Судове рішення #6496249

Категорія 6.6.2


ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  


02 листопада 2009 року                                     Справа № 2а-25202/09/1270


Луганський окружний адміністративний суд у складі  

головуючого судді Чернявської Т.І.,  


за участю

секретаря судового засідання            Ігнатович О.А.

та  

представників сторін:

від позивача –                      старший державний податковий інспектор

                          юридичного відділу       

                          Бачура О.В. (довіреність від 20.01.2009 № 1601/10)


від відповідача –                      не прибув


від третьої особи –                      не прибув



розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську  

справу за адміністративним позовом  

Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську  

до приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ»  

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - державного реєстратора у виконавчому комітеті Луганської міської ради

про визнання недійсним з моменту реєстрації запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи,  


ВСТАНОВИВ:  


18 серпня 2009 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у                     м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» про визнання недійсним з моменту реєстрації запису від 08 травня 2008 року № 1 382 102 0000 014897 про державну реєстрацію приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947) та припинення юридичної особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що при створені приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947) були допущені порушення закону, які не можна усунути, що у відповідності із абзацом 2 частини 2 статті 38 від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є підставою для визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації та постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.  

Згідно з установчими документами  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ»  його місцезнаходження: 91012, м. Луганськ, вул.  Махових Братьєв , 2-У, засновником та керівником є ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1), яка прописана за адресою: АДРЕСА_1.

Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 13 травня 2009 року             № 1-500/2009 встановлено, що ОСОБА_2 скоїла злочин, передбачений частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України за ознаками - фіктивне підприємництво, тобто створення суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, стосовно яких існує заборона.

Згідно із статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Отже, державна реєстрація  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ»  здійснена внаслідок домовленості між невідомою особою і засновником підприємства, що свідчить про укладання між ними, відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, усної угоди.

Засновник та керівник вказаного підприємства був введений в оману невідомими особами при укладенні даної усної угоди щодо державної реєстрації  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» .

Якщо одна із сторін угоди навмисно ввела іншу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення, така угода є недійсною (частина 1 статті 230 Господарського кодексу України).

У зв'язку з тим, що виконання цієї угоди знаходилося в причинно-наслідковому зв'язку з подальшою реєстрацією суб’єкта господарювання, Ленінська  міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську  вважає, що запис про державну реєстрацію  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ»  слід визнати недійсним, а юридичну особу - припинити.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Відповідач у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином.

Ухвалою суду від 19 серпня 2009 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено державного реєстратора у виконавчому комітеті Луганської міської ради.

Відзивом на позовну заяву від 02 листопада 2009 року № 01/14-3174/0/39-09 державний реєстратор у виконавчому комітеті Луганської міської ради просить вирішення питання щодо задоволення позовних вимог про визнання недійсним з моменту реєстрації запису від 08 травня 2008 року № 1 382 102 0000 014897 про державну реєстрацію приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947) та припинення юридичної особи залишити на вирішення суду, зазначивши, що державна реєстрація  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» була здійснена відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», безпосередньо при проведенні державної реєстрації вищезазначеної юридичної особи з боку державного реєстратора не припущено жодних порушень і всі дії вчинені відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (арк. справи 25-26). Заявою від 02 листопада 2009 року б/н третя особа справу просить розглядати за відсутності її представника (арк. справи 23).

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.

Відповідно до статті 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов’язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.  

У відповідності із частиною 2 статті 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;  

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;  

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Згідно з пунктом 17 статті 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.  

Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи.

Приватне підприємство «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947) зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 08 травня 2008 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис за № 1 382 102 0000 014897.  

Державна реєстрація приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» проведена у відповідності із вимогами Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи не було, оскільки документи для державної реєстрації приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» були подані у повному обсязі та відповідали вимогам діючого законодавства.

Згідно довідки головного управління статистики у Луганській області від 23 липня 2009 року № 13-48/2753 керівником  приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ»  є ОСОБА_2.

Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 13 травня 2009 року у справі № 1-500/2009 за результатами розгляду кримінальної справи за обвинуваченням  ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України, останню звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку з актом амністії та провадження у справі закрито  (арк. справи 9-10) .

Як вбачається з постанови Ленінського районного суду м. Луганська від 13 травня 2009 року у справі № 1-500/2009, підсудна ОСОБА_2, діючи умисно, протиправно, здійснила всі необхідні дії, направлені на створення суб’єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) - приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947, юридична адреса: 91012, м. Луганськ, вул. Махових Братьєв, буд. 2-У), з метою подальшого здійснення незаконної діяльності невстановленими в ході досудового слідства особами, тим самим вчинила злочин, передбачений частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України за ознаками – фіктивне підприємництво, тобто створення суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона. В судовому засіданні підсудна ОСОБА_2 визнала себе винною у вчиненні вищезазначеного злочину, обставин вчинення злочину, викладених в обвинувальному висновку, не оспорювала. У зв’язку з тим, що підсудна ОСОБА_2 вчинила умисний злочин, що відноситься до категорії невеликої тяжкості, та має неповнолітню доньку, відповідно до пункту «в» статті 1 та статті 6 Закону України від 12 грудня 2008 року № 660-VI «Про амністію» ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України.

Вищезазначені обставини є беззаперечним свідченням допущення порушень закону при створенні приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947), які не можна усунути, та підставою для визнання недійсним з моменту реєстрації запису від 08 травня 2008 року № 1 382 102 0000 014897 про державну реєстрацію приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947) та припинення юридичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.  

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.  

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 02 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 33, 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», статтями 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


ПОСТАНОВИВ:  


Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним з моменту реєстрації запис від 08 травня 2008 року № 1 382 102 0000 014897 про державну реєстрацію приватного підприємства «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947).

Припинити юридичну особу - приватне підприємство «ТФ «КУПОЛЬ» (ідентифікаційний код 35844947, місцезнаходження: 91012, м. Луганськ, вул. Махових Братьєв, буд. 2-У), зареєстроване у виконавчому комітеті Луганської міської ради: дата проведення державної реєстрації - 08 травня 2008 року, номер запису про державну реєстрацію – 1 382 102 0000 014897.

У день набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи  (виконавчий комітет Луганської міської ради, місцезнаходження: 91000, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14) для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо  припинення юридичної особи.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.  

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  


Постанова складена у повному обсязі 09 листопада 2009 року.



Суддя                         Т.І. Чернявська  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація