Судове рішення #6524563

                                                                    Справа №2-а-664/2009 р.

         ПОСТАНОВА

               ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2009  року                                                                                                          м. Валки


Суддя Валківського районного суду Харківської області Бондаренко В.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Валківському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дитині війни»,


                  ВСТАНОВИВ:


    18.09.2009 року позивач звернувся до суду з позовом про поновлення пропущеного строку  для звернення до адміністративного суду та стягнення з відповідача недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дитині війни».

      В позові зазначено :  відповідно до ст.1 Закону України від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни» позивач є дитиною війни та має право на отримання  щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком, у зв'язку з чим  просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., зобов'язати Управляння Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області нарахувати та виплатити недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2008 рік в сумі 1737,9 грн.

В судовому засіданні позивач був відсутній, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно заяви просить справу розглядати у його відсутності.

             Відповідач та його представник в судовому засіданні були відсутні. Відповідач надав заперечення згідно якого позов не визнає, оскільки питання пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується  замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист  дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до вище вказаного закону. Також просив справу слухати у його відсутності.

             Вивчивши докази, що є у справі та розглянувши справу у письмовому провадженні за відсутності сторін, приходжу до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

             Як встановлено, позивач має статус «Дитина війни», що підтверджується його пенсійним  посвідченням.

   Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.

             Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції:

 «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України),  визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для суду загальної юрисдикції при розгляді позову у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.

Виходячи з системного аналізу норм законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, приходжу до висновку, що з 22.05.2008 року Управління пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області повинно було нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки  з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом України, відповідач, здійснюючи позивачу доплати, передбачені ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням  п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів, а тому позовні вимоги щодо стягнення доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року задоволенню не підлягають.

Таким чином, відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»   в 2008 році позивачу підлягають такі суми доплати до пенсії: травень 481х 30%= 144,3 грн., червень 481х 30%=144,3 грн., липень  482 х 30% = 144,6 грн., серпень 482 х 30% = 144,6 грн., вересень 482 х 30% = 144,6 грн., жовтень 498 х 30% = 149,4 грн., листопад 498 х 30% = 149,4 грн., грудень 498 х 30% = 149,4 грн., а всього за 2008 рік 1170 грн. 60 коп.

Але, як вбачається з листа Управління пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області, позивачу з травня по грудень 2008 року було виплачено 390 грн. 20 коп., тому за цей період часу позивачу підлягають виплаті 780 грн. 40 коп.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч. З та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Сторонами по справі не заперечується, що відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" позивач, як «Дитина війни» має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.

За змістом ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України „Про соціальний захист дітей війни" реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус „дитина війни", серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.

Так, Пенсійний фонд України діє відповідно Положення „Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" покладено на Управління пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області, за місцем проживання позивача.

За таких обставин приходжу до висновку про необхідність зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з підвищенням пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком та провести відповідні виплати.

Задовольняючи частково позовні вимоги, виходжу з того, що вимоги про нарахування Управлінням пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області доплати до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були позивачу нараховані, а суддя не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких  він звернувся до суду,  вважаю за необхідне, на підставі ч.2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області, по не виконанню з 22.05.2008 року приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

                  Судові витрати по справі підлягають розподілу  відповідно до ч. З ст. 94 КАС України.

 На підставі викладеного, керуючись ст. 22, ч. 3 ст. 46, ст. 64, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, ст.ст. 1, 3, 8, 94, 160, 161, п. 4 ч.2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, –


ПОСТАНОВИВ:


                Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни – задовольнити частково.

  Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області .

                 Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії  позивачу з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за 2008 рік з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

                В іншій частині позовних вимог - відмовити.

  Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.

 Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Валківський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.    


 

Суддя                                          підпис                                                       Бондаренко В.М.


Голова Валківського районного суду

Харківської області                                                                                 Товстолужський О.В.








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація