Судове рішення #6386016

                                          Справа № 2-317/2009 р.  

          Р І Ш Е Н Н Я  

        І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

        (в повному обсязі)    

30.09.2009 р.    

               

    Міжгірський районний суд Закарпатської області  

в особі суддя  Кривка В.П.,  

  при секретарі  Гажук Н.В.,  

  з участю: позивач- Кондрич М.І., її представник – адвокат ОСОБА_1,  

відповідач – представник ОСОБА_2,  

розглянувши у відкритому судовому  засіданні в смт.Міжгір'ї  в райсуді  справу  за позовом  ОСОБА_3  до ОСОБА_4 сільської ради, треті особи Міжгірська держнотконтора, відділ містобудування та архітектури Міжгірської РДА, КП «Міжгірське БТІ», ОСОБА_5, ОСОБА_6  про визнання  права  власності   на житловий будинок  по спадкуванню,-  


          В С Т А Н О В И В :  

  28.05.2009 р. позивачка звернулася до суду із вищезазначеними позовними вимогами, мотивуючи їх наступним.  

  ЇЇ батьки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за життя збудували  будинок, який розташований  в с.Н.Студений, 534, Міжгірського району. Будинок був збудований у 1950-х роках . Позивачка народилася в цьому будинку і проживала до часу свого одруження.  Окрім неї, у її батьків народилося ще четверо дітей : ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_5, ОСОБА_10 (кополовець).  Батько позивачки помер 30.03.1952 року, мати – 05.03.1990 року.  Після смерті останніх у спадковому  будинку залишилися проживати брати позивачки: ОСОБА_9, ОСОБА_5, які ніколи не були одружені і померли : ОСОБА_9- 28.04.1993 року, ОСОБА_5 – 03.09.2008 року.  За життя мати позивачки залишила заповіт, яким все своє майно заповіла своїй дочці ОСОБА_3. Даний заповіт не змінений та не скасований  і зареєстрований ОСОБА_4 с/радою за реєстровим № 8.   Позивачка прийняла спадщину, шляхом фактичного управління спадковим майном, оскільки завжди допомагала по господарству померлій матері, а надалі і братам, вела за ними догляд, займалася організацією похоронів. Нотаріус відмовила позивачці  у видачі  Свідоцтва  про право на спадщину  – житлового будинку, оскільки правовстановлюючих документів   на будинок на ім’я матері не має.  

  Позивачка та її представник  позовні вимоги підтримали.  

  Представник відповідача  вимоги позовної заяви визнав.  

    Представник  органу  технічної  інвентаризації  на попередньому судовому засіданні пояснив , що  реєстрація  об'єкту  нерухомого  майна в с.В.Студений, 534, Міжгірського району   не проводилася, інвентарна справа на вказаний будинок була виготовлена на замовлення позивачки, проти задоволення позову заперечень не має.  

  Представник відділу  містобудування та архітектури Міжгірської РДА подав суду висновок, з якого вбачається, що ж/будинок в с.Н.Студений, 534, Міжгірського району збудований відповідно до встановлених будівельних норм і правил, в архіві відділу головного архітектора будівельний паспорт на даний ж/будинок не виявлений. Проти визнання права власності за позивачкою не заперечують.  

  Треті особи, без самостійних вимог ОСОБА_5, ОСОБА_6 на попередньому судовому засіданні пояснили, що вони не заперечують позов та не мають наміру оформляти право власності на спадковий ж/будинок за батьками, про що подали письмову заяву про відмову від оформлення спадщини, засвідчену ОСОБА_4 с/радою. Згідні, щоб за їх сестрою було визнано право власності на вищезазначений будинок в цілому.  

  Завідуюча Міжгірської держнотконтори , подала суду довідку, з якої вбачається , що за померлими ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_5, спадкові справи не відкривалися.  

  Оцінивши позиції сторін, пояснення третіх  осіб та подані в справу докази, суд дійшов такого висновку.  

  Відповідач позовні вимоги визнав. Подані  в справу докази   на підтвердження позовних вимог учасниками судового процесу не заперечені.  

  Пояснення і вимоги позивачки підтверджені:  

-  свідоцтвами про смерть  батьків та братів  позивачки;  

-  свідоцтвами про народження та одруження позивачки;  

- дозволом № 172 від 04.08.1959 року виконкому Міжгірської райради депутатів трудящих Закарпатської області, згідно якого надано дозвіл ОСОБА_12 на будівництво  ж/будинку в с.В.Студений;  

- заявою ОСОБА_13, ОСОБА_6І.(сестри позивачки), згідно якої вони не заперечують проти оформлення спадщини їх сестрою ОСОБА_3  в цілому на все спадкове майно за померлими батьками, братами,  свої спадкові права не бажають оформляти;  

-  довідкою  з с/ради с.Н.Студений про те, що позивачка  проводила похорон ОСОБА_5;  

- довідкою з с/ради с.Н.Студений про те, що ж/будинок в с.В.Студений ,534, не являється спірним;  

- довідкою ОСОБА_4 с/ради, згідно якої ОСОБА_8 (мати позивачки) залишила заповіт на ОСОБА_3, який посвідчений 12.12.1982 р. ОСОБА_4 с/радою та зареєстрований в реєстрі за № 08.  

    Згідно зведеного акту про вартість будівель і споруд, складеного інвентарним  підприємством дійсна вартість  житлового будинку  станом на 2009 р. становить 45998 грн.. Як видно з плану будинку та експлікації  внутрішніх площ, складених цим же підприємством, будинок має: 1 житлову кімнату площею 14,2175 кв.м; веранду – 10,20 кв.м; кладовку –  8,9425 кв.м.,  кухню – 16,1175 кв.м., всього загальною площею по будинку 49,48 кв.м. Будинок  приєднаний до загальної електромережі, обігрівається пічним опаленням. Біля будинку споруджено господарську будівлю для худоби, вбиральню.    

Отже,  з  встановлених правовідносин  видно,  що    будинок  в с.В. Студений, 534, Міжгірського району належав   померлим батькам позивачки ОСОБА_7 та ОСОБА_8. Мати позивачки (дружина  померлого ОСОБА_7А.) прийняла  спадщину за померлим чоловіком, тобто після смерті чоловіка остання стала власником  спадкового житлового будинку в цілому. Остання залишила заповітне розпорядження, яким все своє майно заповіла позивачці. Позивачка після смерті матері в дійсності як спадкоємець за заповітом  фактично вступила в управління  спадковим майном з дня  відкриття спадщини, шляхом  фактичного управління спадковим майном. Спадкоємців , які мають право на обов’язкову частку, не має.  Отже, за вищенаведеного позивачка є єдиним  належним спадкоємцем за заповітом, оскільки сестри позивачки відмовилися від оформлення спадщини за померлими батьками. Встановлене  дає підстави  застосувати  ст.ст. 525, 534, 549 ЦК УРСР -1963 року. Позивачка з формальних підстав не може  оформити   право в нотаріальному порядку, а тому це її право підлягає захисту згідно з ст.ст. 16,  392 ЦК України 2003 р..  

  Судових витрат до стягнення чи повернення не має.  

  Керуючись  ст.ст.  212-215   ЦПК України, суд , -  


          В И Р І Ш И В :  

  Позов   задовольнити.  

  Визнати право власності на житловий будинок № 534 у с.В.Студений, Міжгірського району за ОСОБА_3.    

Рішення є підставою для державної реєстрації  об'єкту нерухомого майна в органі технічної інвентаризації.  

  Заяву  про  апеляційне  оскарження  рішення суду  може бути  подано  в апеляційний  суд Закарпатської  області через райсуд  протягом  десяти  днів з дня проголошення, а апеляційну  скаргу – протягом  двадцяти днів  після подання  такої  заяви.  

  Рішення набирає законної сили згідно з ст. 223 ЦПК України.  


Суддя :     (підпис) ОСОБА_14  

ВІРНО:  

Суддя Міжгірського райсуду:             В.П.Кривка  



Рішення набрало законної сили  «___»____________ 2009 р.             ОСОБА_14  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація