А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючої Щолокової О.В.
суддів: Якути О.І., Міхасішина І.В.
при секретарі: Зозулі Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 15 вересня 2009 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів,-
в с т а н о в и л а:
В липні 2009 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом, в якому просив змінити розмір аліментів, визначених рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 31 жовтня 2008 року на користь ОСОБА_2. на утримання дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 500 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття, та визначити розмір аліментів, які підлягають стягненню на утримання дитини, в розмірі ј частини всіх видів заробітної плати, але не менше 30% неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та 50 грн. на утримання ОСОБА_2. до досягнення дитиною трирічного віку, до 05 листопада 2010 року.
Рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 15 вересня 2009 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового про задоволення його позовних вимог, посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанцій в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу відповідно з законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що заочним рішенням Ямпільского районного суду Вінницької області від 31 жовтня 2008 року задоволено позов ОСОБА_2. Ухвалено стягувати з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця та жителя с. Дзигівка Ямпільского району Вінницької області, аліменти на користь ОСОБА_2. на утримання дитини – ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 01 вересня 2008 року і до досягнення дитиною повноліття. Стягувати з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця та жителя с. Дзигівка Ямпільского району Вінницької області, аліменти на користь ОСОБА_2. на її утримання, в розмірі 250 грн. щомісячно і до досягнення дитиною трирічного віку, тобто до 05 листопада 2010 року. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та 7,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. (а.с.7-8).
Згідно довідки про доходи, виданої ОСОБА_1., останній працює в КП «Парк культури та відпочинку «Преображенський» в м. Одеса з 01 липня 2009 року прибиральником території та отримав дохід за останні три місяці в сумі 1890, 00 грн. (а.с. 21)
Згідно з ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За змістом ч.3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Частиною 2 ст. 182 СК України визначено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК України.
Згідно із ч.1 ст. 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч.ч. 2, 6 ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що доводи ОСОБА_1 про необхідність визначення розміру аліментів в частині від його доходу, а також зменшення їх розміру не знайшли свого підтвердження, оскільки після ухвалення рішення суду про стягнення аліментів, матеріальне становище відповідача, як і стан його здоров’я не погіршилися, сімейний стан не змінився. А тому підстави, визначені ст. 194 СК України для задоволення вимог відповідача відсутні.
Проте такий висновок суду є помилковим, таким що не відповідає обставинам справи.
Згідно із ч. 1 ст. 194 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних та демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
З матеріалів справи, а саме довідки про доходи ОСОБА_1, вбачається, що останній отримує дохід в розмірі 630 грн. в місяць (а.с. 21).
При цьому на утриманні позивача перебуває його мати ОСОБА_4 яка згідно з довідкою від 11 вересня 2009 року перебуває на диспансерному обліку в ООД та потребує лікування (а.с. 22).
За таких обставин, у позивача відсутня можливість сплачувати аліменти на утримання малолітньої дитини та дружини до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі 750 грн. щомісячно.
Проте, дані обставини не були прийняті судом першої інстанції до уваги, що призвело до необґрунтованої відмови у задоволенні позову ОСОБА_1
Враховуючи те, що матеріальне становище позивача дійсно змінилося, останній не має можливості сплачувати аліменти в розмірі, визначеному рішенням суду від 31 жовтня 2008 року, а тому розмір аліментів, які підлягають стягненню з позивача на користь ОСОБА_2. на утримання дитини ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 500 грн. щомісячно та на користь ОСОБА_2. на її утримання в розмірі 250 грн. щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку, підлягає зменшенню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Таким чином, рішення Ямпільського районного суду від 15 вересня 2009 року підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 15 вересня 2009 року скасувати, ухвалити нове рішення.
Змінити розмір аліментів, стягуваних за рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 31 жовтня 2008 року та стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця та жителя с. Дзигівка Ямпільского району Вінницької області, аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дитини – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ј частки всіх видів заробітку, але не менше 30% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття, та на утримання ОСОБА_2. 100 грн. щомісячно і до досягнення дитиною трьох років, тобто до 05 листопада 2010 року .
Рішення набуває законної сили з моменту його проголошення.
На рішення може бути подана касаційна скарга протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили до Верховного Суду України.
Головуюча:
Судді:
З оригіналом вірно: