Судове рішення #6447062

Справа № 2а-2525/09/1230                             Суддя у 1-ій інст.:Зайцев  Л.М .

                                    Суддя-доповідач: Ястребова Л.В.

донецький апеляційний адміністративний суд


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2009 року                 місто Донецьк

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:     Ястребової Л.В.

суддів апеляційного суду:     Колеснік Г.А., Ляшенка Д.В.

при секретарі судового засідання:             Агейченковій К.О.

З участю сторін:  сторони або їх представники у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце слухання справи були належно повідомлені;


розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Старобільського районного суду Луганської області

від 28 серпня 2009 року

за позовом ОСОБА_1          

до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області

про перерахунок пенсії



ВСТАНОВИВ:

    Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 28 серпня 2009 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі відмовлено за необґрунтованістю.

    Позивач з даною постановою суду не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, та винести рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з»явились про день слухання справи було повідомлено.

    Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Відповідно до ст.ст.1,5,12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач має право на пенсію по досягненні віку 60 років, а саме з 30 листопада 1997 року. Позивач дійсно працював у кооперативі «Маяк» з 19.03.1987 року по 15.10.3 993 року, що підтверджується копією трудової книжки.

Архівна довідка трудового архіву Старобільської районної державної адміністрації від 10.02.2009 року №290 підтверджує, що у документах нарахування заробітної плати працівникам кооперативу «Маяк» заробітна плата ОСОБА_1 була. В якій грошовій одиниці виражені сумі у відомостях не вказано.

З наданої УПФ довідки про заробітну плату позивача Черкасова О.С. вбачається, що йому зарахована заробітна плата у розрахунку № 2

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,  що передбачені Конституцією та  законами України.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1.   1)     суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;

2.   2)     суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), — у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, — відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», - середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до і липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з і липня 2003 року— за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку,

У разі якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала менший період, ніж передбачено частиною першою цієї статті, середньомісячний заробіток визначається за фактичний період роботи шляхом ділення загальної суми заробітку за цей період на число місяців у ньому.

Якщо працівник пропрацював менше одного календарного місяця, то заробіток за весь відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на число робочих днів за місяць, обчислене в середньому за рік (25,4— при шестиденному робочому тижні та 21,2— при п'ятиденному робочому тижні). У цьому разі для обчислення пенсії враховується заробіток у розмірі не більше двох тарифних ставок (окладів).

У разі призначення пенсій працівникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомісячний фактичний заробіток визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку визначення заробітної плати, (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 р. № 306, - Дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до і липня 1998 р. отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць:

тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів).

До суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

    Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі — робота), особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті:

в якому зберігається пенсійна справа особи — у разі подання заяви особою, якій вже призначено пенсію;

за місцем подання заяви про призначення пенсії — у разі звернення особи за призначенням пенсії.    

До заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи.

Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є:

для працівників старательських артілей — довідка про заробітну плату (дохід) для

обчислення пенсії та трудова книжка;

для інших осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, — довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України.

    Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути:

законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи;

цивільно-правовий договір.

    Управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті не пізніше ніж через 10 днів після надходження заяви з необхідними документами приймає рішення щодо зарахування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, або надає вмотивовану письмову відповідь про причину відмови у здійсненні зарахування.

    Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

    Перерахунок пенсії у зв'язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що праця у кооперативі «Маяк» не є сезонною роботою і сезонною галуззю відповідно до діючого законодавства - Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 р. № 278 з наступними змінами, якім затверджено список сезонних робіт і сезонних галузей ( лісова промисловість і лісове господарство; сільське господарство; переробні галузі; санаторно-курортні заклади і т.п.).

Крім того, як витікає з діючого законодавства - ст.7 КЗпП України, Указу Президії Верховної Ради   СРСР № 310-09 від 24.09.1974 року, - сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичній. умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до правомірного висновку, що розподілити заробітну плату позивача по рокам , відповідно до архівних довідок по кооперативу «Маяк» немає підстав, оскільки довідка про заробітну плату від 10.02.2009 року видана трудовим архівом Старобільської районної державної адміністрації на підставі особових рахунків за 1987-1992 роки та відповідно до Постанови від 08.02.1995 року № 100 сума виплат (дохід) включається в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно із розрахунково-платіжною відомістю.

Крім того, відповідно до бюджетного законодавства України - Державних бюджетів на конкретні роки (1987-1992 р.р.) бюджетний рік закінчується до 31 грудня кожного року, а тому отримана в червні 1992 року сума 7 200 руб. не може бути розподілена на 1987-1992 роки. Також це стосується і отриманої у жовтні 1988 року суми 7000 руб., яка не може бути розподілена на 1987 рік.

Суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу на ту обставину, що у грудні 1987 року позивач отримав заробітну плату у сумі 947,35 грн. що значно перевищує його заробіток за червень - листопад 1987 року, а тому суд вважає, що отримана у грудні вказана сума  і є доплатою за 1987 рік.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано та  апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.

Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 28 серпня 2009 року, якою відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі про перерахунок пенсії за необґрунтованістю Старобільського районного суду Луганської області – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення повного тексту ухвали.


Колегія суддів:    










/1





 


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація