Судове рішення #6373926

Категорія   6.6.5   


ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  


30 вересня 2009 року                                      Справа № 2а-24866/09/1270


Луганський окружний адміністративний суд у складі  

головуючого судді Чернявської Т.І.,  


за участю

секретаря судового засідання       Горпенюк О.А.  

та представників сторін:

від позивача –                головний державний податковий  

інспектор юридичного відділу

                     Кузнєцова І.М. (довіреність від 13.04.2009 № 40/10)           

від відповідача –                не прибув


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську  

справу за адміністративним позовом  

Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську

до приватного підприємства „Блок-Промторг-Д”

про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 41846,34 грн.,


ВСТАНОВИВ:  


10 серпня 2009 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у                 м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з приватного підприємства „Блок-Промторг-Д” штрафні (фінансові) санкції за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 41825,00 грн. та Закону України від 23 березня 1996 року    № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 21,34 грн.  

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” зареєстровано як суб`єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 16.03.2006 та перебуває на податковому обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську.

На підставі акта перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 17 квітня 2009 року № 0104/12/36/23/34202968 Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську 05 травня 2009 року прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - № 0001052340 за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 41825,00 грн. та № 0001062340 за порушення норм Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 21,34 грн.

Враховуючи, що сума застосованих фінансових (санкцій) приватним підприємством „Блок-Промторг-Д” добровільно у визначені законом строки не сплачена, Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську просить стягнути штрафні (фінансові) санкції в судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Ленінською міжрайнною державною податковою інспекцією складено акт про неможливість вручення повістки про виклик до суду від 25.09.2009 б/н, оскільки встановлено факт відсутності за юридичною адресою офісу приватного підприємства „Блок-Промторг-Д” та посадових осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.

Приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” як платник податків знаходиться на обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 16 березня 2006 року № 328 (арк. справи 22).

17 квітня 2009 року Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську проведено перевірку відповідача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт за № 0104/12/36/23/34202968 (арк. справи 19-20).

Перевіркою встановлено:

-   проведення розрахункових операцій при продажу товару без застосування реєстратора розрахункових операцій;

-   здійснення роздрібної торгівлі за готівкові кошти без придбання торгового патенту;

-   реалізація товарів, які не обліковано у встановленому порядку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Статтю 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними  особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.  

Пунктом 1 статті 3  Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що  суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок,  вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів.

Згідно із статтею 6 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.  

Враховуючи вищезазначені положення  Закону України від 06 липня 1995 року                № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” при здійсненні підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі та наданні послуг за готівкові кошти зобов’язано було застосовувати реєстратор розрахункових операцій.

Судом встановлено, що приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” здійснювало  розрахункові операції за готівкові кошти без застосування реєстратора розрахункових операцій, книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок та не вело у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації (арк. справи 19-20).

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання згідно із статтею 21 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі акта перевірки від 17 квітня 2009 року № 0104/12/36/23/34202968 за проведення  розрахункових операцій без застосування  реєстратора розрахункових операцій   та за відсутність обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у відповідності до п. 1 ст. 17 та ст. 21 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішенням Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 05 травня 2009 року № 0001052340 до приватного підприємства „Блок-Промторг-Д” застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі  41825,00 грн.  (арк. справи 12).

Згідно із статтею 25  Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

В порушення вимог  статті 25  Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні (фінансові) санкції у розмірі  41825,00 грн.  приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” в десятиденний термін з дня прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05 травня 2009 року № 0001052340 не сплатило.

Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначає Закон України від  23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».  Об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, а суб'єктами правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом, є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою статті 1 Закону України від  23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» .

Перевіркою від 17 квітня 2009 року № 0104/12/36/23/34202968 встановлено, що приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” здійснювало торговельну діяльність без придбання торгового патенту (арк. справи 20 та зворотній бік арк. справи 20), що є порушенням вимог статті 3 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», якою регламентовано, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (під торговельною діяльністю у цьому Законі розуміється роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток, під пунктами продажу товарів - магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину; кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців; автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі; лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності; стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом; фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування; оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток). У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (торгової точки).

Відповідальність за порушення вимог Закону України від 23 березня 1996 року          № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачена  статтею 8 цього Закону.  

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року   № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Згідно із частиною 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.  

За здійснення торговельної діяльності за готівкові кошти без одержання торгового патенту на підставі акта перевірки у відповідності із абзацом 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» рішенням Ленінської міжрайонною державної податкової інспекції у м. Луганську від 05 травня 2009 року № 0001062340 до приватного підприємства „Блок-Промторг-Д” застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 21,34 грн. (арк. справи 11).

В порушення вимог частини 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року               № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафні (фінансові) санкції за рішенням від 05 травня 2009 року № 0001062340 у розмірі 21,34  грн.  приватне підприємство „Блок-Промторг-Д” у п'ятиденний термін не сплатило.

Враховуючи те, що відповідач рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05 травня 2009 року № 0001052340 та № 0001062340 у встановленому порядку не оскаржив, внаслідок чого вони на момент розгляду справи є чинними та такими, що підлягають виконанню, а також те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 41846,34 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.  

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до     п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.  

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 30 вересня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


ПОСТАНОВИВ:  

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства „Блок-Промторг-Д” (ідентифікаційний код 34202968, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Шевченко, буд. 4, кв. 348) в доход Державного бюджету України (р/р 3111710470006 в ГУ ДКУ у Луганській області, код платежу 21080900, одержувач - УДК у м. Луганську, МФО 804013, код 24046582) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 41846,34 грн. (сорок одна тисяча вісімсот сорок шість гривень тридцять чотири копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява.  Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.  

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до  Донецького апеляційного адміністративного суду  через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  


Постанова складена у повному обсязі 05  жовтня 2009 року.



Суддя                         Т.І. Чернявська  



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація