u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2009 р.
10 год. 20 хв. Справа № 2-а-9832/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Мкртчян А.С.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Шумкової Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Золотарьової Алли Михайлівни - головного державного санітарного лікаря міста Херсона про протиправні дії посадової особи щодо припинення господарської діяльності,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до головного державного санітарного лікаря міста Херсона-Золотарьової Алли Михайлівни (далі-відповідач) про визнання дій посадової особи протиправними.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що ним отримано постанову головного санітарного лікаря м. Херсона № 111/02-1 від 16.04.2009 року, якою тимчасово призупинено функціонування перукарні "Краса", що належить йому на праві приватної власності. Вважає дії відповідача щодо проведення перевірки протиправними, оскільки у направленні на перевірку, яке пред"явили адміністратору перукарні перевіряючі, не було зазначено підстав проведення перевірки та не надано для ознайомлення рішення керівника про проведення такого заходу. Крім того, адміністратор перукарні не допустив працівників санепідемслужби до проведення перевірки в зв"язку з відсутністю власника, тобто перевіряючі не мали змоги провести повне обстеження об"єкта. Відповідач діяв всупереч вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі-Закон № 877-V), а тому постанова № 111/02-1 від 16.04.2009 року є незаконною.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, пояснила, що 27.03.2009 року відповідачем була здійснена позапланова перевірка дотримання вимог санітарного законодавства суб'єктом господарювання - перукарнею "Краса" за усним зверненням мешканців АДРЕСА_1 Перевіркою виявлено, що перукарня працює з порушенням вимог Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення " від 24.02.1994 року (далі- Закон України № 4004-XII). Проведення даного заходу здійснювалось позапланово за рішенням головного державного санітарного лікаря м. Херсона на підставі наказу, відповідно до якого було видано направлення на перевірку, а тому позивач не має підстав вважати перевірку неправомірною.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5-адміністратор перукарні, суду пояснила, що 27.03.2009 року вона знаходилася у приміщенні перукарні "Краса", перевірку якої хотіли здійснити працівники санепідемслужби Мих Я.Г. та Бурмістрова І.Ю. Перевіряючі пред"явили посвідчення, направлення на перевірку, наказу керівника на проведення перевірки не надали. ОСОБА_5 не дозволила проводити обстеження приміщення, оскільки власник перукарні ОСОБА_1 заборонив вчиняти такі дії у його відсутності. Працівники СЕС, не проводячи перевірки, вийшли з приміщення. Перевіряючими була залишена повістка власнику перукарні з пропозицією з"явитись в міську СЕС для дачі пояснень щодо виялених порушень. Від підпису в акті та повістці адміністратор відмовилася.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 - лікар-гігієніст відділення комунальної гігієни Херсонської міської санітарно-епідеміологічної станції, суду пояснила, що перевірка була позаплановим заходом за усною скаргою фізичних осіб. ОСОБА_6 та її колега зайшли до залу перукарні та виявили зафіксовані ними порушення шляхом візуального обстеження, оскільки адміністратор не надала дозволу оглянути підсобні приміщення та медичні книжки працівників. Виявлених порушень було достатньо для складення акту перевірки.
Заслухавши пояснення сторін та свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до статті 6 Закону № 877-V однією з підстав для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.
Суб"єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Статтею 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб"єкта господарювання, щодо якого буде здіснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення на перевірку), яке підписується керівником органу державного нагляду і засвідчується печаткою.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 року № 1109 (далі-Положення) вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Пунктом 9 Положення визначено, що державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями іншими посадовими особами, а також закладами державної санітарно-епідеміологічної служби та їх посадовими особами у порядку запобіжного та поточного нагляду. Поточний нагляд здійснюється шляхом обстеження та перевірки об"єктів нагляду та проводиться вибірково за планами, що розробляються установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби; позапланово-залежно від санітарної та епідемічної ситуації, а також за заявами громадян.
Плани обстеження та перевірки об'єктів нагляду затверджуються головним державним санітарним лікарем. Позапланові обстеження та перевірка проводяться за рішенням головного державного санітарного лікаря.
Аналізуючи зазначені норми Законів, суд доходить висновку, що контролюючий орган в межах своїх повноважень зобов"язаний прийняти рішення про проведення позапланового заходу та видати наказ із зазначенням дати винесення наказу та номеру наказу, на підставі якого оформляється посвідчення (направлення на перевірку).
Судом встановлено, шо з метою виконання помісячного плану основних організаційних та санітарно-протиепідемічних заходів роботи на березень 2009 року щодо проведення планових обстежень об"єктів держсаннагляду, головним державним санітарним лікарем міста Херсона видано наказ від 20.02.2009 року № 10 "Про проведення обстеження об"єктів держсаннагляду". До переліку підприємств, які відповідачем заплановано перевірити протягом березня 2009 року не включено перукарню "Краса".
20.03.2009 року до відповідача звернулись мешканці будинку № 19 по вул. 40 років Жовтня в місті Херсоні з усною скаргою про порушення перукарнею "Краса" вимог санітарного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач на підставі усного звернення громадян прийняв рішення про проведення позапланового заходу шляхом проведення обстеження вищенаведеного закладу у формі додатку до наказу від 20.02.2009 року № 10, тобто не видав окремого наказу на проведення позапланового заходу, як це передбачено статтею 7 Закону № 877-V.
За таких обставин, суд вважає дії відповідача щодо проведення позапланового обстеження перукарні "Краса" протиправними, а постанову про застосування адміністративно-попереджувальних заходів за порушення санітарного законодавства-незаконною.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд, -
постановив :
Позов ОСОБА_1 до головного державного санітарного лікаря міста Херсона Золотарьової Алли Михайлівни про протиправні дії посадової особи щодо припинення господарської діяльності задовольнити.
Визнати протиправними дії посадових осіб щодо проведення 27 березня 2009 року перевірки санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану перукарні "Краса" по вулиці 40 років Жовтня, буд. 19 в місті Херсоні.
Скасувати постанову головного державного санітарного лікаря міста Херсона про застосування адміністративно-попереджувальних заходів за порушення санітарного законодавства № 111/02-1 від 16 квітня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 вересня 2009 р. .
Суддя Кисильова О.Й.