Судове рішення #6416861


Справа №2-12-09

РІШЕННЯ     ІМ'ЯМ   УКРАЇНИ  

20 жовтня 2009р. Лутугинський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Шпідько В.Г.  

при секретарі Семьонкіної М.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди, стягнення матеріальної та моральної шкоди, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про примусове виконання зобовя*зання, про внесення змін по договору оренди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач заявила позов до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди, стягнення матеріальної та моральної шкоди.

В липні 2004года на підставі рішення 5 сесії 24 скликання Веселотарасівської сільської поради від 11 лютого 2003года позивачка одержала два державні акти на право власності, на земельні ділянки: № 088236 площею - 0,17га. і № 088235 площею - 0,25га.

Дані земельні ділянки розташовані за адресою: Луганська область, Лутугинський район, с. Весела Тарасівка, вулиця Матросова 42-а.

По цільовому використовуванню земельна ділянка площею 0,17га призначалася для ведення особистого селянського господарства, а площею 0,25га, для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

На земельній ділянці площею 0,25га покійним чоловіком позивачки були встановлені два побутові вагончики з навісом і освітленням, складують будівельні матеріали, пробурена свердловина для води, встановлений рекламний щит і залізобетонний забір.

Побутові вагончики і будівельні матеріали належать мамі ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на підставі договору купівлі продажу від 20.08.1998года.

На підставі розписки від 30.12.200Ігода ОСОБА_4 наділила позивачку повноваженнями - розпоряджатися на свій розсуд розбірними металевими побутовими вагончиками і будівельними матеріалами, що знаходяться за адресою: Луганська область, Лутугинський район, з. ОСОБА_5, вулиця Матросова 42а.

Після смерті чоловіка вести особисте господарство позивачці було важко, і вона вирішила змінити цільове значення земельної ділянки площею 0,25га і передати його в оренду.

15.07.2004года рішенням 15сессии 24 скликання Веселотарасівської сільської поради і рішенням виконавського комітету Веселотарасівської сільської поради № 76 від 4.08.2004года, їй дано дозвіл на збір матеріалів для зміни цільового використовування земельної ділянки, для розміщення шино монтажної ділянки з кафе-магазином.

Виготовленням проекту землеустрою займалися співробітники ЧП Обласний центр упровадження «Агроцентрнаука».








19.07.2004года вона уклала договір оренди землі з ОСОБА_2

Перед укладенням договору нею з ОСОБА_2 були обумовлені всі умови укладення договору, його оплати, а також оплати за майно знаходиться на земельній ділянці. Згідно умов договору земельна ділянка площею 0,25га, був переданий орендарю - ОСОБА_2 в довгострокове платне користування, для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Термін дії договору 10 років. Вартість орендної платні складає 600 (шістсот) гривень щомісячно починаючи з 1.11.2004года.

Умовами договору було визначено, що передача земельної ділянки скоюється в строк 5 днів після державної реєстрації цього договору, а також акту прийому передачі земельної ділянки. 2.08.2004года за ініціативою ОСОБА_2, в договір оренди від 19.07.2004года були внесені зміни, якими були доповнені права орендаря. Проте до теперішнього часу ці зміни не зареєстровані в державному реєстрі.

Підставою внесення змін в договір оренди послужила розписка, дана ОСОБА_2, 2.08.2004года, в якій він зобов'язав сплатити позивачці вартість побутових вагончиків в сумі 4200гривен до 1.05.2005года, проте до теперішнього часу вартість побутових вагончиків не сплатив.

Оскільки ОСОБА_2 користувався і продовжує користуватися побутовими вагончиками, розписка дана ним не виконується, позивачка просить стягнути на її користь вартість оренди побутовими вагончиками з розрахунку 100 (сто) гривень за кожний місяць користування, всього 1800 (одна тисяча вісімсот) гривень.

Вона неодноразово зверталася до ОСОБА_2С, з проханням підписати акт прийому-передачі земельної ділянки. Проте її вимоги ОСОБА_2 ігнорував, і до теперішнього часу акт прийому передачі земельної ділянки не підписаний.

Згідно умов договору вартість орендної платні складає 600 (шістсот) гривень щомісячно починаючи з 1.11.2004года, а при невчасному внесенні орендної платні стягується пеня в розмірі 0,5% неоплаченої суми за кожний день прострочення.

З 1.11.2004года ОСОБА_1 неодноразово зверталася до ОСОБА_2С, з вимогою, сплатити земельну ділянку, що орендується, і через 10 місяців, 19.08.2005года ОСОБА_2С, сплатив оренду земельної ділянки в сумі 2000гривен, але у виписуванні банку вказав період з 20.07.2004года по 19.08.2005года, що не відповідає умовам договору.

За станом на 1 серпня 2007года заборгованість по оренді земельної ділянки складає 70733  гривни, з яких:

70733  гривень складає вартість оренди та пеня неоплаченої суми за кожний день прострочення.


Рішенням 20 сесії 4 скликання Веселотарасовської сільської поради від 27.01.2005года був затверджений проект відведення земельної ділянки на її ім'я, а 6.09.2005года був виданий державний акт на право власності на землю, серії ЛГ № 172567 із зміною цільового використовування, під розміщення шиномонтажної ділянки з кафе-магазином.

Після отримання державного акту ОСОБА_2 попросив його у позивачки для зняття ксерокопії і до теперішнього часу не віддає.

Їй стало відомо, що ОСОБА_2 звертався у Веселотарасівську сільську пораду для отримання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі на ділянці, що орендується. Рішенням Веселотарасівської сільської поради № 92 від 28.10.2005года такий дозвіл ОСОБА_2 був наданий.









Враховуючи той факт, що в договір оренди не були внесені зміни цільового використовування земельної ділянки дозвіл видане ОСОБА_2 незаконно.

До теперішнього часу в договір оренди не внесені зміни цільового використовування землі, у зв'язку з тим, що її вимоги ОСОБА_2 ігнорує.

У зв'язку з ігноруванням її вимог 18.10.2005года, вона направила ОСОБА_2 рекомендовані листи, в яких знаходилися претензія, акт звірки взаємних розрахунків, лист з вимогою внести зміни в договір оренди землі, проте одержувати листи ОСОБА_2 відмовився, про що свідчить запису на конверті зроблена працівником пошта.  Для того, щоб ОСОБА_2С, виконував умови договору по оренді земельної ділянки і його оплати, позивачка направляла йому, через поштові відділення декілька рахунків на оплату про що свідчить підпис ОСОБА_2 при їх отриманні. Проте і після отримання рахунків на оплату оренди земельної ділянки ОСОБА_2 її вимоги ігнорував.

Влітку 2005года без дозволу позивачки ОСОБА_2 самовільно проклав водопровід, через земельну ділянку площею 0,17га, що належить їй і який не знаходиться в оренді, про що свідчить акт обстеження земельної ділянки від 13.02.2006года.

В результаті заволодіння ОСОБА_2 державним актом, на її земельну ділянку вона зверталася в Лутугинський РО УМВД України в Луганській області, ЖРЗСП № 31 від 4.01.2006года, проте листом за № 424 від 16.01.2006года їй повідомили, що у порушенні кримінальної справи відмовлено на підставі ст.6 п.2 УПК України.

Для відновлення державного акту на право власності на земельну ділянку 4.01.2006года ОСОБА_1 звернулася у відділ земельних ресурсів Лутугинського району, де їй рекомендували звернутися в газету для дачі оголошення про втрату державного акту на земельну ділянку. У відділі земельних ресурсів їй пояснили, що вартість виготовлення дубліката державного акту складе 170гривен.

Своїми шахрайськими діями ОСОБА_2 заподіяв позивачці значний матеріальний збиток, який вона оцінює 70733 гривни.

Невиконання ОСОБА_2 умов договору послужило причиною розладу, її здоров'я. Позивачці доводилося звертатися за медичною допомогою до органів охорони здоров'я. Діями відповідача їй спричинений моральний збиток, який виразився в етичних переживаннях, погіршенні стану здоров'я, вона втратила здоровий сон, з'явився головний біль, вона вдова, на вихованні знаходиться син, вона вимушена займати гроші для навчання сина, що суперечить її життєвим засадам, тому вона вимушена звернутися за захистом порушеного права в суд. Моральну шкоду вона оцінює в 5000 (п'ять тисяч) гривень.


Крім того ОСОБА_2 надав заяву до ОСОБА_1 про примусове виконання забов*язання про внесення змін до договору.

19.07.2004р. між ним та відповідачкою було укладено договір оренди землі, посвідченого приватним нотаріусом Лутугинського районного нотаріального округу Луганської області, реєстр №1011, Згідно вказаного Договору, відповідачка надала йому строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування житлового будинку і господарських будівель та споруд площею 0,25га за адресою: Луганська обл.., Лутугинський район, с.В.Тарасівка, вул..Матросова, 42а.

Згідно п.14 вказаного Договору, передача земельної ділянки здійснюється без розроблення проекту відведення, Згідно п.15 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється в термін 5 днів після державної реєстрації вказаного Договору за актом приймання – передачі.

Згідно п.20 Договору, орендар має право відшкодування збитків, заподіяних в наслідок невиконання орендарем зобов’язань передбачених договором, Збитками вважаються: фактичні







витрати, яких орендар зазнав з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив, або повинен здійснити для виконання свого порушеного права: доходи, які орендар міг би реально отримати у разі належного виконання орендодавцем умов договору.

Згідно п.24 Договору, він має право вимагати від відповідачки передачі земельного акту прийому – передачі землі.

Згідно п.37 Договору, відповідачка зобов’язалася передати йому земельну ділянку по акту прийому – передачі у належному стані згідно з цим договором, а також не втручатися у його господарську діяльність та не створювати будь – яких перешкод при виконанні умов договору.

Згідно п.35 Договору, за невиконання, або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та Договору.

Вказану земельну ділянку він брав для того, щоб здійснювати господарську діяльність, та в наступний час ним, за власні кошти переоформлено цільове призначення земельної ділянки, Вказана обставина підтверджена чеком про сплату за підготування проекту землеустрою.

Відповідачка до наступного часу не привела земельну ділянку в належний стан, та на земельній ділянці присутні будівельні матеріали, що унеможливлюють використання ділянки у повному обсязі. Відповідачка порушила п.35 Договору, чим заподіяла йому матеріальної та моральної шкоди. Вказані обставини підтверджені фотознімками що додані до позову.

Крім того він закупив обладнання для шино монтажної майстерні, та воно в наступний час не експлуатується, не приносить прибуток, оскільки відповідачка ухиляється від приведення земельної ділянки в належний стан та від підписання акту прийому передачі ділянки.

Без акта прийому – передачі він не може оформити дозволи на здійснення підприємницької діяльності, почати підприємницьку діяльність на ділянці, Він за домовленістю з відповідачкою провів будівельні роботи, необхідні для того, щоб здійснювати господарську діяльність, вклав особисті кошти, провів електроенергію, та ін..

Крім того, згідно п.п.7,9 при укладенні договору він зійшов з відповідачкою згоди про те, що орендна плата не буде сплачуватися до початку здійснення ним підприємницької діяльності, тобто до моменту, коли він почне отримувати прибуток, Однак, бездіяльність відповідачки по наступний час не надає йому можливість отримувати прибуток, при таких обставинах він змушений в судовому порядку просити внести зміни в укладений договір оренди, виклавши п.7 договору в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді. Орендар сплачує орендну плату на рахунок власника землі щомісячно у грошовому виразі у сумі 600грн., починаючи з моменту підписання акту прийому – передачі земельної ділянки».

Відповідно,  при таких обставинах, п.9 Договору він вважає необхідним викласти в наступній редакції : «До моменту підписання акту прийому – передачі земельної ділянки, орендна плата не оплачується».

Оскільки відповідачка по наступний час не виконує свої обов’язки за договором, він змушений зі справжнім позовом звернутися до суду.


В судовому засіданні ОСОБА_1  підтримала свій позов та просила розірвати договір оренди від 19.07.2004р. між нею та ОСОБА_2С, стягнути з відповідача на її користь матеріальний збиток в сумі 70733грн. в зв'язку з невиконанням договору оренди та моральний збиток 5000грн.,, який вона оцінює в зв'язку з психічними стражданнями, оскільки відповідач їй не платив, ігнорував її, знущався. Відмінити рішення виконкому Веселотарасівської с/р №92 від 28.10.2005р. «Про надання дозволу на розміщення об’єкту торгівлі». На останнє судове засідання надала заяву в якій просить розглянути справу без її участі та просила відмовити ОСОБА_2








по зустрічному позову за необгрунтованістю, позивачка не заперечувала проти розгляду справи у відсутності відповідача та його представника.


В останні судові засідання ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_6 не з'явилися, надали загалом суду 7 заяв, в яких просили відкласти кожний розгляд справи в зв’язку із занятістю в другому суді представника чи хворобою ОСОБА_2, але підтверджуючих документів до суду не надавали, надавали і другі заяви з метою відкладання винесення рішення по справі, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, заяви, про розгляд справи у його відсутності від відповідача не надходило.


Суд  вважає можливим розглянути справу без участі відповідача та його представника, та винести  рішення.


Дослідивши матеріали справи, вислухавши позивача, її представника, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди підлягає частковому задоволенню .

В позові ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про примусове виконання зобов’язання, про внесення змін до договору відмовити за необґрунтованістю.


Судом встановлено, що дійсно в липні 2004р. на підставі рішення 5 сесії 24 скликання Веселотарасівської сільської ради від 11 лютого 2003года позивачка одержала два державні акти на право власності, на земельні ділянки: № 088236 площею - 0,17га. і № 088235 площею - 0,25га., які значаться за адресою: Луганська область, Лутугинський район, с.Весела Тарасівка, вулиця Матросова 42-а., де знаходиться її майно.

19.07.2004года позивачка уклала договір оренди землі з відповідачем.

2.08.2004года за ініціативою ОСОБА_2С, в договір оренди від 19.07.2004года були внесені зміни, якими були доповнені права орендаря. Проте до теперішнього часу ці зміни не зареєстровані в державному реєстрі. Відповідач в зв'язку з чим дав розписку, в якій він зобов'язав сплатити їй вартість побутових вагончиків в сумі 4200гривен до 1.05.2005года, але ж не сплатив, та продовжує користуватися вагончиками, ігнорує виконання договору, порушивши п.п.1, 7, 11, 13, 15, 25, 32 договору оренди землі від 19.07.2004р.

Враховуючи, що Веселотарасівська сільська рада своїм рішенням від 28.10.2005р. за №32 надала дозвіл ОСОБА_2 на розміщення об'єкту торгівлі на ділянці, що орендується, це рішення незаконне, оскільки не були внесені зміни цільового користування земельної ділянки.

В зв'язку з тим, що  позивачки не надала до суду належних документів про погіршення її стану здоров'я, що вона зверталася за медичною допомогою, в частині позову про стягнення моральної шкоди треба відмовити за необґрунтованістю.

Таким чином з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь позивачки матеріальний збиток у сумі 70733грн.. Договір оренди від 19.07.2004р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Серобовічем підлягає розірванню.

Рішення виконавського комітету Веселотарасівської сільської ради № 92 від 28.10.2005года ?ро надання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі" підлягає відміні.

Суд вважає, що позов ОСОБА_2 не підлягає задоволенню, оскільки він сам порушив п.20 договору оренди земельного участка 0,25га від 19.07.2004 року, оскільки він сам





не може вимагати вимоги використання землі. В договорі п.37 не має тексту, що вказаний в позовній заяви ОСОБА_2 «про передачу земельної ділянки та невтручання в його господарську діяльність.

Згідно п.24 укладеного договору оренди земельної ділянки орендар має право вимагати від орендодавця передачі земельної ділянки по акту, але той пункт ОСОБА_2 не виконав і не підтвердив до суду доказами про письмові вимоги підписання акту прийому-передачі.           Згідно п.5 договору оренди земельна ділянка не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим визначенням, що сам ОСОБА_2 і підписав.       Згідно п.п.7,9 договору оренди землі від 19.07.2004р. вказано, що орендна плата на рахунок власника землі сплачується щомісячно у грошовому виразі у сумі 600грн. починаючи з 1 листопада 2004р., а посилення ОСОБА_7 на те , що «орендна плата сплачується    з моменту підписання акту прийому-передачі земельної ділянки» не підтверджується договором.      Крім того, ОСОБА_2 до матеріалів за його позовом надав висновок державної експертизи землевпорядної документації від 9.06.2005р. за №1339, але не урахував те, що 21.01.2005р. був зроблений акт встановлення межі земельної ділянки в натурі і передачі межових знаків збереження в якій не вказано ніяких заперечень, а доопрацювання в наданому висновку проект землеустрою повертається у зв’язку з виправленнями зауважень в п.1.3, що не відноситься до земельної ділянки,а також ОСОБА_2 не надавав ОСОБА_1 «Висновок державної експертизи землевпорядної документації» від 9.06.2005р. за №1339. Також акт обстеження від 7.04.2006р. №67 не відповідає дійсності, оскільки завірений тільки одним землевпорядником. Також 13.02.2006р. ОСОБА_1 був складений акт обстеження земельної ділянки, в котрому вказано, що ОСОБА_2 вирив траншею без узгодження з власником земельної ділянки, який складено комісією у складі 3 осіб, в якому не вказано , що на ділянці розкидані будматеріали, що не підтверджуються наданими ОСОБА_2 документами, оскільки він зам без узгодження з ОСОБА_1 веде роботи на земельній ділянці.

На підставі ст. ст. 759, 760, 792 ЦК України,  п.п. 1, 7, 11, 13, 15, 25, 32   договору оренди землі від 19.07.2004года, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Договір оренди земельної ділянки від 19.07.2004года ув'язнений між орендодавцем ОСОБА_1, і орендарем ОСОБА_2 Серобовічем - розірвати.





Стягнути з відповідача ОСОБА_2 Серобовіча, на користь ОСОБА_1 матеріальний збиток в сумі 70733гривнь. Вартість держмита у розмірі 314,11грн стягнути з відповідача ОСОБА_2 Серобовіча.

Відмінити рішення виконавського комітету Веселотарасівської сільської ради № 92 від 28.10.2005года ?ро надання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі.".


В часті стягнення моральної шкоди відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до ОСОБА_2 за необґрунтованістю.


Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до ОСОБА_1 про примусове виконання зобов’язання, про внесення змін до договору оренди за необгрунтованістю.


Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Лутугинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.





Суддя:  





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація