (інд.код НОМЕР_1) 312,50 грн . витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, код ЄДРПОУ, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк- ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000).
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Булка В.І.
Рішення підписане 22.10.09.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Помічник судді Гандера М.В.