Справа №2-197/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2009г. Близнюківський районний суд Харківської області в складі: головуючого- судді Павлюченко С.В.
при секретарі Чміль Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел.Близнюки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області та Добровільської сільської ради Близнюківського району Харківської області про поновлення права на отримання земельних паїв та Державних актів на право приватної власності на земельні па, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом про поновлення права на отримання земельних паїв та Державних актів на право приватної власності на земельні паї, посилаючись на те, що вони були членами селянського фермерського господарства ОСОБА_1, яке мало в своєму постійному користуванні, відповідно до Державного Акту - 45 гектарів землі.
Реалізуючи своє право на одержання безоплатно у власність земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю), передбачене ст.ст.31 та 32 ЗК України, вони, 29 грудня 2003р. отримали відповідний дозвіл Близнюківської райдержадміністрації і надіслали документи для отримання Державних актів на право приватної власності на земельні ділянки.
Однак, отримати Державні акти вони не змогли, оскільки 19.04.2004р. СФГ припинило свою діяльність, після чого в видачі державних актів їм було відмовлено.
Вказуючи на вишевикладене і просять поновити право на отримання земельних паїв в розмірі 5,38 га та на отримання відповідних Державних актів.
Представник відповідача - Близнюківської районної державної адміністрації проти позову не заперечувала.
Представник Добровільської сільської ради Близнюківського району повторно в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, у зв'язку з чим суд вважає за можливе вирішити справу за його відсутності.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивачів, представника відповідача - райдержадміністрації, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається зі Статуту селянського фермерського господарства ОСОБА_1 позивачі по справі є членами цього селянського (фермерського) господарства , заснованого на приватній власності одного з них- ОСОБА_1, який і є головою господарства, що підтверджується Статутом господарства, затвердженого Близнюківською районною державною адміністрацією 31 липня 1996р. зі змінами та доповненнями від 08 грудня 2003р. (а.с. 11-15,16).
На підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Б №073418, виданого у 1993 році виконавчим комітетом Близнюківської районної ради народних депутатів ОСОБА_1., як засновнику господарства надано у постійне користування 45 гектарів землі для ведення селянського (фермерського) господарства. Даний Акт було зареєстровано в книзі записів Державних актів на право користування землею за №56 (а.с.9).
Відповідно до ч.1 ст.32 Земельного Кодексу України в редакції 2001р., громадянам України -членам фермерського господарства передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Оскільки дана норма Закона певним чином урівняла громадян-членів фермерських господарств з колишніми членами реформованих колективних сільськогосподарських підприємств щодо права на безоплатне отримання сільськогосподарських земель у власність, суд, при визначенні моменту виникнення зазначеного више права, виходить з того, що зазначене право члени фермерського господарства набувають в порядку, передбаченому п.2 та 7 Указа Президента України від 8 серпня 1995р. №720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Так, відповідно до п.2 Указу, таке право на земельну ділянку ОСОБА_1., як голова фермерського гоподарства набув, отримавши Державний акт на право постійного користування землею для ведення селянського господарства, а інший позивач, відповідно до п.7 Указу, набув такого права після внесення змін до Статуту селянського (фермерського) господарства, відповідно до яких він став членом цього господарства.
Отже, право позивачів на приватизацію земельних ділянок, реалізувати яке вони змогли після набрання чинності Земельним Кодексом з 1 січня 2002р. обумовлене набуттям їх членства в фермерському господарстві і не може пов ’язуватися з іншими умовами, в тому числі і не може бути втрачено при припиненні діяльності самого господарства, як юридичної особи.
При таких обставинах суд приходить до висновку про безпідставність причин відмови позивачам з боку райдержадміністрації в реалізації зазначеного више права.
Відповідно до абз.5 п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004р. №7 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді цивільних справ», розглядаючи зазначене питання за позовом громадянина про визнання рішення щодо відмови у передачі йому земельної ділянки недійсним, суд у разі задоволення позову зобов ’язує відповідну районну адміністрацію чи сільську, селищну, міську раду передати земельну ділянку у власність позивачеві.
З довідки, наданої Добровільською сільською радою Близнюківського району вбачається, що на території цієї сільської ради розмір земельної частки (паю) складає 5,38 умовних кадастрових гектарів (а.с.17).
Відповідно до ст.118 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, повноваженнями щодо розпорядження землями за межами населеного пункту наділені відповідні державні адміністрації, які і приймають рішення про передачу земельної ділянки у власність громадянина.
Таким чином, позовні вимоги повністю відповідають вимогам закону, є обгрунтованими, тому і підлягають задоволенню.
А тому, керуючись ст.ст.10,11, 209,212,214-215, 217 та 218 ЦПК України, ч.1 ст.32, ст.118 та п.12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2право на безоплатне отримання у приватну власність наданих у користування земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства .
Зобов’язати Близнюківську районну державну адміністрацію Харківської області передати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у приватну власність земельні ділянки в розмірі 5,38 гектарів з земель, наданих у безстрокове безоплатне користування селянському (фермерському) господарству ОСОБА_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Близнюківський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги,з подачею її копії до апеляційної інстанції або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України
Суддя:
- Номер: 6/328/32/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-197/09
- Суд: Токмацький районний суд Запорізької області
- Суддя: Павлюченко Сергій Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.05.2019
- Дата етапу: 29.05.2019
- Номер: 6/939/81/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-197/09
- Суд: Бородянський районний суд Київської області
- Суддя: Павлюченко Сергій Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.12.2020
- Дата етапу: 09.12.2020
- Номер: 6/939/46/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-197/09
- Суд: Бородянський районний суд Київської області
- Суддя: Павлюченко Сергій Васильович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.06.2021
- Дата етапу: 25.06.2021