Судове рішення #6518536


Справа № 2а-179/2009  

                   

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  



28 жовтня 2009 року      Ленінський районний суд м. Луганська в складі:  

головуючого  судді  - Матвєйшиної О.Б.

при секретарі – Машталенко Ю.В..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної  в місті Луганську ради, 3-я особа ГУ ДКУ в Луганській області, про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманих суд допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -  


ВСТАНОВИВ  


В обґрунтування позову, з яким позивачка звернулась до суду 25.12.2008р., зазначено, що 12.03.2007р. у неї народилась дитина. В зв’язку  з народженням дитини їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” позивачка має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі визначеному прожитковим  мінімум для дитини відповідного віку. Однак, ст.ст.56,57 Закону  України „Про державний бюджет України на 2007 рік” внесені зміни, які зменшують розмір допомоги, встановленої Законом. Вказане звуження наданих законом прав визнане неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6рп-2007. У зв’язку з цим позивачка щомісячно недотримувала у встановленому законом розмірі соціальну допомогу. Крім того, відповідно до ст.12 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” вона має право на отримання допомоги при народженні дитини в розмірі, кратному 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Однак, їй було виплачено допомогу в меншішому розмірі  Позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку, однак в січні 2009 року отримала письмову відповідь про відмову в проведенні такого перерахунку.

Посилаючись на вказані обставини, позивачка просила суд:  1)  визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати грошової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відмови провести перерахунок допомоги; 2)  зобов’язати відповідача провести перерахунок та сплатити на її користь недоотриману  суму допомоги при народженні дитини та  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в загальному розмірі 7 738,31 грн. за період з 01.01.2007р. по 01.01.2009р.;  3) зобов’язати відповідача  з 01.01.2009р.нараховувати щомісячні  суми грошової допомоги відповідно до діючого законодавства.


Відповідач в письмових запереченнях проти  позов не визнав, посилаючись на наступне. Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в 2007 році у розмірі, що дорівнює різниці між  50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Постановою  Кабінету Міністрів України № 3235-ІУ від 20.12.2005 року, у 2008 році – у розмірі 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 грн. (абзац 1 п.22 зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ № 113 від 15.03.2006 року, № 1060 від 01.08.2006 року, № 13 від 11.01.2007 року, № 57 від 22.02.2008 року). На підставі вказаних нормативних актів позивачці була призначена та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.  

Третя особа ГУ ДКУ в Луганській області в письмових запереченнях проти позову позов не визнав, посилаючись на наступне.  Законом України  «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №2334 від 22.03.2001 року дійсно встановлено право осіб, які фактично здійснюють догляд за дитиною, на фінансову допомогу до досягнення нею трирічного віку (ст.13). Але виплата цієї допомоги потребує фінансування з Державного бюджету України, її обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (ч.2 ст.95 Конституції України). За цим конституційним приписом у разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, потребує фінансування за рахунок коштів державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Крім того, ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням закону про Державний бюджет України. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі..  

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

 Судом встановлено, що позивачка має дитину  ОСОБА_1 Даніла, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. З матеріалів справи, безпосередньо з повідомлення відповідача вбачається, що позивачка відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач з 23.04.2007 року як  застрахованій особі.

 Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції, що діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

 Разом з тим, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 року було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.3 ч.2 ст.56).

 З огляду на те, що п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст..12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідач проводив відповідні виплати позивачці згідно з вищезазначеним порядком та розміром.

 Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» були визнанні неконституційними, у зв’язку з чим втратили чинність. Зазначене Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнанні неконституційними.

 Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Відповідно до ст..14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.

 У ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції від 22.03.2001 року міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

 Пункт 3 Розділу УІІІ Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25.03.2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25% зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року – 50% цього прожиткового мінімуму.

 Тобто, в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року допомога позивачці повинна була нараховуватися та виплачуватися в розмірі визначеному прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.

 Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

 Безпосередньо внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.

 За таких обставин, вимоги позивачки в частині неправильного нарахування та виплати спірної допомоги у 2007 році підлягають частковому задоволенню, а за 2008 – 2009 роки не підлягають задоволенню.

 Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

 Відповідно до ст..162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов’язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

 Відповідно до п.3 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 року № 790 призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством є завданням управлінь праці та соціального захисту населення. Тобто, встановивши, що відповідачем порушенні норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії незаконними, неправомірними та зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не стягувати конкретну суму, у зв’язку з тим, що таким чином суд буде виконувати обов’язки покладені безпосередньо на відповідача. У зв’язку з чим, вимоги позивачки в частині стягнення конкретної суми не підлягають задоволенню. Суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату сум недоплаченої допомоги.

 Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно, тобто задоволення позовних вимог частково.  

Згідно із п.4 ст.99  КАС України якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення , дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень. На підставі цього суд вважає, що позивачка звернулась до суду у визначений законодавством термін.

 Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Судовий збір відповідно до підпункту «б» п.1 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» та підпункту 2 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства складає 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3 грн. 40 коп.  

Враховуючи зазначене, керуючись Конституцією України, ст.ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України,  Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,  Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік",  Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, суд, -


ПОСТАНОВИВ  


Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Луганську ради  щодо відмови у  виплаті ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною  до досягнення 3 річного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Луганську ради  провести перерахунок нарахованої ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку до рівня не менше прожиткового мінімуму на місяць встановленого для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та сплатити недоотриману суму за рахунок Державного бюджету України.

Стягнути з місцевого бюджету Ленінської районної в м. Луганську ради  на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного  суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.



Головуючий: суддя         О.Б.МАТВЄЙШИНА  


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація