Судове рішення #6400364

                                                                                                    Справа №2-а-996/2009р.


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


    23 жовтня 2009 року, Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого-судді  - Орінко В.В.

при секретарі          -  Зербул С.В.

з участю:

представника відповідача ОСОБА_1., дов.№ 233/07-33 від 09.02.2009 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець Кіровоградської області, в залі засідань Бобринецького районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області на неправомірні дії, що ущемляють права, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», інших виплат, пов’язаних з її недоплатою, -


В С Т А Н О В И В:


     Позивачка звернулась до суду з позовними вимогами до управління Пенсійного фонду в Бобринецькому районі Кіровоградської області обґрунтовуючи їх тим, що є пенсіонеркою та має статус "дитини війни", тому у відповідності до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6 – рп/2007 р., має право на щомісячну соціальну державну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки відповідач не здійснив у відповідності до вказаних норм нарахування щомісячної соціальної допомоги за 2006-2008 роки, просить визнати його дії неправомірними та стягнути 7115, 79 грн. з яких 2982, 30 грн. недоплачена державна допомога, 4133, 49 грн. – компенсація за порушення строку виплати.

    Позивачка в судове засідання не з’явилась, але в позовній заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

    Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та надала свої заперечення.

    Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши інші докази вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи із наступного.

    Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    За змістом ч.1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

    З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні №117067.

    За правилами ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

    Дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена п.12 ст.71 і ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

    Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо призупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані неконституційними.

    Законом  України “Про Державний бюджет на 2008 рік”, а саме  п.2 ч.41 ст.85 було  внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та визначено, що на 2008 рік щомісячна соціальна допомога виплачується в розмірі надбавки встановленої для учасників війни.

    Рішенням Конституційного Суду України  №10-рп/2008 від 22.05.2008 року  вищезазначені зміни визнані неконституційними та втратили чинність з дня їх ухвалення.

    Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов’язковим  до виконання на території України та відповідно до ст.73 Закону України “Про Конституційний Суд України” у  разі, якщо акти  або  їх  окремі  положення  визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони  оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність .

    Таким чином, після прийняття вищезазначених рішень Конституційного Суду України відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу у 2007-2008 роках, у розмірах, передбачених ст.6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік.

    З матеріалів справи також вбачається, що управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області будь-яких дій, пов’язаних з перерахунком пенсії позивачу в частині її підвищення відповідно до положень ст.6 «Про соціальний захист дітей війни» у 2007-2008 роках не здійснювало, а також не проводило відповідну виплату, за таких обставин суд вважає, що відповідач припустився бездіяльності щодо своєчасного перерахунку та виплати пенсії в розмірі передбаченому вказаною вище законодавчою нормою.    

    Тому суд, визнаючи бездіяльність відповідача незаконною, зобов’язує його усунути порушення прав позивача шляхом здійснення перерахунку виплати позивачу пенсії у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 року  по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік.

    Доводи представника відповідача про відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутності відповідного фінансування не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог так, як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахування та виплати пенсії з відповідними підвищеннями.

    В частині вимог позивача про зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити фіксовану суму підвищення пенсії на його користь в розмірі 7115,79 грн., з яких 2982,30 грн. недоплачена державна допомога, 4133,49 грн. – компенсація за порушення строку виплати, то в цій частині в задоволенні позову слід відмовити  у зв’язку з наступним.

    Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 03 січня 2002р. №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів» розрахунок підвищень передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"  під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" провадиться, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

    Згідно п.1 Постанови КМУ від 15 квітня 2003 року № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій» мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, встановлюється у сумі 50 гривень.

    Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

    У зв'язку з наявністю декількох визначених нормативними актами розмірів мінімальної пенсії за віком для певних категорій осіб, серед яких відсутня така категорія, як «діти війни», суд  не може самостійно визначати який саме розмір необхідно брати за основу у даному випадку, оскільки це має бути визначено на законодавчому рівні, крім того Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”  нарахування  та перерахунок пенсій віднесено до компетенції відповідних   органів Пенсійного фонду, а не судових органів, а тому саме відповідач зобов’язаний здійснити нарахування пенсії позивачу та підвищення до неї.

    Крім того вимоги позивача щодо індексації невиплаченої у відповідності до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 2006 року по 2008 роки та стягнення з відповідача 2982, 30 грн., то вони не грунтуються на законі, оскільки стаття 3 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати” передбачає індексацію нарахованих, але не виплачених доходів. У випадку позивача спірне підвищення до пенсії відповідачем взагалі не нараховувалось, а тому відсутні підстави його індексувати.

    Щодо позовних вимог в частині визнання дій відповідача у 2006 році неправомірними та стягнення за 2006 рік підвищення до пенсії у відповідності до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", то вони також задоволенню не підлягають, оскільки дія цієї норми була зупинена на 2006 рік Законом України “Про Державний бюджет на 2006 рік” №3235 від 20.12.2005 року, та з приводу неконституційності цієї норми Рішень Конституційного Суду України не приймалось, тому підстав для нарахування позивачу підвищення до пенсії у 2006 році у відповідача не було. Також суд враховує те, що  вимоги за 2006 рік заявлені позивачем з пропуском строку звернення до адміністративного суду визначеного ч.2 ст.99 КАС України без поважних причин,  на чому наполягає відповідач.

    На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 6, 10 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 28, 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Законом “Про Державний бюджет на 2008 рік”,  Рішенням Конституційного Суду України  №10-рп/2008 від 22.05.2008, ст.ст. 2, 7, 11, 69-71, 99, 158-163, 256 КАС України, суд, -      

   

 П О С Т А Н О В И В  :


    Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

    Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо своєчасного перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з  09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік.

    Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

    Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції – Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бобринецький районний суд Кіровоградської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її складення в повному обсязі та протягом 20 днів після цього апеляційної скарги.


   

                     Суддя                                (підпис)

         Копія вірна:

            Суддя                                                 В.В.Орінко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація