ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-4685/09/2370
27 жовтня 2009 р. м. Черкаси
09 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Коваленка В.І.,
при секретарі - Поповій Ю.Є.,
за участю представників:
від позивача - Темчишиної – Благодір С.П., за довіреністю,
від відповідача – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області до закритого акціонерного товариства «Черкаський агротепличний комбінат» про стягнення 199987 грн. 70 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «Черкаський агротепличний комбінат» про стягнення боргу по страхових внесках, фінансовій санкції та пені в сумі 199987 грн. 70 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала повністю та пояснила, що страхові внески до Пенсійного фонду є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.
Згідно ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Закрите акціонерне товариство «Черкаський агротепличний комбінат» є страхувальником відповідно до ст. 14 Закону України № 1058 та згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 цього Закону повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Крім цього, за несвоєчасну сплату сум страхових внесків за серпень 2009 року до відповідача згідно рішення № 557 від 08.09.09 року застосовано фінансову санкцію та пеню. Загальна сума боргу складає 199987 грн. 70 коп.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, заперечень проти позову не надав, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку. У добровільному порядку відповідач сплачувати борг не бажає, тому позивач просить стягнути його в судовому порядку.
С трахові внески до Пенсійного фонду є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, № 1058.
Згідно ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон України № 1058) платниками страхових внесків є - страхувальники - роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Дослідження матеріалів справи встановлено, що закрите акціонерне товариство «Черкаський агротепличний комбінат» є страхувальником відповідно до ст. 14 Закону України № 1058 та згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 цього Закону повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.
Даного зобов’язання відповідач вчасно не виконав.
У відповідності з п. 4 ст. 20 Закону України № 1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Пунктом 6 ст. 20 Закону України № 1058 встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Слід зазначити, що п. 12 ст. 20 Закону України № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Крім того, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України № 1058-ІV до відповідача застосовується фінансова санкція та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків.
Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058-IV визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ст. 106 Закону України № 1058-ІV протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Вимоги про сплату недоїмки відповідач не виконав.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
В засіданні встановлено, що відповідач має борг до Пенсійного фонду України в Черкаському районі у сумі 199987 грн. 70 коп. за серпень 2009 року, в тому числі 192815 грн. 05 коп. заборгованість по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, 1695 грн. штрафних санкцій, 5477 грн. 65 коп. пені згідно рішення № 557 від 08.09.2009 року.
Таким чином, загальний борг відповідача перед позивачем на момент розгляду справи в суді становить 199987 грн. 70 коп.
Згідно ч. 3 ст. 106 цього ж Закону органи Пенсійного фонду мають право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.
У відповідності до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин даного Закону вирішуються у судовому порядку.
Частиною 1 статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
Підпунктом 7 пункту 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 21/2001, Пенсійний фонд має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону України № 1058-1V, передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (надалі за текстом – «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Крім цього, суд зазначає, що пунктом 2 та 3 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною шостої статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до статей 18, 20 Закону України № 1058-ІV та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21–1 від 19.12.2003 р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 – страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України № 1058-ІV.
Суд зазначає, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансової санкції, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому Законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Черкаський агротепличний комбінат», що знаходиться за адресою: 19601, Черкаська обл., Черкаський р–н, с. Геронимівка, вул. Геронимівська,1 на користь управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі в Черкаській області, що знаходиться за адресою: 18008, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Вернигори, 192815 грн. 05 коп. заборгованість по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, 1695 грн. штрафних санкцій, 5477 грн. 65 коп. пені, а всього 199987 (сто дев’яносто дев’ять тисяч дев’ятсот вісімдесят сім) грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.І. Коваленко
- Номер:
- Опис: про стягнення боргу по страхових внесках
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 2а-4685/09/2370
- Суд: Черкаський окружний адміністративний суд
- Суддя: Коваленко Василь Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2009
- Дата етапу: 21.07.2010