Справа № 580/1034/17
Номер провадження 1-кс/580/277/17
У Х В А Л А
"10" липня 2017 р. Лебединський районний суд
Сумської області
в складі: головуючого судді - Гури А. О
секретаря судового засідання – Ткаченко Я.О.,
прокурора – Яковенка К.О.,
скаржника – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лебедині скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність СВ Лебединського ВП ГУНП в Сумській області щодо невнесення відомостей в ЄРДР про кримінальне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
22.06.2017 року до Лебединського районного суду надійшла скарга ОСОБА_1 на бездіяльність СВ Лебединського ВП щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, мотивуючи свою скаргу тим, що 31.05.2017 року він звернувся до Лебединського ВП з письмовою заявою, в якій виклав обставини, які свідчать про очевидні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.. 366 КК України щодо службового підроблення, вчинене ОСОБА_2, та просив внести до ЄРДР відомості про вказане кримінальне правопорушення.
У відповідь на повідомлення про злочин Лебединський ВП надіслав ОСОБА_1 листа №8286/К91 від 09.06.2017 року, в якому повідомив про те, що ОСОБА_3 не має претензій до ОСОБА_2 та разом з тим в листі не вказано, чому при наявності факту кримінального правопорушення – службового підроблення, відомості не були внесені до ЄРДР.
На думку заявника, при наявності очевидних ознак злочину, в порушення вимог ч. 1 ст. 214 КПК України, впродовж 24 годин Лебединський ВП не вніс відомості до ЄРДР та провів несанкціоновану перевірку. Несанкціонована перевірка не встановила обставин та не спростовує наявності факту кримінального правопорушення. Після повідомлення про кримінальне правопорушення КПК України не передбачає проведення будь-яких перевірок (збирання пояснень чи інших подібних дій) та використання матеріалів цієї перевірки для прийняття рішення про внесення чи відмову у внесенні відомостей до ЄРДР.
Тому ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою, в якій просить зобов’язати СВ Лебединського ВП внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення за ст. 366 КК України по факту службового підроблення, вчинене ОСОБА_2
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Прокурор в судовому засіданні скаргу не визнав, проти її задоволення заперечив, мотивуючи це тим, що за зверненням ОСОБА_1 від 31.05.2017 року проводилась перевірка відповідно до Закону України «Про звернення громадян» без внесення до ЄРДР і за результатами її проведення не були встановлені ознаки кримінального правопорушення в діях ОСОБА_2, тобто підстав для внесення відомостей до ЄРДР немає.
Вислухавши скаржника, прокурора та вивчивши матеріали звернення ОСОБА_1, суд вважає необхідним скаргу задовільнити, так як в судовому засіданні було встановлено, що 31 травня 2017 року він подав заяву до Лебединського ВП, у якій описав протиправні дії, що на його думку вчинила ОСОБА_2, тобто виклав обставини, що можуть свідчити про вчинення нею кримінального правопорушення.
Проте, відповідні відомості слідчим Лебединського ВП до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були і перевірка звернення заявника належним чином не проводилась.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, або після самостійного виявлення ним обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
З роз’яснень Пленуму ВССУ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 23.12.2016 року вбачається, що обов’язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб’єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Окрім КПК, нормативні засади, пов’язані із вчиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про порядок ведення ЄРДР, затвердженим наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139, прийнятим на виконання вимог КПК. Зазначені нормативні засади, як засвідчили результати проведеного аналізу судової практики, також беруться до уваги слідчими суддями під час розгляду аналізованого в межах цього підрозділу виду скарг.
В узагальненні судової практики також наголошено на тому, що заява особи про вчинене кримінальне правопорушення в будь-якому випадку не може розглядатись за Законом України «Про звернення громадян», навіть, якщо результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину. Такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження.
Таким чином, з огляду на чіткий обов’язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання, за наявності лише загальних вимог до заяв чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у переважній більшості випадків у разі встановлення факту звернення із заявою та констатації факту невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в межах регламентованого ст. 214 КПК 24-годинного строку слідчі судді постановляють ухвали про задоволення скарг на бездіяльність слідчого чи прокурора.
Тому суд вважає необхідним скаргу задовольнити та зобов’язати слідчого Лебединського ВП ГУНП в Сумській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_1 від 31.05.2017 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.214, 303, 306-307 КПК України,
У Х В А Л И В :
Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність СВ Лебединського ВП ГУНП в Сумській області щодо невнесення відомостей в ЄРДР про кримінальне правопорушення - задовільнити.
Зобов’язати слідчого Лебединського ВП ГУНП в Сумській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_1 від 31.05.2017 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя: А. О. Гура
- Номер: 1-кс/580/277/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 580/1034/17
- Суд: Лебединський районний суд Сумської області
- Суддя: Гура А.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.06.2017
- Дата етапу: 10.07.2017