Справа № 2-998/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2009 року Генічеський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді Калімбета Л.І.
при секретарі Шкарупіло О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ „Трест” Генічеськагробуд” про стягнення боргу по заробітній платі у зв’язку з просрочкою розрахунку при звільненні,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ВАТ „Трест”Генічеськагробуд”, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі у зв’язку з просрочкою розрахунку, у розмірі – 8022 грн.
В судовому засіданні позивач, ОСОБА_1., свої позовні вимоги підтвердив, пояснив, що з 25.11.2003 р. до 01.04.2005 р. він працював в якості консультанта в ВАТ„Трест”Генічеськагробуд” з середньомісячною заробітною платою 290 грн., після звільнення склалася заборгованість по зарплаті і станом на 01.04.2005 р. вона становить 543 грн., яка до цього часу не сплачена. Загальна сума заборгованості по зарплаті станом на складає 8022,00 грн., у тому числі основний борг – 543 грн., інфляція – 451 грн., компенсація за несвоєчасну сплату зарплати – 6528 грн., та моральну шкоду у розмірі – 500 грн., просить суд стягнути зазначену суму заборгованості.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2. позов визнав повністю.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи і оцінивши надані докази у їх сукупності вважає що позов підлягає задоволенню, встановив наступні обставини по справі.
Сторони перебували в трудових правовідносинах. Відповідно до бухгалтерської довідки, з 25.11.2003 р. до 01.04.2005 р. позивач працював в якості консультанта в ВАТ„Трест”Генічеськагробуд” з середньомісячною заробітною платою 290 грн., після звільнення склалася заборгованість по зарплаті і станом на 01.04.2005 р. вона становить 543 грн.., до цього часу не виплачена.
Відповідно до ч.1 ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КЗпП в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Суд допускає негайне виконання рішення в частині стягнення заборгованості заробітної плати за один місяць.
Згідно ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 4. Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Таким чином сума компенсації втрати частини зарплати ОСОБА_1., у зв’язку з порушенням термінів її виплати складає 6528 грн...
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», доданого розрахунку додаткового боргу по зарплаті ОСОБА_1., сума індексації у зв’язку з інфляцією основного боргу складає 451грн.
Згідно зі ст.. 237' КзпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Позивачем надано достатньо доказів заподіяння йому відповідачем моральних страждань, втрати нормальних життєвих стосунків, моральну шкоду оцінює у 500 грн..
Судові витрати відносяться за рахунок відповідача, з якого стягується грошова компенсація відповідно до ст. 88 ЦПК України, оскільки вимоги позивача задоволені в цієї частині позову повністю.
Керуючись ст..ст. 43,55, 124 Конституції України ст.115,116,117,237' КЗпП України, ст..ст. 625, 1167 ЦК України ст.ст. 10, 11, 60, 174 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ :
Стягнути з ВАТ „Трест”Генічеськагробуд” на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в сумі 8022,00 грн. ( вісім тисяч двадцять дві грн.. 00 коп.).
Стягнути з ВАТ „Трест”Генічеськагробуд” держмито на користь держави у розмірі 80,22 грн. (вісімдесят гривень 22 коп.)
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в двадцятиденний строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд протягом 20 днів після подання протягом 10 днів з дня оголошення рішення заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Генічеського районного
суду Херсонської області Л.І. Калімбет
Рішення набрало законної сили « »_______________200___р.
Секретар