Справа № 2- 4906/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 листопада 2009 року.
Керченський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді - Левченко В.П.
при секретарі - Котелевец О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Керчі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Керченської міської ради про визнання права власності на самовільні забудівлі,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати за ним право власності на самочинно збудовані ним будівлі за адресою: м. Керч, вул. Пархоменка, буд. № 26.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що рішенням Керченського міського суду від 12.08.2008 р. за ним визнано право власності на житловий будинок, розташований за адресою: м. Керч, вул. Пархоменка, № 26. З метою розширення і поліпшення житлових умов позивач здійснив реконструкцію житлового будинку, а саме, побудував житловий будинок літ. «А», мансарду літ. «над А», терасу літ. «а», що призвело до збільшення жилої площі на 68,4 кв.м і склало загальну площу по будинку 150,8 кв.м, побудував надвірні побудови: бесідку літ. «Б», сарай літ. «В», літній душ літ. «Г», вбиральню літ. «Д», огорожі 1, 4, 5, ворота 2, калитки 3, 6, мощення І. В подальшому виявилось, що ці побудови є самочинним будівництвом. При будівництві позивач використовував власні матеріали.
У судове засідання позивач не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача проти позову заперечив з тих підстав, що земельна ділянка під обслуговування житлового будинку надавалась не позивачу, а власнику домоволодіння, який був до нього.
Заслухавши пояснення представника відповідача і дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі за такими підставами.
Так, згідно із рішенням Керченського міського суду від 12.08.2008 р. за ОСОБА_1 визнано право власності на житловий будинок, розташований за адресою: м. Керч, вул. Пархоменка, № 26.
З метою розширення і поліпшення житлових умов позивач здійснив реконструкцію житлового будинку, а саме, побудував житловий будинок літ. «А», мансарду літ. «над А», терасу літ. «а», що призвело до збільшення жилої площі на 68,4 кв.м і склало загальну площу по будинку 150,8 кв.м, побудував надвірні побудови: бесідку літ. «Б», сарай літ. «В», літній душ літ. «Г», вбиральню літ. «Д», огорожі 1, 4, 5, ворота 2, калитки 3, 6, мощення І.
Ці побудови здійснені згідно із технічним паспортом БТІ м. Керчі на земельній ділянці, яка була надана для обслуговування за цією адресою житлового будинку і господарських побудов рішенням виконкому № 50 від 14.02.1957 р.
Самочинні будівлі, побудовані позивачем з власних матеріалів і не суперечать правилам проектування, будівництва, санітарним, протипожежним нормам. Самочинно побудовані будівлі не виходять за межі земельної ділянки і не порушують нічиїх прав.
Згідно із ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй виділена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Самочинні будівлі побудовані позивачем хоч і не на наданій йому під забудову, але на тій же самій земельній ділянці, яка була надана рішенням виконкому № 50 від 14.02.1957 р. попередньому власнику будинку, меж ділянки не порушують.
Згідно із ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів міських рад належить прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством. Тобто відповідач не має повноважень щодо впорядкування самочинного будівництва.
Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1035 «Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт», який набрав чинності 15.10.2009 р., встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію споруджених фізичними особами будівель у період з 05.08.1992 р. до 01.01.2008 р.
Житловий будинок, мансарда, тераса самочинно збудовані позивачем, згідно із технічним паспортом БТІ м. Керчі, у 2008 році, інші побудови – у 2009 році.
Таким чином, іншим, не судовим, шляхом спір позивача про право на самочинні будівлі вирішити не можливо.
Згідно із ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав є визнання права. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої – п’ятої статті 13 цього Кодексу. Таких порушень з боку позивача суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 209, 213 - 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 16, 376 ЦК Україна, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудовані житловий будинок літ. «А», мансарду літ. «над А», терасу літ. «а», бесідку літ. «Б», сарай літ. «В», літній душ літ. «Г», вбиральню літ. «Д», огорожі 1, 4, 5, ворота 2, калитки 3, 6, мощення І, розташовані за адресою: м. Керч, вул. Пархоменка, буд. № 26.
Заяву про оскарження рішення суду може бути подано до Апеляційного суду АРК протягом десяти днів з дня проголошення рішення через Керченський міський суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Левченко В.П.