Головуючий суду І інстанції-Таранова О.П.
Суддя-доповідач-Арабей Т. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 жовтня 2009 року справа № 2-а-358/09/1213
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Арабей Т.Г.
суддів:
при секретарі
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Геращенка І.В., Малашкевича С.А.
Бебешко А.Ю.
ОСОБА_1
на постанову Ленінського районного суду м. Луганська
від 15 квітня 2009 року
по справі ‡‚ 2-а-358/09
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська
про зобов’язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
02.02.2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з 01.01.2006р. по теперішній час та зобов’язання виплатити як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2008 роки в сумі 3891,90 грн.
Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 15 квітня 2009 року у справі № 2-а-358/09 позовна заява ОСОБА_1 задоволена частково, в наслідок чого визнана незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська та зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни, починаючи з 22.05.2008р.по 31.12.2008р. у розмірі 715,23 грн. В іншій частини позовних вимог відмовлено..
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Сторони до суду апеляційної інстанції не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Апелянт подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню, з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 ві дноситься до категорії ?іти війни”, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська та отримує пенсію за віком (а.с.7).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Згідно ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.12 ст.71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «про соціальний дітей інвалідів». Зокрема статтею 6 вказаного закону після внесення передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлено для учасників війни.
Саме у вказаному розмірі підвищено пенсію позивача з 01.01.2008 року.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Отже, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитини війни» ОСОБА_1 у 2008 році з 22 травня 2008 року.
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове соціальне страхування” і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 58 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” від 28 грудня 2007 року № 107-6, що набрав чинності з 1 січня 2008 року (?рядовий кур'єр” від 31 грудня 2007 року № 247), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня 2008 року –470 гривень, з 1 квітня 2008 року – 481 грн., з 1 липня 2008 року – 482 грн., з 01 жовтня 2008 року – 498 грн.
К рім того, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо відмови в перерахунку та виплаті підвищення до пенсії за 2006 рік, оскільки ст. 110 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодження Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Проте у 2006 році, в порядку визначеному Законом України «Про державний бюджет на 2006 рік», Кабінетом Міністрів України не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому підвищення пенсії не провадилося.
Колегія суддів, вважає неправомірним висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог за 2007р. з підстав пропущення строку звернення до суду, оскільки згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач в суді І інстанції не приймав участь у судовому засіданні 15.04.2009р., крім того в письмових запереченнях на застосуванні вимог ст. 99 КАС України не наполягав, а позивач просив поновити строк, вважаючи його пропуск з поважних причин, з чим погоджується колегія суддів.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла до висновку, що спірні правовідносини за суттю вирішені правильно, але внаслідок порушення норм процесуального права постанова підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, п.3 ч. 1 ст.198, ч.2 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 15 квітня 2009 року у справі № 2-а-358/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська про визнання дій відповідача незаконними та зобов’язання нарахувати щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 22.08.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 715,23 грн. – скасувати.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська про поновлення строку звернення до суду, визнання дій протиправними та зобов’язання нарахувати щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 року в сумі 3891,90 грн. – задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Луганська здійснити виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 710,90 грн., та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 715,23 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий: Т.Г.Арабей
Судді: І.В.Геращенко
С.А.Малашкевич