- відповідач: Кремінська територіальна громада в особі Кремінської міської ради
- позивач: Авдієва Людмила Олександрівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2017 року м. Кремінна
Справа № 414/725/17
Провадження № 2/414/241/2017
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Харченка Г.А.,
при секретарі Водолазській Т.Ю.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Кремінна справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Кремінської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання права власності в порядку спадкування, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1. Після її смерті залишилась спадщина у вигляді житлового будинку з будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1. Після її смерті залишилася спадкоємиця першої черги - позивач ОСОБА_1 інші спадкоємці відсутні. 09.03.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Рубіжанської державної нотаріальної контори із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину після смерті її матері ОСОБА_2 на житловий будинок з будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджується право власності спадкодавця. На момент смерті ОСОБА_2 разом з нею була зареєстрована позивач, яка фактично вступила у володіння спадковим майном. Зазначена обставина підтверджується відповідними записами в домовій книзі. На підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального жилого будинку на право особистої власності ОСОБА_2 право на безстрокове використання земельної ділянки АДРЕСА_1. Згідно матеріалів інвентаризаційної справи станом на 1.01.2013 року право власності на об'єкт нерухомого майна в КП «Кремінське РБТІ» не зареєстроване. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів позивач не має змоги прийняти спадщину та просить визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності позов підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позов визнав у повному обсязі. Суд приймає визнання позову відповідачем на підставі ст. 174 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено в судовому засіданні позивач є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2, спадщину прийняла фактично, оскільки була зареєстрована та мешкала разом з останньою на момент її смерті (а.с. 23-26, 33-36).
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3, так як відсутні документи, які підтверджують право власності на спадкове майно (а.с. 27).
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок ОСОБА_2 зазначена власником житлового будинку по АДРЕСА_1, для будівництва якого їй виділялася земельна ділянка за вказаною адресою (а.с. 28-30, 32).
Відповідно до ст. 524 ч. 1 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не
змінено заповітом.
Згідно ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Як вбачається зі ст. 527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Згідно зі ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки
(усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
При винесенні рішення суд приймає до уваги правову позицію, яка викладена в Постанові Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, згідно якої свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позивач є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті матері, мешкала на момент смерті разом з нею, за ЦК УРСР фактично вступила в управління спадковим майном - житловим будинком з господарськими спорудами та будівлями, сплачує комунальні платежі та мешкає в ньому, внаслідок відсутності документів, що підтверджують права власності за діючим законодавством не може реалізувати своє право на спадщину належним чином, а тому є всі підстави для визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на вказаний житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами.
На підставі викладеного, ст. ст. 524, 525, 527, 529, 548, 549 ЦК УРСР, Прикінцевих положень ЦК України та керуючись ст. ст.10,11, 60, 88, ст. 130 ч. 4, 174, 212-215, 294 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Кремінської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів до Апеляційного суду Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги через Кремінський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Г.А. Харченко
- Номер: 2/414/241/2017
- Опис: про визнання права власності в порядку спадкування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 414/725/17
- Суд: Кремінський районний суд Луганської області
- Суддя: Харченко Г.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.04.2017
- Дата етапу: 28.04.2017