Судове рішення #6522485

Справа № 2-158/2009р.  



РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


7 жовтня 2009 року     Галицький районний суд м. Львова  


в складі: головуючого – судді - Ванівського О.М.  

при секретарях - Грицко Р.Р., Скрипка О.Р., Яриш О.В.  

з участю представника позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3  

з участю адвоката відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_5  

з участю представника відповідача ОСОБА_6 – ОСОБА_7  

з участю спеціаліста - ОСОБА_8  


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі філії Львівського обласного управління Ощадбанку до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6 про стягнення заподіяних збитків,  


в с т а н о в и в:  


Відкрите акціонерне товариство „Державний ощадний банк України” в особі Львівського обласного управління „Ощадбанку” звернулось з позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_6 про стягнення заподіяних збитків на суму 773079.  

В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що в процесі слухання Господарським судом Львівської області справи за позовом ВАТ „Державний ощадний банк України в особі Львівського облуправління до ТзОВ „Яшма” про стягнення заборгованості по кредиту було встановлено, що Департамент економічної політики та ресурсів, правонаступником якого є управління державної реєстрації видав наказ №220 від 19.06.2002 року про скасування державної реєстрації ТзОВ „Яшма”. Позивач вважає, що ліквідація проведена з грубим порушенням чинного законодавства. Власниками товариства є фізичні особи – відповідачі. Ліквідоване ТзОВ „Яшма” є боржником банку по отриманому кредиту, кредиторські вимоги на суму 773079 грн. не задоволені, а тому ліквідація повинна бути проведена відповідно до Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” шляхом банкрутства, а не шляхом самоліквідації, як це було зроблено власником, чим було заподіяно шкоду інтересам позивача.  

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, дала пояснення аналогічні до наведених у позовній заяві, звернувши увагу на те, що в   ідповідно до ч.4 ст. 338 ЦПК України висновки і мотиви суду касаційної інстанції, з яких скасовані рішення, є обов’язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при повторному розгляді справи. При проведенні процедури ліквідації ТзОВ «Яшма» відповідачі - ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_6 допустили порушення вимог ч.1 ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», оскільки не провели ліквідацію товариства шляхом запровадження процедури банкрутства. Такими діями відповідачі завдали майнової шкоди інтересам ВАТ «Державний ощадний банк України».  

Відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_6 та її представник ОСОБА_7 в судовому засідання позов не визнали та пояснили, що ТзОВ „Яшма” ліквідовано правомірно, що свідчить про те, що дії ліквідаційної комісії також є правомірними. Вказані обставини встановлені також рішенням Господарського суду Львівської області. Зокрема, представник ОСОБА_6 - ОСОБА_7 зазначив, що проводилась перевірка незалежною аудиторською фірмою ТзОВ «ДАЙМ» щодо підтвердження достовірності ліквідаційного бухгалтерського балансу станом на 31 травня 2002р., якою встановлено, що ліквідація здійснювалась у відповідності з діючими нормативними актами, а тому вважає позов безпідставним.  

Адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні позов заперечив повністю, подавши обґрунтування заперечення позовних вимог(а.с.230-241) та пояснив, що підприємство ліквідоване в порядку передбаченому Законом України «Про господарські товариства». Крім того, відповідно до ст.34,35 Закону України «Про підприємства в Україні» (який був чинним на момент прийняття рішення про ліквідацію) власник, орган, уповноважений створювати підприємства, який прийняв рішення про ліквідацію підприємства, встановлює порядок і строки проведення ліквідації, строк для заявлення претензій кредиторами. Інформація про ліквідацію ТзОВ «Яшма» та строк на заявлення претензій була подана в газету «За вільну Україну» (19 лютого 2002р., «Український шлях» (19-21 лютого 2002 р.). В ст.20 Закону України «Про господарські товариства» зазначено, що ліквідаційна комісія публікує інформацію про ліквідацію в офіційних органах преси. Газети «За вільну Україну» та «Український шлях» є офіційними органами преси, оскільки вони були зареєстровані в Міністерстві України у справах преси та інформації. Посилання позивача на порушення головою ліквідаційної комісії вимог ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» і в зв’язку з цим покладення відповідальності на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4 та її членів по незадоволених вимогах за грошовим зобов’язанням, є безпідставними. Правомірність проведеної ліквідації ТзОВ «Яшма» підтверджується висновком аудиторської перевірки, численними перевірками контролюючих органів, а тому в позові слід відмовити.  

Відповідач ОСОБА_10 в судове засідання не з’явилась не повідомивши суд про причини неявки, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до ст.172 ЦПК України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у її відсутності, оскільки в справі є достатньо даних про права та обов’язки сторін.  

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_6, адвоката ОСОБА_5, представника ОСОБА_6 – ОСОБА_7, спеціаліста ОСОБА_8, з’ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.  

Згідно ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.  

В судовому засіданні безспірно встановлено, що 19.02.1996р. ВАТ «Державний Ощадний банк України» надав ТзОВ «Фріско» кредит в сумі 115824 дол.США терміном до 21.08.1996р. під 23 % річних (договір № 18-02-01 від 19.02.1996р.(а.с.6-8)). Внаслідок укладеного 22.08.1996р. трьохстороннього договору про перевод боргу (а.с.10), ТзОВ «Фріско» передало свої права та обов’язки по кредитному договору № 18-02-01 від 19.02.1996р. ТзОВ «Яшма».  

Загальні збори засновників прийняли рішення(протокол №1 від 14.02.2002 р.) про ліквідацію ТзОВ «Яшма». На підставі поданих документів відділ реєстрації та ліцензування Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 19.06.2002 р. видав наказ №220 (а.с.15) про скасування державної реєстрації ТзОВ «Яшма»  

Рішенням Господарського суду Львівської області від 05.11.2004 р. відмовлено у позові Відкритого акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» в особі Львівського обласного управління Ощадбанку до управління державної реєстрації Львівської міської ради про скасування наказу Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради №220 від 19.06.2002 р. про скасування державної реєстрації ТзОВ «Яшма». Постановою Львівського господарського апеляційного суду від 25.01.2005 р. рішення Господарського суду Львівської області від 05.11.2004 р. залишено без змін.  

Як вбачається з матеріалів справи, ліквідація ТзОВ «Яшма» проведена не в порядку, передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, а відповідно до ст.19 Закону України «Про господарські товариства», за рішенням вищого органу товариства.  

Відповідно до ст.34,35 Закону України «Про підприємства в Україні» (який був чинним на момент прийняття рішення про ліквідацію) власник, орган, уповноважений створювати підприємства, який прийняв рішення про ліквідацію підприємства, встановлює порядок і строки проведення ліквідації, строк для заявлення претензій кредиторами. Інформація про ліквідацію ТзОВ «Яшма» та строк на заявлення претензій була подана в газету «За вільну Україну» (19 лютого 2002р., «Український шлях» (19-21 лютого 2002 р.).  

В ст.20 Закону України «Про господарські товариства» зазначено, що ліквідаційна комісія публікує інформацію про ліквідацію в офіційних органах преси. Газети «За вільну Україну» та «Український шлях» є офіційними органами преси, оскільки вони були зареєстровані в Міністерстві України у справах преси та інформації.  

Ухвалою ВСУ від 21 березня 2007 р. касаційну скаргу ВАТ «Державний ощадний банк України» задоволено частково та вказано на необхідність з’ясування і перевірку наявності заборгованості ТзОВ «Яшма» перед банком на час прийняття рішення про його ліквідацію, а у разі її наявності з’ясувати чи були відомі ці відомості відповідачу та чому ним не було подано заяву до господарського суду про порушення справи про банкрутство.  

Відповідно до вимог ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якщо вартості майна боржника – юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку передбаченому цим Законом. У разі виявлення цих обставин ліквідатор(ліквідкомісія) зобов’язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.  

Згідно п.6 ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» власник майна боржника, голова ліквідаційної комісії, які допустили порушення вимог ч.1 ст.51 даного Закону, несуть солідарну відповідальність по незадоволених вимогах за грошовими зобов’язаннями боржника.  

При ліквідації ТзОВ «Яшма» головою ліквідаційної комісії виступав ОСОБА_4, який являвся директором ТзОВ «Яшма» і йому було відомо про заборгованість ТзОВ «Яшма» перед Банком, оскільки він, як директор ТзОВ «Яшма», підписував договір переводу боргу, а також підписував зміни і доповнення до кредитного договору.  

Згідно договору переводу боргу від 22.08.1996р. та кредитного договору № 18-02/01 від 19.02.1996р.    ТзОВ «Яшма» взяло на себе зобов’язання по поверненню 115824 доларів США, а також сплату відсотків за користування кредитом у розмірі 23 % річних, а згідно останніх змін до кредитного договору від 19.31.1998 р. з процентною ставкою 15% річних. На момент проведення дій щодо ліквідації ТзОВ «Яшма» кредитна заборгованість перед Банком у розмірі 144991,34 доларів США(з яких - 115824 доларів США - заборгованість по кредиту, 29167,34 доларів США - заборгованість по відсотках) не була погашена.  

Як вбачається із ліквідаційного балансу ТзОВ «Яшма»   від 31 травня 2002р.,   товариство мало заборгованість по кредитах (графа 500    ліквідаційного балансу), а також   майна останнього недостатньо для задоволення вимог кредиторів(а.с.14).  

Як вбачається із матеріалів справи(Кредитний договір № 18-02-01 від 19.02.1996р., Договору переводу боргу від 22 серпня 1996 р. та наданої суду роздруківки по особовому рахунку ТзОВ «Яшма») ліквідоване підприємство ТзОВ «Яшма» є боржником ВАТ «Ощадбанк» по отриманому кредиту, кредиторські вимоги банку не задоволені, а тому ліквідація повинна була проводитись шляхом банкрутства передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, а не самоліквідації. В даному випадку власником майна не було подано заяви про банкрутство, а звернувся в орган реєстрації із заявою про скасування реєстрації, чим порушив вимоги ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».  

Посилання відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_11 на відсутність заборгованості перед банком, спростовується наявними в справі письмовими доказами. Крім того, відповідачами не подано письмових доказів(платіжних доручень) щодо сплати наданого кредиту.  

Надані суду копії платіжних доручень суд не приймає до уваги, оскільки такі стосуються придбання доларів США на біржі згідно договору  №1802/01 від 19.02.1996р., тобто до укладення договору переводу боргу(а.с.297-299,10).  

Факт неплатоспроможності ТзОВ «Яшма» засвідчує акт перевірки №23-239 від 29.04.2002р. складений Державною податковою інспекцією у Франківському районі м. Львова.(а.с.242-255).  

З аудиторського висновку по результатах проведення аудиту незалежною аудиторською фірмою ТзОВ «Дайм» від 31 травня 2002 р. вбачається, що ліквідація підприємства здійснювалась у відповідності з діючими на той час нормативно-правовими актами. Ліквідаційний баланс складений на підставі достовірних звітних даних бухгалтерського обліку і достовірно відображає стан Підприємства.(а.с.228-229).  

Вказаний вище аудиторський висновок складався по результатах проведення аудиту незалежною аудиторською фірмою «ДАЙМ» на підтвердження достовірності ліквідаційного бухгалтерського балансу станом на 31 травня 2002 року ТзОВ «Яшма», однак вказаною аудиторською фірмою не досліджувались дані стосовно наявності заборгованості ТзОВ «Яшма» перед «Ощадбанком» на час прийняття рішення про його ліквідацію.  

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі Львівського обласного управління Ощадбанку до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6 про стягнення заподіяних збитків слід задоволити   .  

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.10,11,31,60,84, 209,212,214-215 ЦПК України, ст.ст. 75, 76, 80 ЦК України (№1540-06 від 18 липня 1963р.); Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» N 2344-XII від 14.05.1992р., суд  


в и р і ш и в:  


Позов Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі філії Львівського обласного управління Ощадбанку до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6 про стягнення заподіяних збитків - задоволити  

Стягнути солідарно з ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6 в користь Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Львівського обласного управління Ощадбанку 773079 грн. завданих збитків.  

Стягнути солідарно з ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6 в користь Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Львівського обласного управління Ощадбанку судовий збір в сумі 1700 грн. та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в користь держави.  

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.  

 


Суддя       (підпис)         О.М.Ванівський  


Копія вірна  


Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація