Судове рішення #6390266

Справа № 2-а-7738 /09  

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  05 березня 2009 року                                                                              м. Полтава  


Полтавський окружний адміністративний суд в складі:  

Головуючого - судді Чеснокової А.О.  

при секретарі – Гришко Т.В.  

за участю: представників позивача – Головач О.П., Ганенко В.Г.  

представників відповідача – Немчук М.С.  

свідків позивача – ОСОБА_10, ОСОБА_11.  

свідка відповідача – ОСОБА_8  


розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн.  –  


В С Т А Н О В И В:  


Позивач Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" звернулося до суду з адміністративним позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн.  

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівково обігу суб’єктами підприємницької діяльності мінімаркету "Вікторія", що належить ТОВ "Вітязь". За результатами перевірки був складений акт № 00004704 від 29.02.2008року, на підставі якого були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00. Позивач вважає, що  вказані рішення незаконні та підлягають скасуванню, оскільки винесені без урахуванням фактичних обставин, які не були враховані перевіряючи ми під час проведення перевірки.  

В судове засідання представник позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.  

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, свої рішення вважають законними та обґрунтованими, у запереченнях на позовну заяву просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що перевірка проведена відповідно до плану перевірок суб’єктів господарювання в лютому місяці 2008 року. За результатами перевірки був складений акт № 00004704 від 29.02.2008 року, в якому зафіксовані порушення п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі , громадського харчування та послуг" та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національний валюті. На підставі акту перевірки до позивача застосовані штрафні санкцій.  

Суд, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача та свідків, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.  

29 лютого 2008 року працівниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області було здійснено перевірку мінімаркету "Вікторія"   ,   що належить ТОВ "Вітязь", розташованого за адресою с. Степне, Полтавського району.  

За результатами цієї перевірки було складено акт від 29.02.2008 року № 0004704, яким було встановлено наступні порушення: 1) невідповідність суми готівкових коштів на момент розрахунків суми котів, яка зазначена в денному звіті РРО; 2) не оприбуткування готівкових коштів до книги обліку розрахункових операцій, 3) зберігання алкогольних напоїв без марок акцізного збору встановленого зразка..  

На підставі даного акту були прийняті рішення  від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 про застосування фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн. за порушення ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме відсутність марки акцизного збору на пляшці алкогольного напою, яка зберігалась в торгівельному залі; від 08.03.2008р. № 0000522301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7085,25 грн. за порушення п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі , громадського харчування та послуг" та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національний валюті, а саме невідповідність сум готівкових коштів на місці проведенні розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО та не оприбуткування готівкових коштів до книги обліку розрахункових операцій.  

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», вважаються позаплановими перевірками.  

Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом 5  (ст.ст. 15, 16) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зокрема, ст..15 визначено, що такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Оскільки Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є спеціальним у питаннях застосування РРО, то інші акти законодавства застосовується лише в частині, не врегульованій цим  законом.  

Застосування до перевірок з дотриманням порядку проведення розрахунків за готівку ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» є неможливим, оскільки вказаною нормою визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Тому норми ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» не поширюється на перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обліку.  

Застосування до перевірок РРО положень ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу» є безпідставним, оскільки положення вказаної норми стосуються правовідносин з допуску посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а не перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.  

Як зазначає позивач, при проведенні перевірки перевіряючими встановлено відсутність марки акцизного збору на одній пляшці шампанського. Під час огляду цієї пляшки, в тому місці, де приклеювалася марка, були сліди клею. Після цього продавцем був звільнений ящик від пляшок шампанського і при його огляді марка була виявлена марка акцизного збору, яка була пред’явлена перевіряючим.  

В ході перевірки було встановлена невідповідність суми готівкових коштів на момент проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.  

Представники позивача зазначають, що при перевірці податківцями було вилучено денну виручку підприємця ОСОБА_9, що орендує частку магазину.  

  Щодо позовних вимоги ТОВ "Вітязь" про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700,00 грн. від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 суд зазначає наступне.  

Відповідно до ст. 11 Закону 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.  

Проведеною перевіркою встановлено відсутність арки акцизного збору на пляшці Шампанського, яка знаходилася в торгівельному залі.  

Статтею 17 цього Закону встановлено, що за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, застосовується санкція - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.  

Відповідно до ст.69 КАСУ доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Згідно ст.70 КАСУ належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.  

В судовому засіданні по даній справі у якості свідків були допитані ОСОБА_10 та ОСОБА_11. яки дали свідчення про те, що перевірки проводилась за їх участю, алкогольні напої без марок акцизного збору не реалізовувались. Під час огляду цієї пляшки, в тому місці, де приклеювалася марка, були сліди клею. Після цього продавцем був звільнений ящик від пляшок шампанського і при його огляді марка була виявлена марка акцизного збору, яка була пред’явлена перевіряючим.  

Отже, судом встановлено, що на пляшці шампанського є сліди від акцизних марок (клей, папір). Суд приймає показання свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11., які співвідносяться.  

Також суд зазначає, що додатковий доказ отриманий в ході перевірки стосовно наявності акцизних марок на пляшці шампанського, а саме акцизна марка, була пред’явлена перевіряючим, але вони на даний факт не відреагували.  

Виходячи з наведеного, суд не вбачає в діях позивача порушень за які застосовані санкції у розмірі 1700 грн..  

  Щодо позовних вимоги ТОВ "Вітязь" про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7085,25 грн. від 08.03.2008р. № 0000522301 суд зазначає наступне.  

Відповідно до п.13 ст. З Закону №265/95 визначений обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.  

Згідно ст. 2 Закону №265/95 -ВР місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням  

Згідно п.23 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.06р. №833 «Про затвердження Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення» (із змінами та доповненнями) - забороняється зберігати на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.  

Статтею 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, - опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.  

У розумінні ст. 2 зазначеного Закону місцем проведення, розрахунків вважається місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.  

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.  

За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, визначені статтями 17 - 29 цього Закону. Згідно приписів п. 1 частини 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової, книжки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. А відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.  

Посилання позивача на те, що при перевірці податківцями було вилучено денну виручку підприємця ОСОБА_9, що орендує частку магазину, є необґрунтованими. Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, а саме опису наявних грошових коштів на місці проведенні розрахунків, загальна сума коштів становить 1149,00 грн. При цьому ОСОБА_10 склала опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків у магазині, який належить ТОВ "Вітязь", та отримані за реалізовані товари позивачем.  

Отже, суб'єктом господарювання не дотримано вимог даних нормативних актів, а отже встановлене порушення обґрунтовано зафіксовано в акті перевірки  

Порядок ведення касових операцій встановлений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Національного банку України від 15.12.04 року № 637.  

Відповідно до п. 2.2 Положення, розрахунки готівкою підприємств між собою та з підприємцями і фізичними особами можуть проводитись як через касу підприємств з веденням касової книги встановленої форми, так і через установи банків шляхом переказу готівки на користь підприємств (підприємців). Відповідно до п.2.6 вказаного Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.  

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.  

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).  

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.  

Пунктом 4.1. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України встановлено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку.  

Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.  

Пункт 7.19 зазначеного Положення встановлює, що під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.  

Аналіз викладеного дає підстави для висновку про те, що сам факт знаходження в касі підприємства коштів відповідно до яких підприємством не проведено дій щодо їх оприбуткування є порушенням норм зазначеного положення і відповідно такі кошти вважаються неоприбуткованими.  

Вказане порушення позивачем не заперечується.  

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн. підлягають задоволенню частково.  

  Відповідно до ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.  

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8–14, 71, 94, 159, 160–164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –  


П О С Т А Н О В И В:  


Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн. – задовольнити частково.  

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 514/10/23-055 від 17.03.2008 року.  

В інший частині позовних вимог – відмовити.  

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,70 грн.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.  

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.  


Суддя           (підпис)       А.О. Чеснокова   

З оригіналом згідно:

Суддя                                                                                             А.О. Чеснокова



Повний текст постанови виготовлений 10 березня 2009 року.  

Постанова не набрала законної сили.  































ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69                                              

E-mail:   inbox@adm.pl.court.gov.ua   код ЄДРПОУ 35521510  


10 березня 2009 року  

№ 4/2-а-7738/09  


копія:   ТОВ "Вітязь"  

вул. Калінова, 1-в, с. Степне, Полтавського району, 36000  


Полтавська міжрайонна державна податкова інспекція  

вул. М.Бірюзова, 47, м. Полтава, 36007  

  Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від  05 березня 2009р. по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн. – для відома.  

 

  Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.  


Суддя  

Полтавського окружного  

адміністративного суду             А.О.Чеснокова    


ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69                                              

E-mail:   inbox@adm.pl.court.gov.ua   код ЄДРПОУ 35521510  


10 березня 2009 року  

№ 4/2-а-7738/09  


копія:   ТОВ "Вітязь"  

вул. Калінова, 1-в, с. Степне, Полтавського району, 36000  


Полтавська міжрайонна державна податкова інспекція  

вул. М.Бірюзова, 47, м. Полтава, 36007  

  Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від  05 березня 2009р. по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітязь" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 08.03.2008р. № 0000522301 в сумі 7085,25 грн. та від 17.03.2008р. № 514/10/23-055 в сумі 1700,00 грн. – для відома.  

 

  Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.  


Суддя  

Полтавського окружного  

адміністративного суду             А.О. Чеснокова  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація