ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.09.09р. Справа № 1/249-09
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Новомосковського району електричних мереж, м. Новомосковськ Дніпропетровської області
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Новомосковськ Дніпропетровської області
про стягнення 5 792 грн. 39 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: Зайченко Є.А., дов.№420 від 06.10.08р.;
від відповідача: не з`явився.
Суть спору:
Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Новомосковського району електричних мереж звернулось до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 суму за недораховану електричну енергію у розмірі 5 792 грн. 39 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем порушені Правила користування електроенергії у вигляді самовільного підключення споживачем струмоприймачів, що зафіксовано в акті № 00110317 від 20.04.06р.
Відповідач явку свого повноважного представник в призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
На адресу суду повернулися конверти, які направлялися на адресу відповідача, з відміткою поштового відділення: „Повернуто за закінченням строку зберігання”.
Суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності, оскільки позовна заява з доданими до неї документами і ухвали суду направлялися за юридичною адресою, яка значаться у витязі з ЄДРПОУ від 22.09.2009р., наданому позивачем, відповідно до якого відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа за адресою: м. Новомосковськ, вул. В. Ковалівка, 28/60.
В порядку ст. 85 ГПК України за згодою представника позивача у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, у відповідності до Закону України „Про електроенергетику” та Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, зі змінами та доповненнями, провадить постачання електроенергії її споживачам.
20.04.2006 року при проведені перевірки дотримання Правил користування електричною енергією (надалі - ПКЕЕ) суб'єктом підприємницької діяльності –фізичною особою ОСОБА_1, представниками позивача були виявлені порушення п.7.6 ПКЕЕ, а саме: самовільне підключення споживачем струмоприймачів перукарні „Юнона” кабелем АППВ 2х6 поза приладами обліку електроенергії без договору на поставку електричної енергії з постачальником за адресою: АДРЕСА_1.
По даному факту складений акт про порушення № 00110317 від 20.04.06р.
Як зазначає позивач, на підставі рішення комісії відповідно до вказаного акту, а також Методики обчислення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією (надалі - Методика) проведено розрахунок суми завданих відповідачем збитків за період з 18.05.06р. по 20.04.06р. у розмірі 5 792 грн. 39 коп.
Вивчивши матеріали справи, приймаючи до уваги пояснення представника позивача, суд відмовляє в позовних вимогах з наступних підстав.
Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ, у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії порушення цих Правил споживачем, на місці виявлення порушення складається двосторонній акт у присутності представника споживача.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення суми завданих споживачем збитків.
Пунктом 6.41. Правил передбачено, що споживач має право подати пояснення і зауваження до змісту акту, які зазначаються в акті.
При непогодженні Споживача зі змістом складеного акту, він підписує акт із зауваженнями, які можуть бути прикладені до акту, в тому числі на окремому аркуші, які відсутні в матеріалах справи.
Крім того, як вбачається із вказаного акту та встановлено судом, спірний акт не містить печатки Енергопостачальника та не завірено печаткою приватного підприємця підпис повноважної особи Споживача, що суперечить вимогам законодавства.
За приписами ст. 6.42. Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електроенергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електроенергії та суму завданих споживачем збитків, та виписуються розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства.
Цим пунктом Правил встановлено про обов’язкове повідомлення споживача про час та дату засідання комісії, останній має бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності через 10 робочих днів після вручення протоколу споживачу.
Представником позивача не надано доказів належного вручення у зазначений строк протоколу комісії відповідачу, про що свідчать долучені до матеріалів справи документи, надані позивачем на підтвердження позовних вимог.
Вищевказані факти свідчать про порушення позивачем вимог законодавства України при складанні акту-протоколу та нарахуванні завданих відповідачем збитків.
Ст.43 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Згідно зі ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За приписами ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як вбачається із документів, доданих до позовної заяви, позивачем не надано належних доказів по суті позовних вимог, а саме протоколу засідання комісії по розгляду Акту №00110317 від 20.04.2006р. про порушення споживачем ПКЕЕ; доказів вручення відповідачу повідомлення про дату та час засідання комісії; рахунок до сплати боргу, докази вручення рахунку відповідачу, тощо.
На вимогу суду про витребування зазначених доказів надання послуг, представник позивача пояснив про неможливість надати перелічені документи, у зв’язку із їх відсутністю.
За вказаних обставин, акт-протокол не може вважатися належним доказом порушення відповідачем Правил користування електричною енергією.
За загальним принципом цивільного права, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування за наявності повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв’язок між протиправною поведінкою та збитками; та вина правопорушника.
Позивачем не доведені: ні факт понесення ним збитків, ні наявність протиправної поведінки відповідача та його вини, ні наявність безпосереднього причинного зв’язку між протиправною поведінкою відповідача і збитками, завданими позивачу.
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги ВАТ "Енергопостачальної компанії "Дніпрообленерго" в особі Новомосковського району електричних мереж про стягнення 5 792 грн. 39 коп. з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 не обґрунтовані, не підтверджені належними доказами та не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 4, 32-33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, –
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його оформлення відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Суддя І.А. Рудь
Рішення підписано –25.09.2009р.