Судове рішення #6410268

                                          Справа 2 «а» - 1039/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


26 серпня 2009 року                                          м. Макіївка


    Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:

головуючого                         судді Єрьоміна Д.О.,

при секретарі                         Голда О.П.,

за участю позивача                     ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради, 3-я особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі допомоги при народженні дитини, суд –


встановив:


    ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради, 3-я особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі допомоги при народженні дитини, в обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він з 15.01.1996 року перебуває в шлюбі з ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась донька ОСОБА_3. Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради йому була виплачена державна допомога при народженні дитини в розмірі 8500 грн.. Також позивач зазначив, що 09.07.2007 року Конституційним Судом України було прийнято рішення, згідно якого перелік положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а саме відносно розмірів державної допомоги при народженні дитини, визнані неконституційними. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога при народження дитини повинна виплачуватися в сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Таким чином, позивач вважає, що розмір одноразової допомоги при народженні його доньки на ІНФОРМАЦІЯ_1 повинен складати 470 грн. х 22, 6 = 10622 грн., в зв’язку з чим сума недоотриманої допомоги складає 10622 грн. – 8500 грн. = 2122 грн. Крім того позивач зазначив, що у відповідності зі ст.ст. 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, котрий рахується з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод і інтересів і про належні йому виплати йому стало відомо тільки в грудні 2008 року, після висвітлення ціх подій в засобах масової інформації. На підставі наведеного просив суд визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради відносно відмови виплатити йому допомогу при народженні дитини в сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, встановленого на день народження дитини; стягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради на його користь заборгованість по виплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 на ІНФОРМАЦІЯ_1 в сумі 2122 грн.; поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав.

    В судовому засіданні позивач – ОСОБА_1, підтримав заявлені позовні вимоги  і просив суд визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради відносно відмови виплатити йому допомогу при народженні дитини в сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, встановленого на день народження дитини; стягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради на його користь заборгованість по виплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 на ІНФОРМАЦІЯ_1 в сумі 2122 грн.; поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав. Крім того вказав, що він своєчасно не звернувся до суду, оскільки його донька народилась передчасно і його дружинина, разом з донькою, тривалий час знаходилась в лікарні, в зв’язку з чим він був вимушений оформити допомогу при народженні на себе, а також здійснювати догляд за іншою їхньою дитиною, працювати, навідувати дружину і доньку в лікарні, і у нього не було часу для своєчасного звернення до суду.

 

Представник відповідача, управління праці та соціального захисту населення Центрально-міської районної адміністрації Макіївської міської ради в судове засідання не з’явився, але суду було надано листа в якому відповідач просив справу розглядати без участі їх представника.

Крім того, відповідачем суду було надано заперечення на позов, де зазначено, що управління праці та соціального захисту населення Центрально-міської районної адміністрації Макіївської міської ради  заперечує проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 і просили суд відмовити позивачу у задоволенні позову. Також зазначено, що позивач ОСОБА_1 з 01.10.2007 року по 31.10.2008 року отримував грошову допомогу при народжені дитини в розмірі відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови КМУ «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» № 13 від 11.01.2007 року. Також зазначили, що на підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленами народженням та похованням» і ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 встановлена допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн., виплата якої здійснювалась одноразово при народженні дитини у сумі 3400 грн., решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами. Таким чином зазначають, що фінансування витрат, пов’язаних з виплатою допомоги, здійснювались  із розрахунку розміру сум, визначених в Законі України «Про державний бюджет України на 2007 рік. Згідно цих встановлених розмірів ОСОБА_1 і було перераховано зазначену допомогу при народженні дитини.

У запереченнях проти позову відповідач наполягав на застосуванні строку звернення до адміністративного суду.


Представник 3-ї особи Головного управління Державного казначейства України в Донецької області, який діє за дорученням – Могильницький О.О., також в судове засідання не з’явився, але надав суду листа в якому просив справу розглядати без його участі.


    Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи і перевіривши надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

   

    Відповідно до довідки УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради від 10.04.2009 року за № 09/1478 ОСОБА_1 отримував допомогу при народженні дитини – у жовтні 2007 року 3400 грн., з листопада 2007 року  по жовтень 2008 року включно по 425 грн. щомісячно, а всього на загальну суму 8500 грн. (а.с. 8).


    З копії свідоцтва про народження І-НО № 164823 вбачається, що ОСОБА_3, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, і батьками дини є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 7).


     Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті  92 Конституції України передбачено, що виключно законами   України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Статтею 71   Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якою було встановлено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що розмір допомоги при народженні дини складає 8500  гривень, виплата  якої  здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень,  решта - протягом наступних 12 місяців  рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога при народженні дитини надається у сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження.

    Таким чином, позивач має право на отримання допомоги при народженні дитини в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

При виплаті позивачу допомоги при народженні дитини відповідачеві було слід застосовувати положення ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у редакції, що діяла на момент виплати, оскільки зупинення дії ст. 12 цього Закону було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) з 09.07.2007 року, а дитина у позивача народилась ІНФОРМАЦІЯ_1. Як встановлено судом, позивачу фактично була сплачена допомога при народженні дитини 8500 грн., тоді як розмір суми, що підлягав виплаті при народженні дитини повинен був становити 10 622 грн., виходячи з такого розрахунку: 470 (прожитковий мінімум) х 22, 6 = 10622 грн. – 8500 грн. = 2122 грн., тобто розмір недоплати складає 2122 грн. і ця сума недоплати підлягає стягненню на користь позивача.


Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Таким чином, суд вважає можливим поновити позивачу ОСОБА_1 строк звернення до суду, оскільки у позивача донька народилась передчасно, в зв’язку з чим його дружина і донька тривалий час знаходились в лікарні, і він був вимушений займатися доглядом іншої дитини, працювати, та навідувати дружину з донькою у лікарні і не мав часу для звернення до суду за захистом своїх порушених прав.


Враховуючи наведене, на підставі наданих та оцінених доказів, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1, а саме слід визнати неправомірною відмову відповідача щодо сплати  позивачеві допомоги при народженні дитини в розмірі 2122 грн. і стягнути недоотриману суму, поновити позивачу строк для звернення до суду.


  Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік, Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, суд -


постановив:


    Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально – Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради задовольнити.


    Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.


    Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Центрально – Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».


    Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально – Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради на користь ОСОБА_1 недоотриману суми допомоги при народженні дитини у розмірі 2122 грн., за рахунок коштів Державного бюджету України.


    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі і подачі після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.


Постанову винесено в нарадчій кімнаті в 1-ому екземплярі.



Суддя:                                              










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація