Судове рішення #63695126


Іванківський районний суд Київської області

смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52


Справа № 2-а-669/10 р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 грудня 2010 року Іванківський районний суд Київської області в складі головуючого судді Гавриленка В.Г., при секретарі Онищенко В.В., в смт: Іванків, розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача, в якому посилається на те, що він являється пенсіонером, є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, має інвалідність 2 групи у зв’язку із захворюваннями, що пов’язані із впливом аварії на ЧАЕС. Він перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області.

Як потерпілий 1-ої категорії та інвалід другої групи, він у відповідності до ст.54, 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання державної (основної) пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Але відповідач пенсію виплачує не в розмірах, зазначених в ст.ст.54, 50 Закону, а в значно менших розмірах, керуючись при цьому не Законом, а Постановами Кабінету Міністрів.

У вересні 2010 року він звернулась до відповідача із письмовою заявою, в якій просив зробити йому перерахунок основної пенсії, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.54, 50 Закону. Але відповідач фактично відмовив йому в цьому, надавши формальний лист-відповідь за № 4448//06 від 06.10. 2010 року.

Позивач вважає дії відповідача неправомірними; і просить визнати їх такими, а також просить суд зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату основної пенсії виходячи із розміру 8 мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.54, 50 Закону, за період із 01.10.2007 року по 31.09.2010 року, при цьому враховуючи, що мінімальна пенсія за віком прирівнюється до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, та в подальшому здійснювати нарахування та виплату пенсії відповідно до чинного законодавства.

В позовній заяві позивача мається прохання розгляд справи провести за його відсутності. Відповідач направив до суду письмове заперечення на позов, зводиться до того, ще відповідач діяв у межах бюджетного законодавства та чинних постанов Кабінету Міністрів України. Також в письмових запереченнях відповідача мається прохання провести розгляд справи без присутності їх представника.

За даних обставин судом відповідно до ч.4 ст.122 КАСУ розгляд справи проведено за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що:

Позивач є потерпілим 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що у матеріалах справи є відповідне посвідчення, є інвалідом 2 групи внаслідок захворювань, пов’язаних із впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК. |

Позивач дійсно звертався до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії у відповідності до 54, 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем за відсутністю законних підстав листом було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.

Суд вважає відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії неправомірною. Вимоги позивача про перерахунок пенсії підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:

У відповідності до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3 встановлюються у вигляді державної пенсії , та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 цього Закону, особам, віднесеним до категорії 1, які являються інвалідами 2 групи, щодо яких встановлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, основна пенсія не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно ст.50 Закону додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю їм повинна виплачуватись в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Із приписів ст. 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Порядок визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за приписами якої мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи" , яка набрала чинності 1.10.2006 року, встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастроф. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, у разі збільшення розміру Прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов’язані були здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонерів з відповідною заявою про перерахунок пенсії.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімуму для

осіб, які втратили працездатність ( і відповідно мінімальна пенсія за віком) становить ........ із 01.04.2010

року - 706 грн., із 01.07.2010 року - 709 грн., із 01.10.2010 року - 723 грн. Виходячи із цього розмір

основної пенсії потерпілому 1 категорії інваліду 2 групи згідно ст.54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинен був складати: в квітні - червні 2010 року - 5648 грн; в липні - вересні 2010 року – 5672 грн.; в жовтні - листопаді 2010 року - 5784 грн. Розмір додаткової пенсії повинен був складати за ці періоди відповідно 529 грн. 50 коп., 531 грн.75 коп., 542 грн.

Але відповідач керувався не положеннями ст.54, 50 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а Постановами КМУ № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.08.2008 року, нараховував та виплачував позивачу пенсію в значно менших розмірах, а саме основну пенсію в - розмірі 1878 грн.78 коп., 1932 грн. 17 коп., додаткову пенсію - в розмірі - 139 грн., 141 грн.20 коп., 141 грн.80 коп. в місяць, що підтверджується довідкою наданою відповідачем, що мається в справі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції У країн органи державної влади та орган місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами У країни.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії застосуванню підлягає саме ст.ст.54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали: внаслідок Чорнобильської катастрофи" , а не постанови Кабінету Міністрів України. Тому виплата відповідачем пенсій в менших розмірах, ніж зазначено в ст.54, 50 Закону, є неправомірною.

Позовна заява була подана до суду 21.10.2010 року. Відповідно до ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду встановлено шестимісячний строк. Виходячи із цього позовні вимоги позивача підлягають задоволенню починаючи тільки із 21 квітня 2010 року.

В подальшому на час дії вказаної у постанові редакції ст. 54, 50 Закону виплати повинні проводитись саме у відповідності до Закону до внесення змін чи скасування дії закону.

Враховуючи, що позивач є інвалідом 2 групи, суд вважає можливим постанову по даній справі допустити до негайного виконання на підставі ч.2 ст.256 КАСУ.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19,21,22, 24,46,48, 152 Конституції України, ст. 54, 50,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» , ст. ст. 18, 86, 99, 160- 163,256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо відмови у перерахунку і виплаті ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, виходячи із розміру 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.%4, 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи, що мінімальна пенсія за віком прирівнюється до визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, за період із 21 квітня 2010 року по 31 вересня 2010 року, з урахуванням вже виплачених сум, та в подальшому здійснювати нарахування та виплату пенсії відповідно до чинного законодавства.

В решті позовних вимог відмовити.

Дану постанову допустити до негайного виконання.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Іванківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя і




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація