Судове рішення #64115
У Х В А Л А

У Х В А Л А

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ      

 

        26 липня 2006 року                                                                  м. Київ

 

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

 

головуючого суддів:

Пінчука М.Г., Патрюка М.В., Волкова О.Ф.,

 Пшонки М.П., Романюка Я.М., -

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до відособленого підрозділу “Шахтоуправління “Луганське” державного підприємства (далі - ДП) “Луганськвугілля” про перерахунок заробітної плати,

в с т а н о в и л а :

У лютому 2002 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач послався на порушення підприємством законодавства про оплату праці та трудового законодавства під час підрахунку й виплати йому заробітної плати з урахуванням права на оплату праці по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 8 жовтня по 11 листопада 1986 року. У зв'язку з чим просив стягнути з відповідача  7098 грн. 04 коп. заборгованості з заробітної плати.

 Рішенням Артемівського районного суду м. Луганська від 16 грудня 2003 року, залишеним без зміни ухвалою апеляційного суду Луганської області від 15 квітня 2004 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.  За позивачем визнано право на виплату підвищеного розміру заробітної плати, відповідача зобов'язано здійснити відповідний перерахунок та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з заробітної плати за час роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення й закрити провадження в справі.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 335 ЦПК України суд касаційної інстанції перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Касаційний суд  перевіряє законність судових рішень лише в межах вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Статтею 338 ЦПК України передбачено підстави для скасування судових рішень і передачі справи на новий розгляд, серед яких є порушення або неправильне застосування норм процесуального права, в разі, якщо такі порушення призвели до неправильного вирішення справи.

Під час касаційного розгляду виявлено порушення судами норм матеріального та процесуального права, що вплинули на правильність висновків, викладених у судових рішеннях.

Постановляючи рішення про зобов'язання відособленого підрозділу “Шахтоуправління “Луганське” ДП “Луганськвугілля” здійснення перерахунку заробітної плати позивачу за час виконання ним обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та подальшої виплати такої заборгованості, місцевий суд не врахував вимог статті 233 Кодексу Законів про працю України щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з приводу трудового спору й постановив рішення без перевірки цих обставин.

Також під час здійснення розрахунку заборгованості заробітної плати ОСОБА_1 за вказаний період суд використав коефіцієнт 9,39 без відповідного обґрунтування його застосування, а також збільшення тарифної ставки працівника додатково на 100 %, без наявності відповідних підстав - рішення начальника оперативної групи цивільної оборони СРСР .

Враховуюче викладене судом не перевірено доводів відповідача, що заробітна плата ОСОБА_1 була нарахована та виплачена відповідно до діючого на момент проведення відповідних виплат законодавства, а рішення постановлено без урахування строку позовної давності.

Ураховуючи наведене, судові рішення, ухвалені в справі, законними та обґрунтованими відповідно до статей 202, 202-1 ЦПК України (1963 року)  вважати неможливо, оскільки висновки судів здійснені з порушенням вимог статей 15, 30, 62 ЦПК України (1963 року), а тому вони підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 335, 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 

у  х  в  а  л  и  л  а :

Касаційну скаргу відособленого підрозділу “Шахтоуправління “Луганське” державного підприємства “Луганськвугілля” задовольнити частково.

Рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 16 грудня 2003 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 15 квітня 2004 року скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий                                                                  М.Г.Пінчук

Судді:                                                                             М.В.Патрюк

                                                                                       Я.М.Романюк

                                                                                       М.П.Пшонка

                                                                                       О.Ф.Волков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація