Справа №2- 152 /2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М “ Я М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2009 року Середино-Будський районний суд Сумської області у складі:
головуючої - судді - Дубінчиної Т.М.
при секретарі - Артеменко В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.С-Буді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на житловий будинок та визнання права власності на Ѕ житлового будинку,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати недійсним свідоцтво про право власності на житловий будинок та визнати за нею право власності на Ѕ житлового будинку.
Свої вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує наступним.
24 травня 1986 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_6. Під час шлюбу на ім»я ОСОБА_6 була надана земельна ділянка згідно рішення Чернацької ради народних депутатів за № 3 від 10 травня 1990 року для будівництва житлового будинку. За спільні кошти вони побудували житловий будинок з надвірними будівлями і будівництво було завершено у 1993 році. В цьому ж році був складений технічний паспорт, але будинок не був прийнятий в експлуатацію, як завершене будівництво. Їх сім»я , яка складалась : з неї, ОСОБА_6, їх двох спільних дітей та її доньки від першого шлюбу, стала проживати у будинку АДРЕСА_1.
3 квітня 2001 року шлюб між нею та ОСОБА_6 був розірваний, ОСОБА_6 знявся з реєстрації з їх будинку і проживав окремо у м.С-Буді. 24 лютого 2009 року ОСОБА_6 помер і тут з»ясувалось, що 05 лютого 2003 року був складений акт про прийомку в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та господарчих споруд за адресою АДРЕСА_1 , а 07 лютого 2003 року було видано свідоцтво про право власності на вищевказаний будинок з господарськими спорудами на ім»я ОСОБА_6 згідно рішення виконкому Чернацької селищної Ради №10 від 07 лютого 2003 року.
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина. Заповіт він не складав, а спадкоємцями його майна за законом є відповідачі по справі – батьки ОСОБА_6 та спільні діти.
Вважає, що вона, як дружина, з якою він знаходився в зареєстрованому шлюбі і
з якою разом побудували житловий будинок з надвірними будівлями має право на його Ѕ частину і свідоцтво про право власності на житловий будинок з надворними будівлями на ім»я ОСОБА_6 було видано незаконно.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 на своїх позовних вимогах наполягає з підстав, викладених у позовній заяві. Суду пояснила, що під час перебування
у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6 у 1993 році вони за спільні кошти побудували будинок. Почали будувати на початку 1993 року і закінчили осінню 1993 року, перейшли у дім АДРЕСА_1. Проти цього не
заперечують батьки ОСОБА_6 - відповідачі по справі. Через те, що всі домументи були оформлені на ОСОБА_6 сільрада видала йому свідоцтво про право власності на весь дім. Про це вона не знала, дізналась тільки після смерті ОСОБА_6 Вона проживає у спірному домі весь час і ввважає, що має право на його Ѕ частину.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання не з»явились, надали суду заяву, в якій просять справу розглянути за їх відсутністю, позовні вимоги ОСОБА_1 визнають повністю.
Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 позовні вимоги ОСОБА_1 визнають, не заперечують проти визнання за нею права власності на Ѕ частину дому, які їх мати і батько побудували разом.
Представник Чернацької сільради Єрмоченко Тетяна Анатоліївна позов визнала і суду пояснила, що вона проживає по сусідству з родиною ОСОБА_1 в с.Чернацьке і бачила, як ОСОБА_6 та ОСОБА_1 разом по-
будували дім під час спільного проживання. Як представник Чернацької сільради може пояснити, що дійсно 07.02.2003 року згідно рішення №10 був затверджений акт прийому в експлуатацію житлового будинку ОСОБА_6, розташованого в АДРЕСА_1. Свідоцтво про право власності
на житловий будинок було видано виконкомом Чернацької сільради на ім»я ОСОБА_6 у зв»язку з тим, що всі документи на дім біли оформлені на його ім»я.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовані і підлягають задоволенню на підставі ст. ст.392, 393 ЦК України.
Згідно статті 392: ЦК України:
« Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності».
Згідно ст. 393 ЦК України :
1. Правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
2. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.
Судом встановлено наступне.
24 травня 1986 року позивачка ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6, щоб підтверджується копією свідоцтва про одруження № 007088 від 28 січня 1998 року( л.д.4 ). Під час шлюбу на ім»я ОСОБА_6 була надана земельна ділянка згідно рішення Чернацької ради народних депутатів за № 3 від 10 травня 1990 року для будівництва житлового будинку, що підтверджується довідкою Чернацької сільради ( л.д. 29).
За спільні кошти ОСОБА_6 та ОСОБА_1 побудували житловий будинок з надвірними будівлями і будівництво було завершено у 1993 році. В цьому ж році був складений технічний паспорт . Згідно рішення виконкому Чернацької сільради від 07.02.2003 року №10 затверджений акт прийому у експлуатацію житлового будинку ОСОБА_6, розташованого в АДРЕСА_1. Сім»я ОСОБА_1 , яка складалась : з позивачки - ОСОБА_1, ОСОБА_6, їх двох спільних дітей та доньки від першого шлюбу ОСОБА_1, стала проживати у будинку АДРЕСА_1.
3 квітня 2001 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 був розірваний,що підтверджується копією сваідоцтва про розірвання шлюбу ( л.д.7). ОСОБА_6 знявся з реєстрації з їх будинку і проживав окремо у м.С-Буді. 24 лютого 2009 року ОСОБА_6 помер, що вбачається з свідоцтва про смерть ( л.л.9) і тут з»ясувалось, що 05 лютого 2003 року був складений акт про прийомку в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та господарчих споруд за адресою АДРЕСА_1 , а 07 лютого 2003 року було видано свідоцтво про право власності на вищевказаний будинок з господарськими спорудами на ім»я ОСОБА_6 згідно рішення виконкому Чернацької селищної Ради №10 від 07 лютого 2003 року ( л.д. 19).
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина. Заповіт він не складав, а спадкоємцями його майна за законом є відповідачі по справі – батьки ОСОБА_6 :ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які вказани батьками в свідоцтві про народження ОСОБА_6 ( л.л. 28) та спільні діти : ОСОБА_5 ( свідоцтво про народження ( л.л.4), свідоцтво про реєстрацію шлюбу ( л.д.8), ОСОБА_4
( свідоцтво про народження ( л.д.5).
Таким чином, ОСОБА_1, як дружина ОСОБА_6, з якою він знаходився в зареєстрованому шлюбі і з якою разом побудували житловий будинок з надвірними будівлями має право на його Ѕ частину і свідоцтво про право власності на житловий будинок з надворними будівлями на ім»я ОСОБА_6 було видано незаконно.
Відповідачі по справі - батьки ОСОБА_6 не заперечують проти права власності ОСОБА_1 на Ѕ частину спірного дому. Також спільні діти ОСОБА_6 і ОСОБА_1 не заперечують проти права власності на Ѕ частину дому своєї матері.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 209 ЦПК України, ст.ст.,392 , 393 ЦК України суд,-
В и р і ш и в :
Задовольнити позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на житловий будинок та визнання права власності на Ѕ житлового будинку,-
Визнати недійсним свідоцтво про право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 від 07 лютого 2003 року, виданого Чернацькою сільрадою на ім»я ОСОБА_6 згідно рішення виконкому Чернацької сільради від 07 лютого 2003 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованими по АДРЕСА_1.
На рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення може бути
подана заява про апеляційне оскарження рішення, а протягом двадцяти днів після
подання заяви про апеляційне оскарження може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через С-Будський райсуд.
Рішення набране на комп”ютері і має силу оригіналу.
Суддя С-Будського райсуду Т.М. Дубінчина.