Справа № 2-а-277/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2009 року Рокитнянський районний суд Київської області в складі :
головуючого - судді Нечепоренко Л.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в смт. Рокитне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі
про визнання незаконною бездіяльність органів державної влади щодо проведення перерахунку пенсій та доплат, -
Встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається, що він є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання яке пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по 2 групі інвалідності згідно ЗУ” «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи». Призначена йому пенсія не може бути меншою восьми мінімальних пенсій за віком, а також відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються в розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Зазначає, що розмір його пенсії, яку він отримував не відповідає розміру 8 мінімальних пенсій за віком, а доплата за шкоду, заподіяну здоров”ю, значно менша від необхідного розміру такої доплати до пенсії.
У 2009 році він направив звернення до відповідача з проханням пояснити виходячи з яких підстав проведено такий розрахунок виплат і провести донарахування та виплату недоотриманих коштів. Відповідач відмовив у задоволенні його вимог мотивуючи тим, що відповідно до ст.9 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за рахунок коштів Пенсійного фонду призначаються такі пенсійні виплати: пенсії за віком; пенсії по інвалідності; пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Інших виплат Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не передбачає. Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року встановлено, що розрахунок пенсії згідно ч.4 ст.54 Закону проводився виходячи з розрахункової величини 19.91 грн. а з 01.09.2004 року 22 грн. 30 коп. За ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, встановлено доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Розрахунок доплати проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 5 грн. 20 коп.
Просить суд зобов”язати відповідача провести перерахунок розміру його пенсії відповідно до ст.54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно положень, ст.50 вказаного Закону, а також доплату до пенсії згідно положень ст.39 цього Закону починаючи з 01.01.2008 року.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явився, натомість подав до суду заяву, в якій підтримав позов у повному обсязі та просить справу провести у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів у справі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явився, подав до суду заперечення проти позову, просить відмовити у його задоволенні в зв»язку з відсутністю підстав для його задоволення та в зв»язку з пропуском строку на звернення до суду та заяву, в якій просить справу провести у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів у справі у відсутності його представника.
Суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Рокитнянському районі Київської області як непрацюючий пенсіонер з 26.04.2006 року, що сторонами не оспорюється, та є зареєстрованим і постійно проживає в смт. Рокитне Київської області, яке згідно постанови КМ України від 23.07.1991 за №106 (додаток №1) віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються в розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюючть у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Також позивач є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи, захворювання яке пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Разом з тим встановлено, що розміри державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим:
• по П групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком;
Відповідно до ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня – 470 грн., з 1 квітня – 481 грн., з 1 липня – 482 грн., з 1 жовтня – 498 грн..
Згідно ст.28 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 23.12.04 р. мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків – 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідачем вказана допомога обраховувалась відповідно до ст.ст.50, 54 Закону виходячи з величини 19.91 грн., а з 01.09.2004 року 22 грн. 30 коп., а відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розрахунок доплати проводиться згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 5 грн. 20 коп., що є неправомірними діями відповідача згідно з постановою Кабінету Мінстрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”.
За викладеного, позивач, як непрацюючий пенсіонер, відповідно до вказаного Закону, має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду здоров”ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та проведення перерахунку доплати згідно ст.39 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України “Про Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року № 231-У ст..67 Закону України “Порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій передбачених цим Законом” була доповнена частиною третьою такого змісту :”У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які вітратили працездатність, визначеного цим законом підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст..54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3 , 4 розмір щомісячної компенсації сім”ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
За ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, актами президента України.
Згідно ч.3 ст.9 КАС України при вирішенні справи суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності до ч.5 ст.55, ч.1 ст.57, ч.1 ст.68 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право знати свої права і обов»язки.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Ч.4 даної статті обумовлена можливість досудового порядку вирішення спору і якщо позивач скористався цим порядком, то строк обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб»єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб»єкта владних повноважень.
На думку суду відповідач нараховував позивачу доплату без врахування рішення Конституційного суду України №10 рп/2008 від 22.05.2008 року, згідно яких призупинення, обмеження та скасування прав і свобод громадян є неконституційним.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний стр ок , який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відмова відповідача провести перерахунок розміру раніше призначеної пенсії та доплати до неї відповідно до положень ст.ст.39, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є незаконною, а тому позов підлягає до часткового задоволення.
Так як позивач не оскаржував дії відповідача, а звернувся до нього із запитом, то строк звернення до суду встановлюється в загальному порядку, тобто річний.
Суд вважає, що в позовній заяві та в судовому засіданні позивачем не наведені обставини, що зумовили пропуск процесуального строку для звернення до суду за захистом своїх прав і тому суд не знаходить підстав для поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав у виплаті вказаної доплати починаючи 01.01.2008 року та приходить до висновку що позовні вимоги необхідно задоволити починаючи з 22.07.2008 року.
За викладеного суд вважає обгрунтованими вимоги позивача про зобов”язання провести перерахунок доплати до пенсії згідно положень ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доплати до неї за заподіяну здоров”ю шкоду в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком згідно положень ст.50 вказаного закону та вважає, що такого права позивач набуває з 22.07.2008 року.
На підставі Декрету КМ України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати державного мита (судового збору) на користь держави.
Керуючись ст.ст. 19, 113, 152 Конституції України, ст.ст.39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, ст. ст. 6, 9, 17, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі щодо відмови ОСОБА_1 доплати до пенсії у порядку ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії та додаткової пенсії у відповідності до положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи із розміру мінімальної заробітної плати встановленого Законом України “Про державний бюджет на 2008 рік”, перерахунок розміру пенсії у відповідності до положень ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткової пенсії у відпоідності до положень ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи із розміру прожиткового мінімуму встановленого Законом України “Про державний бюджет на 2008 рік” починаючи з 22.07.2008 року та здійснити їх виплату.
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Рокитнянський районний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя
- Номер: 6-а/213/2/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-277/09
- Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Нечепоренко Леонід Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.01.2017
- Дата етапу: 06.02.2017