Судове рішення #64026
У Х В А Л А

У Х В А Л А

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ      

 

        26 липня 2006 року                                                                  м. Київ

 

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

 

головуючого суддів:

Пінчука М.Г., Патрюка М.В., Пшонки М.П.,

 Волкова О.Ф., Романюка Я.М., -

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області про перерахунок сум страхових виплат,

в с т а н о в и л а :

У червні 2003 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в місті Красноармійську Донецької області про перерахунок сум страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника.

Рішенням Красноармійського міського суду Донецької області від 12 грудня 2003 року, залишеним без зміни ухвалою апеляційного суду Донецької області від 22 березня 2004 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Відповідача зобов'язано здійснити перерахунок суми страхових виплат у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2, встановити початок її виплати з 5 травня 2002 року, встановлено суму щомісячних виплат за відповідні періоди. Також зобов'язано донарахувати та сплатити позивачці страхові виплати в розмірі 3997 грн. 37 коп.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати прийняті судові рішення з направленням справи на новий судовий розгляд.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 335 ЦПК України суд касаційної інстанції перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Касаційний суд  перевіряє законність судових рішень лише в межах вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Статтею 338 ЦПК України передбачено підстави для скасування судових рішень і передачі справи на новий розгляд, серед яких є порушення або неправильне застосування норм процесуального права, в разі, якщо такі порушення призвели до неправильного вирішення справи.

Під час касаційного розгляду виявлено порушення судами норм процесуального права, що вплинули на правильність висновків, викладених у судових рішеннях.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд виходив із того, що вона має право на отримання страхових виплат у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 з моменту його смерті внаслідок отриманого професійного захворювання. Право на отримання таких виплат ОСОБА_1 має як член сім'ї годувальника, який помер.

Проте, відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності” й Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31 січня 2002 року №7, - особам, які мають право на виплату у зв'язку зі смертю годувальника, страхові виплати проводяться з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на такі виплати.

Враховуюче викладене судом не перевірено доводів відповідача, що право на страхові виплати у позивачки виникло з моменту встановлення МСЕК причинного зв'язку між захворюванням ОСОБА_2 та його смертю, а саме з 16 січня 2003 року.

З'ясування вказаних обставин впливає на наявність у позивачки права на отримання страхових виплат у розмірі, який передбачено зазначеним вище законом.

Ураховуючи наведене, судові рішення, ухвалені в справі, законними та обґрунтованими відповідно до статей 202, 202-1 ЦПК України (1963 року)  вважати неможливо, оскільки висновки судів здійснені з порушенням вимог статей 15, 30, 62 ЦПК України (1963 року), а тому вони підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 335, 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 

у  х  в  а  л  и  л  а :

Касаційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в                                   м. Красноармійську Донецької області задовольнити.

Рішення Красноармійського міського суду Донецької області від 12 грудня 2003 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 22 березня 2004 року скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий                                                                  М.Г.Пінчук

Судді:                                                                 М.В.Патрюк

                                                                                   Я.М.Романюк

                                                                                   М.П.Пшонка

                                                                                   О.Ф.Волков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація