Судове рішення #6405747

Справа № 2-1815/2009


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И


19 жовтня 2009 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої -  судді Ротар М.М., при секретарі - Попенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Вознесенської міської ради про визнання прав та обов’язків забудовника,


В С Т А Н О В И В :


14.08.2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вознесенської міської ради Миколаївської області про визнання прав та обов’язків забудовника.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року помер його брат ОСОБА_2  Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із домоволодіння АДРЕСА_1 . Спадкоємців першої черги за законом після смерті ОСОБА_2  немає, позивач є єдиним спадкоємцем другої черги за законом. Але при зверненні до державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено в зв’язку з тим, що відсутній правовстановлюючий документ на спадковий будинок.

Посилаючись на те, що оскільки забудовник помер, отримати свідоцтво про відповідність збудованого об’єкту та акту готовності об’єкта до експлуатації неможливо, позивач просив позов задовольнити, визнати за ним права та обов’язки забудовника.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та визнання позовних вимог у повному обсязі.

Представник третьої особи Сектору Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області по Вознесенському району в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши інші докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2  з дозволу компетентних органів (дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий відділом комунального господарства виконкому Вознесенської міської ради 08.06.1963 року) на відведеній в установленому порядку земельній ділянці (акт про відведення в натурі земельної ділянки площею 1000 кв.м. від 04.06.1959 року) як забудовник у 1966 році закінчив будівництво житлового будинку АДРЕСА_1  на підставі рішення виконавчого комітету Вознесенської міської ради № 642 від 28.12.1976 року.  Але акт про закінчення будівництва те введення в експлуатацію індивідуального домоволодіння отриманий ним не був.

ІНФОРМАЦІЯ_1  року ОСОБА_2  помер (згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданого 15.08.2008 року відділом РАЦС по м.Вознесенську Вознесенського МРУЮ). Заповіт на випадок смерті ОСОБА_2  не складав. Спадкоємцем першої черги за законом є його син ОСОБА_3 , який відмовився від спадщини, що підтверджується його заявою від 21.06.2009 року, посвідченою відповідно до вимог Гаазької Конвенції від 05.10.1961 року. Спадкоємцем другої черги за законом є брат померлого ОСОБА_1 , який в установлений строк звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Заяв до нотаріальної контори про прийняття спадщини від жодних осіб, крім позивача, не надходило, про свідчать повідомлення Першої та Другої Вознесенських державних нотаріальних контор Миколаївської області.

Згідно ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Стаття 55 Конституції України гарантує судовий захист прав і свобод людини і громадянина. Тобто, будь-які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист.

Як вбачається з довідки роз’яснення завідуючої Першої Вознесенської державної нотаріальної контори №527/023і від 22.06.2009 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок, згідно якого у спадкодавця виникло право власності, та рекомендовано звернутися до суду для вирішення даного питання.

Відповідно до ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна), та якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Оскільки згідно порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 року, створення комісії для прийняття в експлуатацію житлового будинку здійснюється за заявою забудовника, а зазначене неможливо у зв’язку з його смертю, позивач, виходячи з положень ст.16 ЦК України має право на звернення з даним позовом до суду, а обраний спосіб захисту цивільного права шляхом визнання за ним прав та обов’язків забудовника є вірним і може бути застосований судом.

Стаття 1216 ЦК України передбачає, що спадкування є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином суд, враховуючи неможливість оформлення позивача у спадкових правах у державній нотаріальній конторі, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні, а також підтвердження в судовому засіданні того, що ОСОБА_2 , померлий 19.11.2001 року, дійсно мав відповідні права та обов’язки, пов’язані з оформленням у передбаченому законом порядку побудованого ним житлового будинку АДРЕСА_1 ,  вважає за можливе визнати за ОСОБА_1  прав та обов’язків забудовника будинку АДРЕСА_1 .

На підставі викладених обставин, керуючись ст. ст. 130, 212, 213, 214, 215 218, 221, 223 ЦПК України, 328, 331 ЦК України суд –


В И Р І Ш И В :


Позовні  вимоги ОСОБА_1  до Вознесенської міської ради про визнання прав та обов’язків забудовника задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1  права та обов’язки забудовника житлового будинку АДРЕСА_1  в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м.Вознесенську Миколаївської області.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області  через Вознесенський міськрайонний суд  шляхом подачі  заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 


Суддя:                             М.М. Ротар    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація