Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #63770171

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА


"03" травня 2017 р. Справа № 903/238/17


за позовом: Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Волинської філії, м.Луцьк

до Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації у Волинські області, смт.Шацьк

про стягнення 41 088, 57 грн.


Суддя Пахолюк В.А.

          Представники:

від позивача: ОСОБА_2 – довіреність №928 від 12.12.2016р.

від відповідача: не прибув.

Суть спору:

Позивач – Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Волинської філії звернувся з позовом до відповідача – Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації у Волинські області та просить відшкодувати 41 088, 57 грн. наданих телекомунікаційних послуг для пільгової категорії осіб за період з січня по грудень 2016р.

В підтвердження позовних вимог позивач подав обігові відомості нарахувань по категоріям осіб, електронні розрахунки заборгованості за період з січня по грудень 2016р., розрахунки форми “ 2-пільга” за період з січня по грудень 2016р., електронні витяги актів звірки “форма 3-пільга”.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у письмових запереченнях за вх. №01-54/3501/17 від 03.04.2017 р. вважає позовні вимоги ПАТ “Укртелеком” безпідставними, необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому не можуть бути задоволені судом з наступних підстав:

- в 2016 році договір між управлінням соціального захисту населення ОСОБА_1 РДА та Волинською філією ПАТ «Укртелеком» про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги не заключався, в зв’язку з відсутнісю коштів – субвенцій із загального фонду держбюджету.

- кошти на надання пільг, в т.ч. з послуг зв»язку, відповідно до частини п’ятої статті 102 Бюджетного кодексу України виділяються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

- Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 20.12.2016 р. частину п’яту статті 102 Бюджетного кодексу України щодо надання субвенції з державного бюджету на надання пільг з послуг зв’язку виключено. Разом з тим, в п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України затверджено принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

- відповідно до ч. 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено Законом про Державний бюджет України.

- згідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов’язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства і порушенням Кодексу України про адміністративні правопорушення. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються (ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.).

Отже, норми Бюджетного кодексу України не визнають бюджетними зобов'язаннями будь-які зобов'язання, взяті юридичними особами за кошти державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень встановлених Бюджетним кодексом та Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, і, відповідно, витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

-          відповідно до пункту 20-4 ст.91 Бюджетного Кодексу України видатки на пільги з послуг зв’язку можуть здійснюватись з усіх місцевих бюджетів.

-          Управлінням соціального захисту населення внесено зміни до районної Програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки, затвердженої рішенням ОСОБА_1 районної ради №38/5 від 23.12.2014р.:

Розділ 7 «Завдання та заходи Програми» доповнено підпунктом 7- «відшкодування Шацькому Центру обслуговування абонентів №5 витрат, пов’язаних з наданням пільг за телекомунікаційні послуги громадянам, які мають право на відповідні пільги, згідно чинного законодавства».

Внесені зміни затверджені рішенням ОСОБА_1 районної ради від 28.02.2017року №14/14.

Відповідно пункту 2 Рішення ОСОБА_1 районної ради «Про внесення змін до районної Програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки», зазначено: управлінню фінансів райдержадміністрації при формуванні районного бюджету, передбачити кошти на реалізацію Програми, виходячи з реальних можливостей бюджету.

В листі ОСОБА_1 районної ради від 07.03.2017р. №69/33/2-17 вказано, що кошти на відшкодування витрат, пов’язаних з наданням пільг на послуги зв’язку пільговим категоріям громадян, не виділялися із-за відсутності їх у районному бюджеті.

Підприємства що надають телекомунікаційні послуги щомісячно до 25 числа, що настає за звітним періодом надають управлінню соціального захисту населення райдержадміністрації розрахунки щодо вартості послуг за формою « 2-пільга» на паперових та електронних носіях у форматі ИВБ- файла, відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

-          Крім того, зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015року №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Згідно абзацу 2 пункту 10 вказаного Порядку управління соціального захисту подає щомісяця до 25 числа організаціям, що надають житлово- комунальні послуги, операторам телекомунікацій, списки пільговиків, які мають право на отримання пільг відповідно до законодавства.

Згідно пункту 1 1 Порядку зазначено, що підприємства надають у встановленому порядку протягом шести місяців пільги пільговикам, зазначеним у списках ( згідно внесених у пункті 11 Постановою КМ №319 від 27.04.2016р. змін - пільги надаються протягом дванадцяти місяців пільговикам, зазначеним у списках).

Отже, виходячи з цього, списки пільговиків, що мають право на пільги, управлінням соціального захисту Волинській філії ПАТ «Укртелеком» не надавались, у зв’язку з відсутністю коштів у державному та місцевих бюджетах на пільги з послуг зв’язку, та в зв’язку з тим, що Договори про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги у 2016 та 2017 роках з позивачем не заключались. Однак, Волинською філією ПАТ «Укртелеком» надавались управлінню розрахунки форми « 2-пільга», згідно яких пільги нараховувались без поданих управлінням списків. Отже, в поданих позивачем розрахунках та згідно бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги, управління соціального захисту, можливі розбіжності.

Протягом 2016 року до управління соціального захисту надходили листи від Волинської філії ПАТ «Укртелеком» щодо відшкодування коштів за надані пільги з послуг зв»язку. На кожен лист надавались відповіді, де зазначалось, що договори між управлінням та Волинською філією ПАТ «Укртелеком» «Про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги» та «Про відшкодування пільгового встановлення телефонів інвалідам 1-ї та 2-ї груп» заключатись не будуть у зв’язку з відсутністю кошторисних призначень на відшкодування наданих пільг з послуг зв’язку, та в зв’язку з тим і відсутні зобов’язання позивача надавати пільги пільговим категоріям.

Відшкодування вартості встановлення телефонів та знижки на абонентську плату за користування телефоном, в тому числі й за попередній бюджетний період проводиться в межах коштів виділених на зазначені цілі на підставі наданих організацією, яка надала послуги, розрахунків та актів звіряння за формою, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України від 28 березня 2003 року № 83 «Про затвердження форми № 3-пільга»

Компенсаційні виплати здійснюються шляхом перерахування коштів з реєстраційного рахунку управління соціального захисту населення на рахунки надавачів послуг.

Водночас, в судовому засіданні постало питання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 районну державну адміністрацію у Волинській області.

У відповідності до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Судом враховано, що відшкодування витрат на надання пільг з оплати послуг зв’язку окремим категоріям громадян здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, крім того, норми чинного законодавства закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов’язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов’язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Крім того, статтями 89 та 102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки на державні програми соціального захисту (пільги окремим категоріям громадян) здійснюються з місцевих бюджетів та проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг з послуг зв’язку за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету” (далі - Порядок). Так, пунктом 2 зазначеного вище Порядку встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги. Також, пунктами 2 і 3 Порядку визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджету міста Київ, міст обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про залучення ОСОБА_1 районної державної адміністрації у Волинській області, 44000, Волинська обл., Шацький район, смт.Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Представником позивача в судовому засіданні подано клопотання в порядку ч.3 ст.69 ГПК України про розгляд справи у більш тривалий термін.

Беручи до уваги вищевикладене, розгляд справи слід відкласти та продовжити строк її розгляду з метою повного та об'єктивного вирішення спору.

Враховуючи наведене вище, керуючись ст.ст. 27, 77 Господарського процесуального кодексу України, суд -


УХВАЛИВ:


1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 районну державну адміністрацію у Волинській області (44000, Волинська обл., Шацький район, смт.Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б).

2. Строк розгляду спору продовжити до 02.06.2017 р.

3. Відкласти розгляд справи на 22.05.2017р. на 12:30год.

4. Позивачу: направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, відповідні докази подати суду.

5. Третій особі - ОСОБА_1 РДА у Волинській області: подати письмові пояснення по суті пред’явленого позову, документи в їх обґрунтування.           



Суддя В.А.Пахолюк




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація