Категорія №6.6.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2009 року Справа № 2а-20733/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Солоніченко О.В.
при секретарі: Писаренко К.В.,
за участю
представника позивача: Пасічник Д.С., дов. № 18909/10 від 14.10.2009 р.,
від відповідача: не з’явився,
від третьої особи: не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська до Приватного підприємства «Селенга», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної реєстрації та міського реєстру виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, припинення юридичної особи , -
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська до Приватного підприємства «Селенга» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, припинення юридичної особи .
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 02.08.200 року було зареєстровано Приватне підприємство «Селенга», ідентифікаційний код 31053749 за № 25370169Ю0010545 за адресою: м. Луганськ, кв. Степовий, 13/201. Засновником зареєстровано ОСОБА_2. Згідно з поясненнями засновника, які надані працівникам позивача, ОСОБА_2 зареєстрував підприємство на своє ім’я за винагороду. До фінансово-господарської діяльності ОСОБА_2 ніякого відношення не має. Позивач зазначає, що ОСОБА_2 не розраховував сплачувати до бюджету всі встановлені законодавством податки, збори, податкові платежі. З зазначеного позивач робить висновок, що відповідач є „фіктивним” підприємством, у нього відсутня фактична діяльність, тобто підприємство не виробляє ніякої продукції, не виконує робіт, не надає послуг, підприємство не знаходиться за юридичною адресою, вся діяльність від імені підприємства здійснюється невідомими особами.
Позивач вважає, що ст. 110 Цивільного кодексу України передбачає визнання судом недійсною державної реєстрації підприємства через допущені при її створенні порушення закону, які не можна усунути, а відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” підставою для прийняття судом рішення про припинення державної реєстрації є порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Позивач просив суд визнати недійсним запис про державну реєстрацію змін до установчих документів відповідача, припинити юридичну особу відповідача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеним у позові, просив суд визнати недійсним запис № 1 382 105 0001 005960 від 25.10.2005 року про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Приватного підприємства «Селенга» та припинити юридичну особу підприємства.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, причин неявки суду не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, причин неявки суду не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином .
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та докази, надані сторонами, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено наступне.
02.08.2000 року відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради Приватне підприємство «Селенга» зареєстровано в якості юридичної особи - про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 25370169Ю0010545 з присвоєнням ідентифікаційного коду 31053749.
Засновником та керівником підприємства є ОСОБА_2, місцезнаходження підприємства: м. Луганськ, кв. Степовий, 13/201.
Приватне підприємство «Селенга» взято на облік як платника податків з 10 серпня 2000 року за № 4172.
З письмових пояснень засновника ОСОБА_2 з’ясовано, що він зареєстрував підприємство на своє ім’я за винагороду. До фінансово-господарської діяльності ОСОБА_2 ніякого відношення не має. Позивач зазначає, що ОСОБА_2 не розраховував сплачувати до бюджету всі встановлені законодавством податки, збори, податкові платежі. З зазначеного позивач робить висновок, що відповідач є „фіктивним” підприємством, у нього відсутня фактична діяльність, тобто підприємство не виробляє ніякої продукції, не виконує робіт, не надає послуг, підприємство не знаходиться за юридичною адресою, вся діяльність від імені підприємства здійснюється невідомими особами.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів;
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 25 Закону № 755-IV передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичної особи, згідно якого, державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов’язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Згідно части 3 статті 25 Закону № 755-IV за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.
Аналізуючи норми Господарського кодексу України (далі – ГК України) слід зазначити, що згідно з частиною 1 ст. 216 учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченому цим Кодексом, іншими законами та договором.
Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно з частиною 1 ст. 247 ГК України у разі здійснення суб’єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта та його ліквідації
Частиною 1 ст. 59 ГК України передбачено, що припинення діяльності суб’єкта господарювання здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Частиною 6 цієї ж статті, зокрема, визначено, що суб’єкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках передбачених законом.
Статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.
Із зазначеного, суд приходить до висновку, що позивач не належить до кола осіб, визначених частиною 2 статті 110 Цивільного кодексу України, які мають право вимоги про визнання запису недійсним, а також зазначає, що позивач не належить і до кола осіб, визначених статтею 239 ГК України, яким надано право на застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді визнання запису недійсним.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв’язку з цим суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним запису про державну реєстрацію відповідача не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Що стосується позовної вимоги позивача про припинення юридичної особи – Приватного підприємства «Селенга» , суд виходить з наступного.
Позивач просить припинити юридичну особу – Приватного підприємства «Селенга» , у зв’язку з тим, що реєстрація суб’єкта господарювання здійснена без наміру здійснювати підприємницьку діяльність та те, що запис про державну реєстрацію підприємства є недійсний та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Оскільки в судовому засіданні було встановлено, що вимога позивача щодо визнання недійсними запису про проведення держаної реєстрації приватного підприємства «Селенга» не знайшла свого підтвердження, тому суд не находить підстав для задоволення вимоги позивача про припинення юридичної особи – приватного підприємства «Селенга» .
Питання по судових витратах не вирішуються, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», ст.. 110 Цивільного кодексу України, статтями 59, 216, 238 239 Цивільно-процесуального кодексу України, Законом України «Про державну податкову службу», суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська до Приватного підприємства «Селенга», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної реєстрації та міського реєстру виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, припинення юридичної особи відмовити повністю за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя О.В. Солоніченко
.