Справа № 2-А-213/2009
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2009 року смт. Красногвардійське
Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого – судді Проскурні С.М.
при секретарі – Мойсеєнко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Красногвардійське справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості з виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.08 по 01.04.09, третя особа: Міністерство праці та соціальної політики України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 22 квітня 2009 року звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації (далі – УПСЗН) про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості з виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.08 по 01.04.09 в сумі 3382 грн.
Вимоги мотивовані тим, що відповідач, порушуючи вимоги діючого законодавства, виплачує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дитини у віці до шести років, що гарантовано Законом України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
В судовому засіданні позивачка підтримала заявлені вимоги, в обгрунтування яких зазначила, що має на своєму утриманні малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та звернулась до відповідача з заявою про отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, який становить: з 01 липня 2008р. - 540 грн., з 01 жовтня 2008р. - 557 грн. Фактично у 2008р. їй виплачувалась допомога на дитину у розмірі 130 грн. на місяць, що є меншим за розмір передбачений Законом. При зверненні до УПСЗН з проханням виплачувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, їй було відмовлено. ОСОБА_1 просила визнати дії відповідача протиправними та стягнути з УПСЗН заборгованість з виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.08 по 01.04.09 в сумі 3382 грн.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся, про причини неявки до суду не повідомлялось.
Відповідно до письмових заперечень Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації, позовні вимоги ОСОБА_1 не визнають. В обгрунтування своїх заперечень зазначили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною, яка призначена їй з 29.09.2008р. по 22.07.2011р. в розмірі 130,00 грн., як особі, застрахованій в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.07 № 13, якою визначено порядок призначення та виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – застраховані особи).
Відповідачем також зазначено, що УПСЗН забезпечує виплату державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірах, затверджених Верховною Радою України в законі про державний бюджет України на відповідний рік. У 2008-2009 роках УПСЗН позивачу була виплачена допомога по догляду за дитиною у розмірах, передбачених Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”. Відповідно до Порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.01 № 1751, виплата допомоги у розмірі, який перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення строку не підтвердить право на призначення їй зазначеної допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, допомога виплачується в мінімальному розмірі. Заяв на призначення даного виду допомоги з урахуванням доходів сім’ї від ОСОБА_1 не надходило, тому гарантована державою допомога на дитину виплачується у розмірі 130,00 грн. щомісяця. Просили в позові ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, як необґрунтованому.
Представник третьої особи – Міністерства праці та соціальної політики України в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся, про причини неявки до суду не повідомлено, заперечень стосовно позовних вимог ОСОБА_1 не надано.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.11 ч.1 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.71 ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, яка призначена відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” з урахуванням положень законів про державний бюджет України на відповідний рік, зокрема, розмір зазначеної допомоги на дитину з 29.09.08 р. становить 130,00 грн.
Згідно з п.23 п.п.7, 8 Розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.07 № 107-VI у Законі України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” частину першу статті 15 викладено в такій редакції: „Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень”;
Пункт 3 розділу VIII „Прикінцеві положення” викладено у такій редакції: „3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року (50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року – 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”.
Вищезазначені зміни до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” набрали законної сили з 01 січня 2008 року, є чинними, такими, що порушують Конституцію України (є неконституційними), Конституційним Судом України не визнавались. Відтак, правових підстав для визнання дій відповідача протиправними немає. УПСЗН діяло в межах своїх прав та обов’язків, у відповідності до діючого законодавства.
Відповідно до ст.5 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків, в даному випадку, - Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації, яке і є належним відповідачем у справі.
Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Відповідно до положень ст.89 КАС України з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 51,00 грн. Помилково сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 30,00 грн. підлягають поверненню позивачу.
Керуючись статтями 5, 13, 15, 23 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, статтями 11, 71, 86, 89, 94, 122, 158, 160-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості з виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.08 по 01.04.09, третя особа: Міністерство праці та соціальної політики України, відмовити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 51,00 грн. на рахунок місцевого бюджету Красногвардійської селищної ради № 31414537700131, ЄДРПОУ 34740494, МФО 824026, банк УДК в АР Крим м. Сімферополь, код 22090100.
Зобов’язати фінансовий орган в Красногвардійському районі АР Крим повернути з рахунку державного бюджету Красногвардійського району АР Крим № 31210259700130, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740494 в ГУ ДК України в АР Крим помилково сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 30,00 грн. (Тридцять грн. 00 коп.) за квитанцією № 69/112 від 13.04.2009 року, внесені до державного бюджету Красногвардейского району АР Крим, на користь ОСОБА_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя