Справа №2-397/09
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Р І Ш Е Н Н Я
“2” листопада 2009 р. Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:
судді: Джерелейко О.Є.
при секретарі Палій Л.Г.
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в смт. Софіївка цивільну справу за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства "ОСОБА_3 Аваль" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором ,-
В С Т А Н О В И В:
22 вересня 2009 року позивач звернувся до Софіївського районного суду із зазначеною позовною заявою. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15 лютого 2007 року між позивачем та відповідачем - ОСОБА_2 був укладений кредитний договір №014/5951/32367/082, за яким Відкрите акціонерне товариство «ОСОБА_3 Аваль» надало ОСОБА_2 грошові кошти у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності, в сумі 3000 дол. США (три тисячі доларів США 00 центів) зі сплатою 18% річних за користування кредитними коштами на строк до 18.04.2010 р.
У зв»язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов»язань, а саме неповерненням у встановлені строки кредиту та несплатою відсотків за користування кредитними коштами, виникла заборгованість, яка станом на 22 вересня 2009 року становить 18982,10 грн.
У зв»язку з цим позивач просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Відкритого акціонерного товариства «ОСОБА_3 Аваль» заборгованість в сумі 18982,10 грн. (вісімнадцять тисяч дев’ятсот вісімдесят дві гривні 10 коп.) та витрати по справі покласти на відповідача.
В попередньому судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 в попередньому судовому засіданні визнає позовні вимоги , просить розглянути справу в попередньому судовому засіданні на підставі наявних доказів.
Виходячи із наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 цього ж Кодексу. Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши в попередньому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов»язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов»язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобов»язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема 1) припинення зобов»язання внаслідок односторонньої відмови від зобов»язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов»язання; 3)сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов»язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов»язання, на вимогу кредитора зобов»язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не виплаває із суті кредитного договору.
Судом встановлено, що 19 квітня 2007 року між акціонерним товариством «ОСОБА_3 Аваль» та ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №014/5951/32367/082, відповідно до якого позивач надав ОСОБА_2 кредит у вигляді не відновлювальної кредитної лінії з лімітом 3000,00 (три тисячі) доларів США. Згідно п 1.3 кредитного договору кредит надається на строк по 18.04.2010 р. (включно), згідно Графіку надання кредиту. Процентна ставка за користування кредитом складає 18% відсотків річних. Відповідно до п.п. 1, 2, 3 п.10 кредитного Договору за порушення строків повернення кредитної заборгованості, процентів за користування кредитом та комісій, передбачених положеннями цього Договору, позичальник сплачує Кредитору пеню в розмірі 0,5% від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня після прострочення строку виконання зобов’язань, зазначеного в цьому Договорі. За кожне порушення умов п.5.6 даного Договору Позичальник додатково до компенсації витрат Кредитора на страхування сплачує останньому штраф в розмірі несплаченого страхового платежу (лише для кредиторів в іноземній валюті). У разі настання підстав, передбачених цим Договором, Позичальник зобов’язаний здійснювати сплату пені та штрафів в національній валюті України по офіційному курсі НБУ на день сплати. (а.с.12).
Згідно розрахунку, що додається, станом на 22 вересня 2009 року заборгованість ОСОБА_2 перед «ОСОБА_3 Аваль» складає 2369,80 дол США, в тому числі: -заборгованість по кредиту -1422,77 дол. США; проценти -204,08 дол.США; пеня по кредиту та процентам -742,95 дол.США, що підтверджує розрахунок на а.с. 18. Довідка про курс долара США станом на 22 вересня 2009 року підтверджує, що 1 долар США становив 8,01 грн. (а.с.28).
У зв»язку із зазначеним позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.192 ЦК України законним платіжним засобом, обов»язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України-гривня. Тому, з відповідача заборгованість за кредитним договором має стягуватись в гривні.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Судові витрати складають: сплата судового збору 189грн.82коп. , сплата витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 120 гривень .
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 130, 174, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "ОСОБА_3 Аваль" задовольнити.
2. Стягнути на користь Відкритого акціонерного товариства "ОСОБА_3 Аваль" з ОСОБА_2 заборгованість за кредитним договором №014/5951/32367/082 від 19.04.2007 року в сумі 18982 (Вісімнадцять тисяч дев»ятсот вісімдесят дві) гривні 10 копійок та судові витрати : витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 гривень та судовий збір в сумі 189грн.82коп.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Софіївський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.Є.Джерелейко