- відповідач: Дрогобицьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області
- позивач: Басараб Ігор Іванович
- Відповідач (Боржник): Дрогобицьке об"єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області
- Позивач (Заявник): Басараб Ігор Іванович
- заявник: Дргобицьке об"єднане управління пенсійного фонду України у Львівській області
- заявник: Басараб Ігор Іванович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 442/1690/17
Провадження № 2-а/442/78/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді Хомика А.П.
з участю секретаря - Лужецької С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом до відповідача, в якому просить визнати дії Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо його переведення 01.02.2017 року з пенсії за вислугою років на пенсію по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. в розмірі 1197,97 грн. – незаконними; зобов’язати відповідача здійснити ОСОБА_1 призначення пенсії за віком з 03.02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. В обґрунтування позову покликається на те, що він отримував в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області довічну пенсію за вислугою років, як особа, яка звільнена з служби в органах внутрішніх справ.
Після призначення довічної пенсії за вислугою років, він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
05.12.2016 року він звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, якою з 01.01.2017 року відмовився від отримання довічної пенсії за вислугою років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.01.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, а також надав копію заяви від 05.12.2016 року як один із додатків до заяви від 03.01.2017 року. Із отриманого листа відповідача №Б-5/15-16 від 17.02.2017 року, вбачається, що його 01.02.2017 року було переведено із пенсії за вислугою років, яку було визначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також при переведенні було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, відповідно до норми ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове страхування» в розмірі 1197,91 грн..
Із переведенням його відповідачем з пенсії за вислугою років, яку було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, відповідно до норми ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., не погоджується, вважає таке переведення незаконним та таким, що порушує його право визначене ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», саме на призначення пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії як це передбачено відповідно до положень абзацу 4 ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за пенсією ( з 03.01.2017 року), відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».
Позивач позов підтримав та дав пояснення, які по суті та змісту відповідають викладеному у позовній заяві. Позов просив задоволити.
Представники відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позову не визнали з підстав, викладених у заперечені на позов. Зокрема вказали, що позивачу припинено виплату пенсії за вислугою років по причині переходу на пенсію за віком за іншим законом, а саме Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за три останні роки, що передують року зверненню за пенсією по віку. Просили у позові відмовити.
Вислухавши думку учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити частково.
Встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», отримував довічну пенсії за вислугою років як особа, яка звільнена зі служби в органах внутрішніх справ з 01.12.2008 року.
Після звільнення із служби позивач продовжував працювати.
03.01.2017 року позивач звернувся до відповідача – Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».
Відповідно до атестату про зняття з обліку Головного управління ПФУ у Львівській області №135 від 25.01.2017 року ОСОБА_1 виплату пенсії припинено з 01.02.2017 року по причині переходу пенсії за іншим законом.
Разом з тим, за відповіддю від 17.02.2017 року №Б-5/15-16 на підставі розпорядження, відповідачем повідомлено, що при обчислені пенсії ОСОБА_1 за віком здійснено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ст. 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Враховуючи вищевикладене, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Крім того, після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що право на пенсію за віком у ОСОБА_1 виникло вперше, а тому при визначенні розміру пенсійних виплат слід брати розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, виходячи із розміру заробітної плати за 2013-2015 роки, а не застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні в галузях економіки за 2007 рік, які відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеної в постановах суду від 31.03.2015 року ( справа № 21-612а14 ), від 09.06.2015 (справа №21-550а14). Таким чином, дії відповідача щодо переведення ОСОБА_1 01.02.2017 року з пенсії за вислугою років на пенсію по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. в розмірі 1197, 97 грн. є незаконними.
Разом з тим, враховуючи, що виплата пенсії позивачу за вислугою років припинена з 01.02.2017 року, то саме з цього часу позивачу слід здійснювати призначення пенсії за віком, а не з 03.01.2017 року як просить позивач.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що позивачем при звернені до суду сплачено 640 грн. судового збору, то такі слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань в користь позивача.
Керуючись ст. ст. 11, 72, 86, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити частково.
Визнати дії Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо переведення ОСОБА_1 01.02.2017 року з пенсії за вислугою років на пенсію по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. в розмірі 1197, 97 грн. – незаконними.
Зобов’язати Дрогобицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_1 призначення пенсії за віком з 01.02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дрогобицького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_1 640 грн. сплаченого судового збору.
В задоволенні решти позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя А.П. Хомик
- Номер: 2-а/442/78/2017
- Опис: про оскарження дій органу державної влади щодо переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, та зобов"язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 442/1690/17
- Суд: Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Хомик А.П.
- Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.03.2017
- Дата етапу: 14.11.2017
- Номер: 876/5342/17
- Опис: визнання дій протиправними
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 442/1690/17
- Суд: Львівський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Хомик А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.04.2017
- Дата етапу: 11.07.2017
- Номер:
- Опис: визнання дій протиправними
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 442/1690/17
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Хомик А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.07.2017
- Дата етапу: 14.11.2017
- Номер: 2-ар/442/2/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 442/1690/17
- Суд: Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Хомик А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.08.2017
- Дата етапу: 27.12.2017
- Номер: 2-аво/442/4/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 442/1690/17
- Суд: Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Хомик А.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.12.2017
- Дата етапу: 27.12.2017