ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 р. Справа № 14/144
за позовом Приватного підприємеця ОСОБА_1
АДРЕСА_1
до відповідача Бурштинської міської ради
вул.С,Стрільців,4, м.Бурштин, Галицький район,
Івано-Франківська область, 77111
Представники:
Від позивача: ОСОБА_4, представник, (довіреність № б/н від 02.01.09)
Від відповідача: Данилюк В.Д., представник, (довіреність № 1 від 10.01.09)
Представникам сторін роз"яснено права та обов"язки на підставі ст.ст.20,22 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про:
-визнання матеріалів, поданих ПП ОСОБА_1 на розгляд сесії Бурштинсткої міської ради, що стосуються надання земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 0,0066га ПП ОСОБА_1 для будівництва торгового павільйону-магазину, достатніми для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
-визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,0066га по АДРЕСА_2 між Бурштинською міською радою та ПП ОСОБА_1
Позивач позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві, при цьому вказує на:
-рішення Бурштинської міської ради №161 від 25.09.03, відповідно до котрого відповідачу надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розміщення земельної ділянки для будівництва торгового павільйону-магазину по АДРЕСА_2 за рахунок земель Бурштинської міської ради;
-рішення Бурштинської міської ради №40 від 20.05.04 (відповідачу надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки в АДРЕСА_2 для будівництва торгового магазину);
-виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
-проведення проектно-пошукових робіт (розроблену та погоджену з Галицьким районним відділом будівництва та архітектури схему генплану, акт обстеження (вибору) земельної ділянки для будівництва від 18.11.04);
-отримання позитивних висновків: Бурштинської міської ради від 23.01.06, Галицької районної санепідемстанції 24.01.06, Галицького районного відділу будівництва і архітектури від 26.01.06, Галицького районного відділу земельних ресурсів від 25.01.06 №01-01-34/0606 від 25.01.06, Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області від №13-7/206 від 23.01.06;
- погодження проекту відведення земельної ділянки з Галицьким районним відділом земельних ресурсів №01-01-12/06036 від 09.03.06;
- не розгляд відповідачем заяви позивача щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва торгового павільйону-магазину площею 0.0066га по вул. С.Стрільців б/н в м.Бурштин;
-п.5 ст. 123 Земельного кодексу України, п.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування», згідно з якими Бурштинська міська рада в місячний строк повинна погодити матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки і дати згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Відповідач проти позову заперечує, проте вимоги ухвал суду від 22.09.09 та 06.10.09 не виконав, а саме: не представив суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову.
Заслухавши представників сторін та розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до рішення Бурштинської міської ради №161 від 25.09.03 позивачу, ПП Туз ОСОБА_6, надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розміщення земельної ділянки для будівництва торгового павільйону-магазину по АДРЕСА_2 за рахунок земель Бурштинської міської ради.
Рішенням Бурштинської міської ради №40 від 20.05.04 позивачу надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки в АДРЕСА_2 для будівництва торгового магазину.
Позивач в засіданні суду зазначив, що на виконання зазначених вище рішень виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проведені проектно-пошукові роботи, про що свідчать: розроблена та погоджена з Галицьким районним відділом будівництва та архітектури схема генплану, акт обстеження (вибору) земельної ділянки для будівництва від 18.11.04.
ПП ОСОБА_1 отримано позитивні висновки, а саме:
- Бурштинської міської ради від 23.01.06;
- Галицької районної санепідемстанції 24.01.06;
- Галицького районного відділу будівництва і архітектури від 26.01.06;
- Галицького районного відділу земельних ресурсів №01-01-34/0606 від від 25.01.06;
- Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області №13-7/206 від 23.01.06.
Слід зазначити, що проект відведення земельної ділянки погоджено з Галицьким районним відділом земельних ресурсів №01-01-12/06036 від 09.03.06.
Позивач, 11.03.09. звернувся до Бурштинської міської ради з заявою (вх. №450 від 15.03.09), в котрій просить затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва торгового павільйону-магазину площею 0.0066га по вул. С.Стрільців б/н в м.Бурштин.
Проте, відповідач не прийнв рішення по зазначеній заяві.
Як наслідок, відповідач 14.05.09 повторно звернувся до Бурштинської міської ради з аналогічною заявою (вх..№535 від 20.05.09) та долучив до заяви проект договору оренди земельної ділянки.
Станом на сьогоднішній день відповідач не прийняв жодного рішення щодо заяв позивача.
Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову і виходить з наступного.
Відповідно до ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, ч.З, 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів», позивач подав до Бурштинської міської ради перелік всіх документів, які необхідні для надання дозволу на затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 0,0066га ПП ОСОБА_1 для будівництва торгового павільйону-магазину, достатніми для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
Згідно п. 5 ст. 123 Земельного кодексу України, п.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування», Бурштинська міська рада в місячний строк погоджує матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, всупереч зазначених норм чинного законодавства, п.9 ст. 123, ст. 151 Земельного Кодексу України, відповідач не тільки залишив питання про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування вищезгаданої земельної ділянки без задоволення, але і при цьому не дав позивачу обґрунтованої відмови у його задоволенні. Хоча у чинному законодавстві стосовно затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки передбачені імперативні норми, які зобов'язують міську раду в силу належних їй повноважень розглянути матеріали попереднього погодження та прийняти відповідне рішення. Неприйняття відповідачем відповідного рішення у строк, визначений нормами чинного законодавства (п.5 ст.123 Земельного Кодексу України), порушує законні права позивача на отримання у користування земельної ділянки.
На підставі наданих належних та допустимих доказів, у розумінні ст.34 ГПК України, вбачається, що зібрання матеріалів для погодження місця розташування земельної ділянки позивачем виконано в повному обсязі, що послугувало зверненню його із заявою про визнання достатніми для затвердження матеріалів місця розташування об"єкта та визнання права на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Недотримання Бурштинською міською радою вимог земельного законодавства та неприйняття нею будь-якого рішення є порушенням прав позивача .
Відповідно до п.9 ст.123 Земельного кодексу України відмова органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку.
Таким чином, на підставі вимог земельного законодавства, суд надає правову оцінку обставинам щодо того, чи відповідають матеріали попереднього погодження місця розташування об"єкту законодавству та чи має позивач право на складання проекту відведення земельної ділянки, проте ніяким чином не зачіпає компетенцію міської Ради, як власника землі.
Щодо вимоги позивача про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,0066га по АДРЕСА_2 між Бурштинською міською радою та ПП ОСОБА_1 суд зазначає наступне.
Досліджені судом висновки органів, які погоджували проект відведення земельної ділянки, суд вважає позитивними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Відповідач не виконав вимог, передбачених ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, а саме - не прийняв рішення і не уклав договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Нормою ст. 641 Цивільного кодексу України встановлено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною у разі її прийняття.
Статтею 15 Закону України „Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є:
-об’єкт оренди (розташування та розмір земельної ділянки);
-строк дії договору оренди;
-орендна плата з зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
-умови використання та цільове призначення ділянки, яка передається в оренду;
-умови збереження стану об’єкта оренди;
-умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
-умови повернення земельної ділянки орендодавцю;
-існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
-визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини;
-відповідальність сторін.
В запропонованому позивачем договорі всі істотні умови договору оренди земельної ділянки передбачені.
Згідно ст. 187 Господарського кодексу України, спори, які виникають при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Частиною 11 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про:
-визнання матеріалів, поданих ПП ОСОБА_1 на розгляд сесії Бурштинсткої міської ради, що стосуються надання земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 0,0066га ПП ОСОБА_1 для будівництва торгового павільйону-магазину, достатніми для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
-визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,0066га по АДРЕСА_2 між Бурштинською міською радою та ПП ОСОБА_1 - правомірні і підлягають задоволенню.
Позивачем доведено ті обставини , на яких грунтуються його вимоги. Заперечення відповідача визнаються судом непереконливими та не спростовують фактів та доказів представлених позивачем. Інших мотивів у заперечення вимог позивача відповідачем суду не наведено.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено обставини, на які він посилався. Отже, вимога позивача правомірна та підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України слід покласти на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст.641 Цивільного кодексу України, ст.187 Господарського кодексу України, ст.ст.118,123,124,126 Земельного кодексу України, ст.15 Закону України "Про оренду землі", ст.ст.34,46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати матеріали, подані приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на розгляд сесії Бурштинської міської ради (Івано-Франківська обл., м.Бурштин, вул.С.Стрільців,4) , що стосуються надання земельної ділянки по АДРЕСА_2 , площею 0.0066га для будівництва торгового павільйону- магазину - достатніми для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0.0066га по вул. С.Стрільців у місті Бурштин між Бурштинською міською радою (Івано-Франківська обл., м.Бурштин, вул.С.Стрільців,4) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на наступних умовах:
"ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
М.Бурштин « » 200_р.
Орендодавець (уповноважена ним особа) Бурштинська міська рада, код 20567967, яка знаходиться в м.Бурштин вул.. С.Стрільців, 4, в особі міського голови ОСОБА_8, що діє на підставі ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», з одного боку, та
Орендар підприємець ОСОБА_1, який проживає АДРЕСА_1 з другого,уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору.
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення-землі комерційного використання в АДРЕСА_2
Об'єкт оренди.
2. В оренду надається земельна ділянка загальною площеккО.0066га , відповідно до плану (схеми) розташування, що додається.
3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6355.14грн.(96.29грн. за кв. м)
4. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню та інших особливостей, які можуть вплинути на орендні відносини.
Строк дії договору
5. Договір укладено на три роки. Після закінчення строку договору оренда має переважне
право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за ЗО днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
6. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі на рік на основі розрахунку, поданого Орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою.
7.Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахув анням індексів інфляції.
8. Орендна плата вноситься в такі строки: рівними долями, щомісячно на протязі місяця наступного за звітним.
9. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.
10. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: змін умов господарювання, передбачених договором.;
змін розмірів земельного податку,підвищення цін, тарифів, у тому числі у наслідок інфляції;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках передбачених законом.
11. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором справляється пеня у розмір 120% ставки НБУ несплаченої суми за кожний день прострочення.
Умови використання земельної ділянки
12. Земельна ділянка передається в оренду для будівництва торгового павільйону -магазину.
13. Умови збереження стану об'єкта оренди : без згоди орендодавця забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
14. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення
земельної ділянки, на основі рішення міської ради. Інші умови передачі земельної ділянки і оренду.
15. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 5-ти денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
16. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцем земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки , пов'язаних із зміною її стану , має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
17. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які не можливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці не підлягають відшкодуванню.
18. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодую з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню у відповідності до окремої угоди сторін. Умови , обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
19. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок не виконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
-Фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним використанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив, або повинен здійснити для відновлення свого порушення права;
-Доходи, які орендар міг би реально отримати у разі належного використання орендодавцем умов договору.
20.Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документального підтвердження даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
21. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права
третіх осіб.
22. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмеження (обтяження) та інших прав третіх осіб на цю земельну ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
23. Права орендодавця: Бурштинська міська рада має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди та дотримання екологічної безпеки землекористування, дотримання державних стандартів,
норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
своєчасного внесення орендної плати,
24. Обов'язки орендодавця: передати у користування земельну ділянку в стані, що відповідає умовам договору:
не чинити дій, які б перешкоджали орендодавцю користуватися орендованою земельною ділянкою.
25. Права орендаря: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
За письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі й споруди.
26.Обов'язки орендаря: приступити до використання земельної ділянки у строки,
Встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
дотримуватися режиму природоохоронного використання земель; у 5-ти денний строк подати копію цього договору Галицькій державній податковій адміністрації.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
27. Ризик випадкового знищення або пошкодження чи його частини несе орендар.
Страхування об'єкта оренди
28. Орендар зобов'язаний здійснити страхування об'єкту оренди на письмову вимогу Орендодавця.
Зміна умов договору і припинення його дії
29. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв"язується у судовому порядку.
30. Дія договору припиняться у разі:
-закінчення строку , на який його було укладено;
-придбання орендарем земельної ділянки у власність;
-викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку , встановленому законом;
-ліквідації юридичної особи - орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
31. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за :
- взаємною згодую сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших
підстав, визначених законом.
32.Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
33. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміну умов або розірвання договору. Право на орендування земельну ділянку у разі смерті фізичної особи -орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору оренди. 34.3а невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
35. Сторона, яка порушила зобов'язання , звільняється від відповідальності , якщо вона
доведе, що це порушення сталось не з її вини.
Прикінцеві положення
36. Цей договір набирає чинності підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з
яких зберігається в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його
державну реєстрацію - Департамента інформації та державної реєстрації Івано-
Франківської регіональної філії центру ДЗК. Галицький районний відділ.
Невід'ємними частинами договору є:
-План або схема земельної ділянки;
-Проект відведення земельної ділянки та її кадастровий план з відображенням у її використанні та встановлених земельних сервітутів у випадках, передбачених законом;
-Акт визначення меж земельної ділянки в натурі;
-Акт приймання - передачі об'єкта оренди.
Реквізити сторін
Орендодавець: Орендар:
Бурштинська міська рада: Приватний підприємець
ОСОБА_1:
АДРЕСА_1
Галицького району Галицького району.
р/р33215815700081 УДК в Галицькому р-ні МФО 836014 код 13050500 Код ЗКПО 20567967
Підписи сторін
Орендодавець: Орендар:".
Стягнути з Бурштинської міської ради Галицького району, Івано-Франківська обл., м.Бурштин, вул.С.Стрільців,4 ( р/р33215815700081 УДК в Галицькому р-ні, МФО 836014, код 13050500, код ЗКПО 20567967) на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_3) 170,00грн. держмита та 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Булка В.І.
Рішення підписане 26.10.09.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Помічник судді Гандера М.В.
- Номер:
- Опис: стягнення боргу
- Тип справи: Заміна сторони у виконавчому провадженні (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 14/144
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Булка В. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2020
- Дата етапу: 11.03.2020
- Номер:
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 14/144
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Булка В. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.03.2010
- Дата етапу: 24.03.2010