Справа №4-2131/09/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2009 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Колесник С.А.
при секретарі Хомінській Т.В.
за участю прокурора Артюх А.С.
адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за скаргою ОСОБА_2 на постанову слідчого відділу СУ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_3 від 27 травня 2009 року про порушення кримінальної справи за фактом привласнення грошових коштів посадовими особами Харківського Національного аграрного університету ім.Докучаєва В.В. шляхом зловживання своїм посадовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, -
ВСТАНОВИВ :
05.06.2009р. ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою на постанову слідчого СУ ГУМС України в Харківській області Мосіна А.В. від 27.05.2009р. про порушення кримінальної справи за ознаками злочину за ч.2 ст.191 КК України, вважаючи постанову незаконною та такою, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. При цьому, заявник посилався на наступне.
03.06.2009р. слідчим відділу СУ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_3 йому було вручено постанову про провадження виїмки від 01.06.2009 р., підставою якої є порушена по факту кримінальна справа № 57090240 за ознаками злочину за ч.2 ст.191 КК України. Зі слів слідчого Мосіна А.В. йому стало відомо, що на підставі матеріалів проведеної перевірки (акту перевірки) фінансово-господарської діяльності ХНАУ ім. В.В.Докучаєва працівниками управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС в Харківській області постановою від 27.05.2009р. порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
Вважає, що приводи для порушення кримінальної справи були відсутні, оскільки працівники УБЕЗ не були допущені до проведення перевірки фінансово-господарської діяльності університету, актів перевірки уповноважені особи ХНАУ ім. В.В.Докучаєва не підписували, від підпису будь-яких документів не відмовлялись. Джерела отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, є незаконними.
Таким чином, вважає, що на час винесення постанови про порушення кримінальної справи від 27.05.2009 р. за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, законні підстави для порушення кримінальної справи були відсутні. З урахуванням наведеного просить скаргу задовольнити.
У судовому засіданні представник заявника - адвокат ОСОБА_1 скаргу підтримала.
Прокурор у судовому засіданні проти задоволення скарги заперечував, вважав, що для порушення кримінальної справи були наявні приводи та підстави, а сама постанова в повному обсязі відповідає вимогам ст.ст. 94,98 КПК України.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, слідчого, адвоката ОСОБА_1, дослідивши надані суду матеріали кримінальної справи №57090240, які стали підставою для її порушення, вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню, при цьому суд виходить з наступного.
Судом достовірно встановлено, що 27.05.2009р. слідчим СУ ГУМВС України в Харківській області Мосіним А.В. була порушена кримінальна справа за фактом привласнення грошових коштів посадовими особами ХНАУ ім. В.В. Докучаєва шляхом зловживання своїм службовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України (а.с.1-2).
Згідно вказаної постанови, 19.12.2008 року по ХНАУ ім..ОСОБА_4 були видані накази «Про надання матеріальної допомоги», згідно з якими 242 студентам університету була надана одноразова матеріальна допомога в розмірі 250 грн. кожному, яка була нарахована на особливі розрахункові рахунки в установах комерційних банків «ОСОБА_5 ОСОБА_3» та «Приват Банк», надалі перераховані грошові кошти були обналічені студентами. В подальшому, посадовими особами Університету були видані накази «Про преміювання» вказаних 242 студентів в сумі 250 грн. кожному. Студентами були представлені платіжні відомості про надання грошових коштів згідно з наказами від 30.12.2008 року, в яких студенти розписалися за отримання грошових коштів з особових рахунків (а.с.1).
Відповідно до ч.2 ст.94 КПК України, кримінальна справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.
Згідно до ст.98 КПК України при наявності приводів і підстав, зазначених у статті 94 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави до порушення справи, статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також її спрямування. Якщо на момент порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальну справу повинно бути порушено щодо цієї особи.
Як вбачається з матеріалів справи, що стали підставою для її порушення, наданих СУ ГУМВУ в Харківській області до суду, підставою для порушення кримінальної справи за ознаками злочину за ч.2 ст.191 КК України став ОСОБА_3 бухгалтера-спеціаліста від 21.04.2009р. про проведення перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва з питання правильності нарахування та повноти виплати одноразової матеріальної допомоги та премії (а.с.4-5).
Однак, з вказаного ОСОБА_3 не вбачається факту дослідження бухгалтером-спеціалістом в ході перевірки оригіналів документів, оскільки до моменту проведення слідчим відділу СУ ГУМВСУ в Харківській області ОСОБА_3 виїмки оригіналів фінансово-господарської документації Університету (з 03.06.2009р. по 04.06.2009р.) не надавались оригінали вказаних документів, проте акт підписаний 21.04.2009р.
Крім того, перевірка проведена на підставі листа начальника УДСБЕЗ ГУМВС України в Харківській області про призначення документальної бухгалтерської ревізії від 17.03.2009р. №44/1918. Проте, згідно направлення на перевірку суб»єкта господарської діяльності, виданого 17.03.2009 року перевірку необхідно було провести працівникам Управління УДСБЕЗ ГУМВСУ в Харківській області у термін з 17.03.2009р. по 17.04.2009р. (а.с.19).
Перевірка працівниками УДСБЕЗ ГУМВС України в Харківській області проведена не була і внаслідок неправильного оформлення направлення на перевірку №210 від 17.03.2009 року їх до проведення перевірки допущено не було.
Тобто, слідчим при винесені оскаржуваної постанови були використані недопустимі та неналежні докази, що є безумовною підставою для скасування постанови.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на момент порушення кримінальної справи не було достатніх приводів, зазначених в ч.1 ст.94 КПК України, слідчий не мав достатніх даних, які б вказували на наявність ознак складу злочину згідно ч.2 ст. 94 КПК України, в зв'язку з чим суд скасовує постанову слідчого відділу СУ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_3 від 27 травня 2009 року про порушення кримінальної справи за фактом привласнення грошових коштів посадовими особами Харківського Національного аграрного університету ім.Докучаєва В.В. шляхом зловживання своїм посадовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 90,94,98,234,236-7 КПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Скасувати постанову слідчого відділу СУ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_3 від 27 травня 2009 року про порушення кримінальної справи за фактом привласнення грошових коштів посадовими особами Харківського Національного аграрного університету ім.Докучаєва В.В. шляхом зловживання своїм посадовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
Матеріали направити прокурору Харківської області для вирішення питання в межах його компетенції.
На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Харківської області.
Суддя-