Справа № 2-381/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2009 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська
У складі: головуючого судді Якименко Л.Г.
при секретарі Чабан Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2 та ОСОБА_3про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом на 33/100 частин домоволодіння; за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом на 22/100 частин домоволодіння, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом на 33/100 частини домоволодіння. ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом на 22/100 частин домоволодіння. Обидва позови були об'єднані в одне провадження.
В обґрунтування своїх позовних вимог сторони посилались на те, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є дітьми ОСОБА_5 якій на підставі рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 18.05.1977 року на праві власності належить 66/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1.
Інші 34/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1 на праві власності належать в рівних частках ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.02.1983 року, в порядку спадкування після смерті їх батька ОСОБА_6
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_5, актовий запис №1837 від 16.10.1995 року, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді 66/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1. Єдиними спадкоємцями після смерті ОСОБА_5. є її діти – ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Позивачка ОСОБА_4. зазначає, що спадщину після померлої матері прийняла вона, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори в установлений законом строк, та її сестра ОСОБА_2, яка на час відкриття спадщини проживала разом зі спадкодавцем. Оскільки ОСОБА_3 на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем не проживав, не вступав в управління та володіння спадковим майном, із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, тому вважається таким, що спадщину не прийняв. З цих підстав ОСОБА_4. просила суд визнати за нею право власності на 33/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5.
Позивач ОСОБА_3 посилається на те, що після смерті матері він фактично прийняв спадщину, вступивши в управління та володіння спадковим майном, оскільки на протязі шести місяців після смерті матері ОСОБА_5. за власні кошти проводив незначний поточний ремонт у належній матері частині будинку – клеїв шпалери, фарбував віконні рами, проводив ремонт забору, даху, колодязя та взяв деякі речі матері: ікону, одіяло, подушки та кімнатні квіти. Крім того, 07.06.2007 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали до Четвертої дніпропетровської нотаріальної контори заяву про надання згоди на включення його до кола спадкоємців після померлої ОСОБА_5 тому позивач просив суд встановити факт прийняття спадщини та визнати за ним право власності на 22/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5.
Позивачка ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги та заперечувала проти позовних вимог ОСОБА_3, спростовуючи факт прийняття ним спадщини після смерті матері.
Представник ОСОБА_1 – ОСОБА_9 підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просивОСОБА_2. у позові відмовити.
ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та частково заперечував проти позовних вимог ОСОБА_1, вважає, що спадщину після смерті матері прийняли усі її діти в рівних частках.
Відповідачка ОСОБА_2, яка постійно проживала в спірному будинку, позовОСОБА_2 визнала та суду пояснила, що після смерті матері брат постійно приходив до будинку та допомагав їй, вона особисто передала йому речі матері, а саме: ікону, одіяло, подушки та кімнатні квіти. Також ОСОБА_3. проводив незначні поточні роботи в господарстві та в частині будинку матері, оскільки вона особисто не могла виконувати чоловічу роботу. Вважає, що ОСОБА_3. нарівні з нею та їх сестроюОСОБА_1 прийняв спадщину і йому повинно належати 22/100 частини домоволодіння після смерті матері. Позов ОСОБА_1 відповідачка ОСОБА_3. визнала частково та вважає, що їй також повинно належати 22/100 частини домоволодіння, оскільки усі діти спадкодавця спадщину прийняли у рівних частках.
Вислухавши пояснення сторін, їх представників, показання свідків, дослідивши матеріали цивільної справи, копію спадкової справи після смерті ОСОБА_5, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню частково; позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є рідними братом та сестрами, та дітьми ОСОБА_5 якій на підставі рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 18.05.1977 року на праві власності належить 66/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1.
Інші 34/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1 на праві власності належать в рівних частках ОСОБА_1,ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.02.1983 року, посвідченого Четвертою дніпропетровською державною нотаріальною конторою, реєстровий №1-517, після смерті їх батька ОСОБА_6
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_5, актовий запис №1837 від 16.10.1995 року. Після неї відкрилася спадщина у вигляді 66/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1. Єдиними спадкоємцями після смерті ОСОБА_5. є її діти – ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3
ОСОБА_4. прийняла спадщину після смерті матері, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори в установлений законом строк, однак свідоцтво про право на спадщину не отримувала. ОСОБА_3. після смерті матері фактично прийняв спадщину відповідно до ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року), вступивши в управління та володіння спадковим майном. Протягом шести місяців після смерті матері особисто від сестри ОСОБА_3., яка постійно проживала в цьому будинку, він отримав речі матері, а саме: ікону, одіяло, подушки та кімнатні квіти. Окрім цього, він проводив незначні поточні роботи та допомагав сестрі ОСОБА_3. по господарству, обслуговуючи увесь будинок, в тому числі і частину матері, виконував чоловічу роботу, ремонт паркану, даху, та інше. Дані обставини визнані відповідачкою ОСОБА_3. та відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України, доказуванню не підлягають.
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
В судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті матері ОСОБА_5 тому враховуючи, що усі сторони прийняли спадщину в рівних частках, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на 22/100 частини домоволодіння АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року; визнати за ОСОБА_3 право власності на 22/100 частини домоволодіння АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Пояснення свідківОСОБА_8., ОСОБА_9. та ОСОБА_10 не спростовують фактичного прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті матері, оскільки наявність фактичного управління та користування спадковим майном не залежить від кількості прийнятого майна чи кількості виконаних робіт.
Приймаючи до уваги, що ОСОБА_3фактично прийняв спадщину після матері, користувався спадковим майном але у встановленому порядку свідоцтво про право власності на спадщину не отримав, тому суд вважає поновити йому строк позовної давності для звернення до суду з позовом про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 212–215, 256 ЦПК України, ст. 548, 549 ЦК України (у редакції 1963 року), ст.ст. 256, 267 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом на 33/100 частин домоволодіння, - задовольнити частково.
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом на 22/100 частин домоволодіння, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 22/100 частини домоволодіння АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В іншій частині позову відмовити.
Поновити ОСОБА_3 строк позовної давності для звернення до суду з позовом про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті матері ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 22/100 частини домоволодіння АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано заяву протягом десяти днів з дня його оголошення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: