Справа № 22-Ц-994/2006 Головуючий у 1 інст. - Соловей В.В.
Доповідач - Литвиненко І.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 липня 2006 року м. Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого-судді: КОРЕНЬКОВОЇ З.Д.
суддів: ЛИТВИНЕНКО І.В.,ЗАБОЛОТНОГО В.М.
при секретарі: Приймачок Ю.М.
з участю: сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ „Поліська страхова компанія" на рішення Козелецького районного суду від 21 квітня 2006 року по справі за позовом ЗАТ „Поліська страхова компанія" до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди у сумі 1184 грн 38 коп в порядку регресу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом про відшкодування шкоди в порядку регресу з ОСОБА_1, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 винен у скоєнні ДТП, постраждалою у якій є ОСОБА_2, майно якої застраховано ними, а тому , відповідно до умов договору страхування, вони виплатили понесені страхувальником збитки у сумі 2830 грн 60 коп. ВАСТ „Гарантія", яка є страховиком цивільно-правової відповідальності відповідача, виплатила їм 1646 грн 22 коп, а решту невідшкодованих збитків вони просять стягнути з відповідача.
Рішенням суду позовні вимоги задоволені частково. Суд стягнув з ОСОБА_1 на користь ЗАТ „Поліська страхова компанія" 510 грн на відшкодування майнової шкоди в порядку регресу, яку було виплачено застрахованій постраждати в ДТП ОСОБА_2 від неправомірних дій відповідача, мотивуючи тим, що відповідно до ст.22 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" ВАСТ „Гарантія", яким був застрахований відповідач, повинна відшкодувати встановлену шкоду , а відповідач повинен сплатити лише франшизу.
В апеляційній скарзі ЗАТ „Поліська страхова компанія" просить скасувати рішення суду і постановити нове, яким стягнути всю суму відшкодування. Апелянт зазначає в апеляційній скарзі, що суд неправильно застосував норми матеріального права , зокрема застосував замість Закону „Про страхування" Закон „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що призвело до невірного вирішення справи.
Заслухавши доповідача, пояснення учасників розгляду, дослідивши матеріали апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку , що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України „Про страхування" страховик повинен відшкодувати майнову шкоду у розмірі, який визначається за договором майнового страхування. Як вбачається з договору добровільного страхування наземного транспорту від 26.04.2005 року з потерпілою ОСОБА_2, їй повинна відшкодовуватись майнова шкода у розмірі між матеріальним збитком та безумовною франшизою у сумі 600 грн. Сума збитків визначена калькуляцією ремонту автомобіля і становить 3430 грн 60 коп, яку відповідач не оспорював, і яка була покладена в основу розрахунків позивача з ОСОБА_2
Таким чином, збитки, які поніс позивач з вини відповідача, становлять 2830 грн 60 коп, які відповідно до ст.993 ЦК України , відповідач повинен сплатити позивачу. Оскільки відповідач мав поліс обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, то його страховик ВАСТ „Гарантія" , частково відшкодував понесені позивачем збитки, а решту повинен сплатити відповідач, якщо його страховик не сплатив вказану суму позивачем, що передбачено умовами договору, ст.993 ЦК України.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з доводами апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права при вирішенні спору, а тому судове рішення підлягає скасуванню, а позов ЗАТ „Поліська страхова компанія" підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309. 316, 319, 325 ЦПК України, апеляційний суд
ВИРІШИВ :
Апеляційну скаргу ЗАТ „Поліська страхова компанія" задовольнити.
Рішення Козелецького районного суду від 21 квітня 2006 року скасувати
Позов ЗАТ „Поліська страхова компанія" задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 на користь ЗАТ „Поліська страхова компанія" 1184 грн 38 коп на відшкодування шкоди та 51 грн на повернення сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили після його проголошення , але воно може бути оскаржене до Верховного суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.