Судове рішення #6495589

Категорія 6.14


ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  


28 жовтня 2009 року                                               Справа № 2а-25177/09/1270


Луганський окружний адміністративний суд у складі  

головуючого судді Чернявської Т.І.,  

при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,  


за участю сторін:

від позивача –       заступник начальника територіального управління

Шоха С.Є. (довіреність від 19.06.2009 № 10/132-1624)


від відповідача –       не прибув


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську  

справу за адміністративним позовом  

Державної інспекції з енергозбереження  

до державного підприємства „Ровенькиантрацит”  

про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 107667,56 грн.,  


ВСТАНОВИВ:  


17 серпня 2009 року Державна інспекція з енергозбереження звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства „Ровенькиантрацит” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 107667,56 грн.

В позовній заяві позивач зазначив, що територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області по державному підприємству Ровенькиантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Групова збагачувальна фабрика „Ровеньківська” було проведено перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів, за результатами якої складено акт від 26.03.2009 № 15-12/043. На підставі вказаного акта 27.03.2009 територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області винесено припис та прийнято постанову № 15-12/043-2 про застосування економічних санкцій (сплату енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів).

У зв’язку з тим, що сума економічних санкцій державним підприємством „Ровенькиантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Групова збагачувальна фабрика „Ровеньківська” протягом тридцяти днів після надходження постанови від 27.03.2009 № 15-12/043-2 про застосування економічних санкцій (сплату енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів), позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Надав суду заперечення на адміністративний позов від 14.10.2009 № 406, згідно з якими з позовними вимогами не згодний, вважає, що зауваження за результатами перевірки має рекомендаційний характер, ведення енергетичного паспорту не є обов’язковим. Просив розглянути справу по суті без їх участі.  

Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Відповідно до ст. 25 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» завданням контролю у сфері енергозбереження є забезпечення додержання норм законодавства про енергозбереження всіма державними органами, юридичними та фізичними особами.  

Державний контроль у сфері енергозбереження відповідно до ст. 26 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Згідно із Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим  постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 (далі - Положенням), державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим  органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.  

Інспекція:

- у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження;  

- здійснює контроль шляхом проведення комплексних перевірок стану обліку паливно-енергетичних ресурсів, що витрачаються для:  

1) виробництва продукції;  

2) надання послуг населенню (електро-, водо-, тепло-, газопостачання); видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання зазначених ресурсів;  

- здійснює контроль за впровадженням енергозберігаючих технологій та теплоізоляційних матеріалів під час будівництва і реконструкції підприємств, об'єктів житлово-цивільного призначення незалежно від форми власності.

Інспекція за Положенням має право:  

- складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів;  

- застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання;  

Згідно із п. 9 Положення Інспекція для реалізації покладених на неї завдань утворює за погодженням з Головою НАЕР територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Інспекції.

26 березня 2009 року територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області провело по державному підприємству „Ровенькиантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Групова збагачувальна фабрика „Ровеньківська” планову перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів, за результатами якої складено акт від 26.03.2009 № 15-12/043 (арк. справи 19).

В результаті проведеної перевірки (п. 11 розділ 4 акта від 26.03.2009 № 15-12/043) було встановлено, що стан енергозбереження на підприємстві не задовільний. При проведенні перевірки фабрики виявлено недотримання законодавчих актів з енергозбереження, а саме: відхилення (перевищення) фактичного коефіцієнта потужності (tg   ) системи електропостачання фабрики від нормативного (граничного) значення; перевищення, встановлених відповідно до законодавства, норм питомих витрат електроенергії при переробці вугілля за 2008 рік; не заповнений і не зареєстрований в інспекції „Енергетичний паспорт підприємства” (арк. справи 26-33).

Від підписання акта перевірки директор державного підприємства „Ровенькиантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Групова збагачувальна фабрика „Ровеньківська”  відмовився.

На підставі акта перевірки від 26.03.2009 № 15-12/043 територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області 27 березня 2009 року винесено припис та постанову № 15-12/043-2 про застосування економічних санкцій (сплату енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 107667,56 грн.  

Акт перевірки, припис та постанову відповідачем отримано 27 березня 2009 року та зареєстровано у книзі вхідної кореспонденції за № 302.

У відповідності із ст. 27 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів (пункт «є») та порушенні строків внесення платежів за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів пункт «ж»).

Згідно з розділом II Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.  

Згідно із Порядком здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року № 935:

- у разі прийняття рішення про застосування економічних санкцій, передбачених Законом України «Про енергозбереження», та за наявності підстав для їх застосування, визначених зазначеним Законом, видається постанова, яка підписується начальником Інспекції або уповноваженим ним керівником її територіального органу (п. 8);

- постанова складається у двох примірниках, один з яких залишається в Інспекції чи її територіальному органі, а другий у п'ятиденний строк видається керівникові або уповноваженому представнику юридичної особи під розписку чи надсилається рекомендованим листом (п. 9);

- постанову може бути оскаржено в порядку, установленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (п. 10);

- юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення (п. 11);

- юридична особа зобов'язана у п'ятиденний строк після внесення платежу письмово повідомити Інспекцію чи її територіальний орган про сплату коштів та подати копію платіжного доручення (п. 12);

- постанова вважається такою, що виконана, після надходження інформації про зарахування коштів (п. 13);

- у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку (п. 14).

Враховуючи те, що державне підприємство „Ровенькиантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Групова збагачувальна фабрика „Ровеньківська” постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 27 березня 2009 року № 15-12/043-2 про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 107667,56 грн. у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог п. 11 Порядку здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів протягом тридцяти днів після надходження постанови про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів суму економічних санкцій не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги ст.ст. 87, 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 28 жовтня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:  


Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства „Ровенькиантрацит” (ідентифікаційний код 32320704, місцезнаходження: 94700, Луганська область, м. Ровеньки, вул. Комуністична, буд. 6) в доход Державного бюджету України (р/р 31215202700059 в ГУДКУ у Луганській області, одержувач – Державний бюджет м. Ровеньки, код одержувача 24046930, МФО 804013, КБК 21081200, призначення платежу – «штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів») суму підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 107667,56 грн. (сто сім тисяч шістсот шістдесят сім гривень п`ятдесят шість копійок).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державної інспекції з енергозбереження (ідентифікаційний код 21655283, місцезнаходження: 02094, м. Київ,          вул. Краківська, буд. 17) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1076,68 грн. (одна тисяча сімдесят шість гривень шістдесят вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява.  Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.  

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до  Донецького апеляційного адміністративного суду  через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  


Постанова складена у повному обсязі 02 листопада 2009 року.



Суддя                     Т.І. Чернявська  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація