Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„ 19 „ жовтня 2009р. смт. Новгородка
Новгородківський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Пасічника Д.І.,
при секретарі Уманській З.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Новгородка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства «Агрофірми Престиж», державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про визнання недійсним та скасування державної реєстрації договору оренди, стягнення орендної плати,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вимогами визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію договору оренди землі, укладеного між ним та відповідачем ПП «Агрофірма Престиж» 20.08.2007р. Свої вимоги мотивував тим, що 20.08.2007 року було укладено договір оренди землі, належної позивачу на праві приватної власності. Просила визнати договір недійсним з тих підстав, що нею договір не підписувався, після того, як їй стало відомо про наявність цього договору зверталась до Новгородківського відділення ДП ЦДЗК та просила не реєструвати договір. Проте Новгородківським відділенням ДП ЦДЗК договір було зареєстровано і ПП «Агрофірма «Престиж», починаючи з 2007 року користувалось належною їй землею, а тому просила стягнути орендну плату в сумі 1152,00 грн. Також просила суд стягнути з відповідачів судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 вимоги заяви повністю підтримала та уточнила в частині розміру стягнення, просила суд задовольнити позов.
Представник ПП «Агрофірми «Престиж» ОСОБА_3в судовому засіданні позов визнала частково. Наполягала, що договір укладено та зареєстровано відповідно до чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позову немає. Визнала позов в частині стягнення орендної плати та не заперечувала щодо наявності заборгованості, яка виникла через те, що позивачка не зверталась за отриманням орендної плати.
Представники ДП ЦДЗК в судове засідання не з’явились. Про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Причини неявки суду не повідомили. За таких обставин суд визнає причини неявки відповідачів неповажним і зі згоди позивача ухвалює рішення за наявними матеріалами по справі.
В судовому засіданні встановлено, що 20.08.2007р. між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки, площею 2,32 га., терміном на п’ять років.
Встановлено, що після укладення договору його зареєстровано не було. Реєстрація договору відбулась 25.03.2008 р. в Новгородківському відділі центру ДЗК за заявою ПП «Агрофірми «Престиж».
Відповідно до ч.1 ст.210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.208 ЦК України у письмовій формі належить вчиняти правочини, щодо яких законом встановлена письмова форма.
Як випливає з роз'яснень, викладених в п.21 постанови ПВС України № 7 від 16.04.2004р. “Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” при вирішенні спорів щодо порядку користування землею насамперед має враховуватись воля сторін (власника та користувача) договору.
Відповідно до призначеної судом та проведеної Кіровоградським відділенням Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз судово-почеркознавчої експертизи, висновок № 2111/02 від 13.05.2009 року, в досліджуваному договорі слідів монтажу не виявлено, зображення підпису виконано не ОСОБА_1, а іншою особою.
З цих підстав суд доходить висновку про те, що позивачем не засвідчено свого волевиявлення на укладення спірного договору, а тому він, відповідно до ст.215 ЦК України має бути визнаний судом недійсним.
Щодо вимоги про скасування державної реєстрації спірного договору суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Порядок здійснення державної реєстрації договорів оренди врегульовано Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 р. N 43.
Встановлено, що Новгородківське відділення під час реєстрації договору порушень вказаного порядку не допустило.
За таких обставин суд вважає, що в задоволенні вимоги про скасування державної реєстрації договору оренди необхідно відмовити.
Щодо вимоги про стягнення орендної плати за користування землею суд, враховуючи думку представника відповідача про визнання позову в цій частині, вважає, що ця вимога підлягає задоволенню, оскільки відповідач не заперечує, що користувався землею, належною позивачеві і орендна плата нараховувалась. Оскільки договором обов’язок сплати орендної плати покладено на відповідача суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд вважає, що звернення позивача до суду зумовлене діями саме ПП «Агрофірми «Престиж». В задоволенні позовних вимог до ДП ЦДЗК судом відмовлено, а тому судові витрати необхідно покласти на відповідача ПП «Агрофірму «Престиж».
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про оренду землі”, ст.ст. 203, 208, 210, 215 ЦК України, ст.ст. 131, 213-215 ЦПК України суд, –
В И Р І Ш И В:
Цивільний позов ОСОБА_1 до приватного підприємства «Агрофірми Престиж», державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про визнання недійсним та скасування державної реєстрації договору оренди, стягнення орендної плати – задовольнити частково.
Визнати недійсним договір оренди землі від 20.08.2007р., укладеного між ОСОБА_1 та приватним підприємством «Агрофірмою Престиж», реєстраційний № 040837500040 від 25.03.2008р.
Стягнути з приватного підприємства «Агрофірма Престиж» на користь ОСОБА_1 1152,00 грн. орендної плати та судові витрати в сумі 866,72 грн.
Копію рішення направити ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Новгородківський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий суддя Д.І.Пасічник