Справа № 2а-5834
2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2009 року Ялтинський міський суд АР Крим у складі головуючого судді Прищепа О.І., при секретарі Сігал М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Масандрівської селищної ради, третя особа – Відкрите акціонерне товариство «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод», про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Масандрівької селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Масандрівської селищної ради 22-ї сесії 5–го скликання від 18 вересня 2008 року № 5, яким їй відмовлено в наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки площею 0, 1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: м. Ялта, в районі вул. Аврори с. Восход, оскільки вказана земельна ділянка розташована на території землекористування Відкритого акціонернерного товариства «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод»;
- зобов’язати відповідача на найближчому пленарному засіданні чергової сесії Масандрівської селищної ради розглянути її заяву про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для передачі у приватну власність, площею 0,1 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення є незаконним, таким, що порушує її права та законні інтереси, з наступних підстав. Так, відповідно до даних Управління головного архітектора Ялтинської міської ради, вказана земельна ділянка не знаходиться в чиєї-небудь власності чи користуванні. Крім того, в результаті інвентаризації на підставі відповідних рішень органу місцевого самоврядування, землі Алуштинського ефіроолійного радгосп-заводу були переведені до земель запасу в ведення Масандрівської та Гурзуфської селищної ради. При цьому зміни до державного акту на право користування землею Алуштинського ефіроолійного радгосп-заводу внесені не були, оскільки державний акт не мав юридичної сили. Крім того, ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод» має колективну форму власності, яка не дає права постійного користування земельною ділянкою. Державного акта, що підтверджує право власності на земельну ділянку на території Масандрівської селищної ради, третя особа не має, договір оренди земельної ділянки між відповідачем та третьою особою не укладався. Оригінальність представленої третьою особою фотокопії державного акту на право постійного користування земельною ділянкою визиває сумління. Таким чином, вважає, що земельна ділянка, що випрошується нею, знаходиться на землях запасу Масандрівської селищної ради та, відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», може бути передана неї у власніть для будівництва та обслуговування жилого будинку.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що оскаржуване рішення Масандрівської селищної ради є законним та обґрунтованим, позивачці було правомірно відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,1 га, оскільки на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод» є землекористувачем земельної ділянки, що випрошується для відведення позивачкою.
Представник третьої особи позовні вимоги не визнав з тих самих підстав.
Вислухавши позивачку, пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, а також матеріали адміністративної справи № 2а-116/08, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, провадження по справам про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.12 ЗК України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ та міст.
Крім того, вказані повноваження також закріплено в ст.ст. 26, 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Як встановлено судом, рішенням 22-ї сесії 5-го скликання Масандрівської селищної ради № 5 від 18 вересня 2008 року, ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,1 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, за адресою: м. Ялта, в районі вул. Аврори с. Восход, оскільки земельна ділянка, що випрошується позивачкою, розташована на території землекористування ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод» (а.с. 10).
Так, відповідно до державного акту на право постійного користування землею (а.с. 56-58), виданого о 1980 року, в постійному користуванні у третьої особи знаходиться земельна ділянка площею 175,4 га, для сільськогосподарського використання.
Дійсно, в послідуючому частина вказаної земельної ділянки була вилучена у ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод», на підставі відповідних рішень органу місцевого самоврядування, та переведена до земель запасу (а.с. 164-181).
Відповідно до експлікації земель станом на 01 квітня 2002 року, проведеної Ялтинським міським управлінням земельних ресурсів, загальний земельний фонд Наташинського відділення ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод» на території Масандрівської селищної ради складає 21,13 га.
Таким чином, доводи позивачки про те, що землі Алуштинського ефіроолійного радгосп-заводу були переведені до земель запасу в ведення Масандрівської та Гурзуфської селищної ради, не відповідають дійсності та спростовуються вищезазначеними доказами.
Не підтверджені ніякими доказами також доводи позивачки про неправомірність користування третьою особою земельною ділянкою, а саме про недійсність виданого ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод» державного акту на право постійного користування землею, оскільки вказаний державний акт ніким не скасований.
Крім того, як вбачається з листів Державного комітету України із земельних ресурсів та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 10 липня 2009 року, 25 серпня 2009 року, 17 липня 2009 року,особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але згідно із ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України не можуть мати їх на такому праві, не зобов’язані переоформляти право власності або право оренди на них. Таким чином, як вбачається з листів, державний акт на право постійного користування землею, виданий ВАТ «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод», є дійсним, використання земельної ділянки за цільовим призначенням та в межах, визначених державним актом, є правомірною (а.с. 190-193).
З огляду на вищенаведене, суд вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, таким, що не порушує чиїх-небудь прав та законних інтересів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 10, 17, 71, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до Масандрівської селищної ради, третя особа – Відкрите акціонерне товариство «Алуштинський ефіроолійний радгосп-завод», про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному поряду до Севастопольського Апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд у порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: