Справа № 2а – 3813 / 09 / 11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2009 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Попрас В.О.,
при секретарі - Бутиріної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку і виплаті їй пенсії із застосування показника заробітної плати за 2008 рік та зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії позивачки, застосувавши показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, в розмірі 1573,99 грн. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона є працюючим пенсіонером, тому згідно ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” набула права на перерахунок пенсії. На початку 2009 року за заявою позивачки ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснено перерахунок пенсії, проте її розмір встановлено неправильно, оскільки при перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, а не за 2008 рік. Оскільки показник заробітної плати в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік становить 1197,91 грн., а той же показник за 2008 рік складає 1573,99 грн., позивачка вважає, що діями відповідача порушуються її права, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, її представник позов підтримали, просили позовні вимоги задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова проти задоволення позову заперечували, справу просили розглядати в їх відсутність. Подали до суду письмові заперечення, в яких зазначають, що листом Міністерство праці та соціальної політики України та Пенсійний фонд України від 11.03.2009 р. № 20/2/18-09/-39, 4096/02-01 повідомили, що ч.4 ст.42 Закону № 1058 було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).
Суд, вислухавши пояснення позивачки, її представника, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії позивачка продовжувала працювати.
04.02.2009 р. позивачка звернулась до управління із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статі 40 цього Закону.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого біла обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Тому перерахунок пенсії позивачці на підставі поданих нею документів та заяви з 01.02.2009 р. слід проводити із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, який становить 1573,99 грн.
Дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, який проводив перерахунок пенсії позивачки за її заявою в лютому 2009 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) - є неправомірними.
Посилання відповідача в запереченні в обґрунтування своєї позиції на лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. № 20/2/18-09/-39, 4096/02-01 є безпідставним, оскільки лист є службовою кореспонденцією та мають лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 158, 159, 161-163, 167 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії із застосування показника заробітної плати за 2008 рік.
Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з 01.02.2009 р. здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р., на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, в розмірі 1573,99 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
СУДДЯ